Ընդիմադիր պատգամավորների բոլոր ելույթների, ինչպես նաև Դատախազության համակարգի և անձամբ իմ դեմ թիրախավորումների իրական պատճառն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցերով մեր կողմից այդ անձանց պատճառած «անհանգստությունն» է: Անդրադառնալով մի շարք քաղաքական ելույթների իրավական կողմին՝ այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և թվարկել ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանից, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանից և Աղվան Վարդանյանից պահանջվող ապօրինի գույքերն ու դրամական միջոցները:
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից և նրան փոխկապակցված 6 անձանցից՝ զավակներից և նրանց ամուսիններից (Սեդրակ Քոչարյանից, Զարուհի Բադալյանից, Լևոն Քոչարյանից, Սիրանուշ Քոչարյանից, Գայանե Քոչարյանից, Վիգեն Չատինյանից) հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- 23 անշարժ գույք, որից 18-ի միջին շուկայական արժեքների հանրագումարը կազմում է 11 միլիարդ 154 միլիոն 790 հազար դրամ: Անշարժ գույքերից 19-ը գտնվում են Կենտրոն վարչական շրջանում՝ 8-ը Պարոնյան փողոցում, 4 բնակարաններ Հյուսիսային պողոտայում, 2-ը՝ Աբովյան փողոցում, իսկ 2-ը Վազգեն Սարգսյան, բնակարաններից 2-ը՝ Տերյան փողոցում են, իսկ մեկը՝ Մանուկ Աբեղյանի.
- Պահանջը ներառում է նաև 2 գույքի գնման իրավունք.
- ավելի քան 3 միլիոն դոլար և 985 միլիոն դրամով ձեռք բերված պարտատոմսեր.
- ավելի քան 1,4 միլիոն դոլարի և 200 միլիոն դրամի ավանդ.
- Պահանջը ներառում է նաև թվով 15 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, որոնց թվում են այնպիսի ընկերություններ ինչպիսիք են ՓԲԸ-ն, «Տոյոտա Երևան» ՍՊԸ-ն, «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ՍՊԸ-ն, և այլն.
- Պահանջը ներառում է նաև 4 միլիոն դոլարի, 8.3 միլիարդ դրամի, 260 միլիոն ռուբլիի և շուրջ 590 հազար եվրոյի չափով փոխառությունների պահանջի իրավունք: Ներառում է նաև 2 տրանսպորտային միջոց, ավելի քան 3,8 միլիարդ դրամին համարժեք գումարով գույքի ձեռքբերման արժեքներ: Այն ներառում է նաև ավելի քան 20 միլիարդ դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների մնացորդի և անձի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ ձեռքբերողներին փոխանցված կամ չնույնականացված գումարների հանրագումար: Գործի քննությունը գտնվում է նախնական դատալսումների փուլում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախկին նախարար, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից պահանջվում է բռնագանձել.
- 14 անշարժ գույք.
- 2 տրանսպորտային միջոց.
- 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
- 18 000 հատ բաժնետոմս.
- ընդհանուր 1 միլիարդ 85 միլիոն 99 հազար դրամի փոխառության պահանջի իրավունք.
- 1100 հատ արժեթուղթ.
- 1 միլիարդ 111 միլիոն 685 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 410 միլիոն 581 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Աղվան Արշավիրի Վարդանյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- Կոտայքի մարզում գտնվող 1 անշարժ գույք.
- 110 միլիոն 306 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
- 248 միլիոն 267 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Աղվան Վարդանյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել։
ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Վաչիկի Սաղաթելյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- 5 անշարժ գույք.
- 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 264 միլիոն 516 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 2 միլիոն 914 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
«Ինչն է հետաքրքիր, երբ մենք հարցնում ենք ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ծագման մասին, երեք բացատրություն ենք լսում՝ «նվեր ենք ստացել, մեր պապիկներն էին հարուստ, մեր որդիներն են տաղանդավոր»: Դատարանները դեռ կքննարկեն «պապիկների ու տաղանդավոր որդիների» հարցը»,- հայտարարել է Աննա Վարդապետյանը և շնորհակալություն հայտնել Վճռաբեկ դատարանին՝ նվերի հարցը լուծելու համար. հստակ սահմանվել են նվեր ստանալու պայմաններն ու դեպքերը։

Настоящая причина всех выступлений оппозиционных депутатов, а также нападок на систему Прокуратуры и лично на меня — это тот «дискомфорт», который мы вызвали у этих лиц исками о конфискации имущества незаконного происхождения. Обращаясь к правовым аспектам ряда политических заявлений, об этом сегодня в Национальном собрании Армении заявила Анна Вардапетян и перечислила предположительно незаконное имущество и финансовые средства, изъятия которых требуют у бывшего президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армении и депутата Национального собрания Армена Геворгяна, а также депутатов Национального собрания Ишхана Сагателяна и Агвана Варданяна.
Требуется конфисковать у бывшего президента Армении Роберта Кочаряна и шести связанных с ним лиц — его детей и их супругов (Седрак Кочарян, Заруи Бадалян, Левон Кочарян, Сирануш Кочарян, Гаяне Кочарян и Виген Чатинян) В пользу Республики Армения:
- 23 объекта недвижимости, при этом совокупная среднерыночная стоимость 18 объектов составляет 11 миллиардов 154 миллиона 790 тысяч драмов, из которых 19 находятся в административном районе Кентрон: 8 — на улице Пароняна, 4 квартиры — на Северном проспекте, 2 — на улице Абовяна, 2 — на улице Вазгена Саргсяна, 2 квартиры — на улице Теряна и 1 — на улице Манука Абегяна.
- Иск также включает право на приобретение 2 объектов недвижимости.
- Облигации, приобретённые на сумму более 3 миллионов долларов США и 985 миллионов драмов.
- Банковские вклады на сумму более 1,4 миллиона долларов США и 200 миллионов драмов.
- Иск также включает доли участия в 15 юридических лицах, включая такие компании, как ООО «Toyota Yerevan», ООО «Nairi Insurance» и другие.
- Иск также включает права требования по займам на сумму 4 миллиона долларов США, 8,3 миллиарда драмов, 260 миллионов рублей и около 590 тысяч евро.
- Также в перечень входят 2 транспортных средства, стоимость приобретённого имущества на сумму более 3,8 миллиарда драмов и более 20 миллиардов драмов, представляющих собой остаток предполагаемых незаконных доходов, а также суммы, переданные добросовестным приобретателям или средства, которые невозможно идентифицировать и которые не подтверждаются законными доходами лица.
Требуется конфисковать у бывшего руководителя аппарата президента Армении, бывшего секретаря Совета национальной безопасности, бывшего вице-премьера, бывшего министра территориального управления и депутата Национального собрания Армена Геворгяна, а также связанных с ним лиц:
- 14 объектов недвижимости,
- 2 транспортных средства,
- доли участия в 2 юридических лицах,
- 18 000 акций,
- право требования по займам на сумму 1 миллиард 85 миллионов 99 тысяч драмов,
- 1 100 ценных бумаг,
- 1 миллиард 111 миллионов 685 тысяч драмов в качестве остатка предположительно незаконных денежных средств,
- а также 410 миллионов 581 тысячу драмов, происхождение которых не подтверждается законными доходами лица, которые считаются средствами незаконного происхождения, были переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и конфискованы.
Требуется конфисковать у депутата фракции «Айастан» и бывшего министра труда и социальных вопросов Армении Агвана Варданяна, а также связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 1 объект недвижимости, расположенный в Котайкской области,
- долю участия в 1 юридическом лице,
- 110 миллионов 306 тысяч драмов как остаток предположительно незаконного дохода, возникшего в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения,
- а также 248 миллионов 267 тысяч драмов, происхождение которых не подтверждается законными доходами Агвана Варданяна, которые считаются средствами незаконного происхождения, были переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы.
Требуется конфисковать у депутата Национального собрания Ишхана Сагателяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 5 объектов недвижимости,
- 5 транспортных средств,
- доли участия в 3 юридических лицах,
- 264 миллиона 516 тысяч драмов как остаток предположительно незаконных денежных средств,
- а также 2 миллиона 914 тысяч драмов, происхождение которых не подтверждается законными доходами лица, которые считаются средствами незаконного происхождения, были переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и конфискованы.
«Интересно, что когда мы спрашиваем о происхождении имущества незаконного происхождения, мы слышим три объяснения: “мы получили это в подарок”, “наши дедушки были богатыми” и “наши сыновья талантливы”. Вопрос “дедушек и талантливых сыновей” ещё предстоит рассмотреть судам», — заявила Анна Вардапетян. Она также поблагодарила Court of Cassation of Armenia за решение вопроса, касающегося подарков, отметив, что теперь чётко определены условия и случаи получения подарков.