2025 թվականի ընթացքում Դատախազության բացառիկ՝ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում ներկայացված հայցերով կայացված վճիռներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել 124 գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ: Գույքերի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը շուրջ 176 միլիոն 868 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ է:
Դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ վերլուծվել են 2018-2025 թվականների ընթացքում, ապօրինի գույքի վերադարձի շրջանակում, քրեական վարույթներով, դատարաններում ավարտված գործերով, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով ու հաշտություններով, դատախազական ներգործության միջոցներով, իսկ 2023 թվականից՝ նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործիքակազմի կիրառման արդյունքում, Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանը վերադարձված գույքերի և դրամական միջոցների ցուցանիշները:
Մասնավորապես՝ 2018-2025 թվականների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 291 միլիարդ 726 միլիոն դրամի (շուրջ 773 միլիոն դոլարի) գույք և դրամական միջոց, որից 65.8%-ը կամ շուրջ 193 միլիարդ դրամի (շուրջ 504 միլիոն դոլարի) գույքն ու դրամական միջոցը վերադարձվել է վերջին երեք տարիներին՝ 2023-2025 թվականներին:
Դատախազությունը 2025 թվականի դեկտեմբերին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները: 2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 34 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է ապօրինի կառուցված 86 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր:

Property and funds worth AMD 291 billion 726 million or about 773 million dollars were returned to the ownership or possession of the state
23/04/2026
During 2025, as a result of the decisions made on claims filed within the exclusive power of the Prosecutor's Office to protect state and community interests, as well as the application of prosecutorial measures, 124 properties were returned to the ownership or possession of the Republic of Armenia and communities, including kindergartens, a cultural center, a stadium, a natural monument, parks and land plots. The cadastral value of the properties, approximated to the market value, is AMD 66 billion 934 million, equivalent to about 176 million 868 thousand US dollars.
The Prosecutor's Office reported that during 2018-2025, within the framework of the return of illegal property, criminal proceedings, cases completed in courts, lawsuits and settlements for the protection of state and community interests, prosecutorial influence measures. Started from 2023, as a result of the application of the toolkit for the confiscation of property of illegal origin, the indicators of property and funds returned to the ownership or possession of the Republic of Armenia and communities were analyzed.
In particular, during 2018-2025, about AMD 291 billion 726 million (about 773 million dollars) of property and funds were returned to the ownership or possession of the Republic of Armenia and communities, of which 65.8% or about AMD 193 billion (about 504 million dollars) of property and funds were returned in the last three years, in 2023-2025.
On December 2025 the Prosecutor's Office announced that the dismantling of illegally constructed buildings and structures on land plots below the absolute mark on the shores of Lake Sevan had begun. From December 2025 to the present, as a result of the execution of the Prosecutor's Office's petitions, 86 illegally constructed buildings and structures on 34 land plots below the absolute mark on the shores of Lake Sevan have been dismantled (demolished), and 2 contracts have been terminated (terminated) by the "Sevan National Park" SNCO.