Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 12-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ 2006 թվականի սեպտեմբերի 29-ին անցկացված աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի փետրվարի 17-ի վճռով բավարարվել է: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 0.03 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2006 թվականի սեպտեմբերի 29-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր է ճանաչվել ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքին կվերադարձվի 0.03 հա մակերեսով հողամասը:

A 0.03 ha land plot will be returned to the Yeghеgnadzor community of Vayots Dzor region: another claim filed by the Prosecutor’s Office for state interests protection has been granted
25/02/2026
On March 12, 2025, the Prosecutor General’s Office filed a statement of claim with the Anti-Corruption Court against the Yeghеgnadzor community of Vayots Dzor region and a private individual, demanding to declare invalid the auction held on September 29, 2006, and to apply the consequences of invalidity.
By the verdict of the Anti-Corruption Court dated February 17, 2026, the Prosecutor General’s Office’s claim for state interests protection was granted. The court declared invalid the auction held on September 29, 2006, concerning the 0.03 ha land plot and, as a consequence of the invalidity, inter alia, declared invalid the state registration of ownership carried out in the name of the private individual.
After the judicial act enters into legal force, the 0.03 ha land plot will be returned to the Yeghеgnadzor community of Vayots Dzor region.