Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կազմավորման 106-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ Գլխավոր դատախազությունում այսօր տեղի է ունեցել Դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստ, որին մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, գլխավոր դատախազի տեղակալները, Դատախազության կոլեգիայի անդամները, դատախազները, այլք:
Աննա Վարդապետյանը, շնորհավորելով Դատախազության աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, նշել է.
«Պարո՛ն Վարչապետ, շնորհակալ ենք մեզ համար խորհրդանշական այս օրը Գլխավոր դատախազություն այցելելու և Դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար:
Շնորհակալ ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ Դատախազության լիազորությունների իրականացման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված շարունակական բարեփոխումներին աջակցելու և իրավակարգի ու օրինականության ամրապնդմանն ուղղված Դատախազության նախաձեռնություններին սատարելու համար:
Հարգելի՛ դատախազներ,
Մեր աշխատանքի արդյունավետությունը գնահատողը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին է։ Գովեստի ու քննադատության հեղինակը նույնպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին է։ Ես վստահ եմ, որ նվիրումն ու պրոֆեսիոնալիզմը, աշխատասիրությունն ու հոգատարությունը, աշխատանքում մարդակենտրոն ու հայրենասեր մոտեցումները անխուսափելիորեն նվազեցնելու են հանրային քննադատությունն ու բարձրացնելու են մեր նկատմամբ վստահությունը։
Գնահատականը թողնելով ժամանակի ու քաղաքացու դատին՝ ես այսօր ուզում եմ Ձեզնից յուրաքանչյուրին անհատապես ասել՝ շնորհակալ եմ, շնորհակալ եմ Ձեզ ամրության, ազնվության և պրոֆեսիոնալիզմի համար։
Իմ այսօրվա ելույթը նվիրված է Դատախազության առաջնահերթություններից երեքին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանություն։
Դատախազությունը կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթներով որդեգրել է պատժողական խիստ քաղաքականություն: Այս համատեքստում կոռուպցիոն հանցագործություններով գործուն զղջալու հիմքով անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու մասին որոշում կայացվում է բացառապես այն դեպքերում, երբ առաջին անգամ հանցանք կատարած անձը զղջացել է իր կողմից կատարված հանցանքի համար, համագործակցել է վարույթն իրականացնող մարմնի հետ և հատուցել է հանցանքի արդյունքում պետությանը կամ համայնքին անմիջականորեն պատճառված վնասը:
Այս մոտեցումն ունի դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թոթափելու և հանցանք կատարած անձանց հետագա իրավահպատակ վարքագիծը խթանելու տրամաբանություն:
Հանցանք կատարած անձի նկատմամբ գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատելու մասին միջնորդությունը, որպես կանոն, մերժվում է, եթե հանցանք կատարած անձը զբաղեցրել է զինվորական պաշտոն կամ երբևէ կատարել է կոռուպցիոն հանցանք կամ բարձր լատենտայնություն ունեցող այնպիսի հանցանք, ինչպիսիք են՝ կաշառք-ընտրակաշառք ստանալը, փողերի լվացումը և այլն:
Դատախազությունը հետևողական է, որ կոռուպցիոն հանցանք կատարած անձին քրեական պատասխանատվության, պատժի կամ քրեաիրավական ներգործության այլ միջոցների ենթարկելը լինի արդարացի։ Այս համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ Դատախազությունը հետևողականություն է ցուցաբերում, որպեսզի կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով մեղավոր ճանաչված անձանց նկատմամբ կիրառվի որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու պատժատեսակը:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության ընթացքում դատախազների ուշադրության կենտրոնում է նաև հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերհանումը և դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրավասու մարմիններին միջնորդագրերի հասցեագրումը։ Այդ նպատակով հսկող դատախազների կողմից տարբեր գերատեսչություններ են հասցեագրվում միջնորդագրեր, որոնց հիման վրա վերանայվում են գործող վերահսկողական լիազորությունների շրջանակը և ներդրվում են նոր իրավական կարգավորումներ, ինչպես նաև կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկվում այն հանրային ծառայողները, որոնք թերացել են իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման մեջ:
2024 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է 533 քրեական վարույթ: Նշված քրեական վարույթներից 327-ով կայացվել է քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշում, 67 քրեական վարույթ՝ 165 անձի վերաբերյալ, ուղարկվել է իրավասու դատարան:
Նշված քրեական վարույթներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 347 անձի նկատմամբ, որոնցից 93 նկատմամբ՝ դատախազների կողմից սեփական նախաձեռնությամբ:
Գլխավոր դատախազությունում գործող Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունը գրեթե ամբողջովին կազմափոխվել է, համալրվել է բարձր մասնագիտական որակներ և պատրաստվածություն ունեցող բարեվարք դատախազներով, որոնց գերակշիռ մասը երիտասարդ է:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ձևավորումից ի վեր՝ մեր քաղաքացիները սպասում են արդյունքների, որոնք այսօր սկսում են նշմարվել:
Օրեր առաջ՝ հունիսի 20-ին կայացվեց ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ առաջին դատական ակտը, որով Հակակոռուպցիոն դատարանը վճռեց «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի «Տրանշ 1» և «Տրանշ 2» հատվածների կապալառու՝ իսպանական «Կորսան Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ենթակապալառու «Պոլի-Տրանսպորտ» ՍՊ ընկերության բաժնետեր Գևորգ Վարդանյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միավոր անշարժ գույք Երևան քաղաքի Վահագնի թաղամասում (միջին շուկայական արժեքը կազմում է 157 մլն դրամ), 2 տրանսպորտային միջոց, 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն, 10 մլն դրամի փոխառության պահանջի իրավունք, ինչպես նաև մոտ 17 մլն դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ և բարեխիղճ երրորդ անձին փոխանցված կամ չնույնականացված դրամական միջոց։
Ավարտվել է մեկ այլ հայցադիմումի քննություն: Ակնկալում ենք, որ մոտ օրերս արդեն որպես եղելություն, կկարողանանք խոսել երկրորդ դատական ակտի մասին։
14 հայցադիմումներով ընթանում է բուն դատաքննություն։
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում Գլխավոր դատախազության կողմից առ այսօր դատարան է ներկայացվել 108 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող ավելի քան 1150 անշարժ և 225 շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 305 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն:
Ներկայացված հայցադիմումների ընդհանուր հայցագինը դրամային արտահայտությամբ գերազանցում է 560 մլրդ դրամը: Հայցագնի մեջ ներառված չեն իրավաբանական անձանցում մասնակցությունների, ինչպես նաև մի շարք այլ գույքերի շուկայական արժեքները:
Մինչ օրս ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում կնքված հաշտության համաձայնություններով՝ Հայաստանի սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 687 մլն դրամ։
Պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազությունը մտել է որակապես նոր փուլ: 2024 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը և կառուցվածքային ստորաբաժանումները շարունակել են ուսումնասիրել այգիների, պուրակների, ընդհանուր օգտագործման և օտարման ոչ ենթակա այլ տարածքների ապօրինի օտարման դեպքերը:
Առաջնահերթ համարելով շրջակա միջավայրի վրա շինարարական աշխատանքների ազդեցությունը նվազեցնելու, հատկապես Երևանում քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման ոչ իրավաչափ սահմանափակումը վերացնելու, ինչպես նաև կառուցապատվող օբյեկտներում շինարարական հրապարակների տարանջատման ու սանիտարական պատշաճ վիճակն ապահովելուն ուղղված աշխատանքների կատարման անհրաժեշտությունը՝ շարունակվում են ուսումնասիրվել այն տարածքների սեփականության հիմքերը, որոնցում տևական ժամանակ շինարարական աշխատանքները դադարեցված են, գտնվում են ցանկապատված վիճակում՝ ընդգրկելով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներ, այդ թվում՝ մայթեր, փողոցներ։ Բացի այդ, շարունակվում է շրջայցեր իրականացնելու միջոցով այն տարածքների հայտնաբերման գործընթացը, որոնք շուրջ 20 և ավելի տարիներ առաջ՝ պետության կամ համայնքի կողմից օտարվել են մասնավոր ընկերությունների, անձանց՝ հասարակական նշանակության շենքերի կառուցում իրականացնելու նպատակով, սակայն մինչ օրս շարունակում են մնալ որպես շինհրապարակներ: Իրականացված ուսումնասիրություններով՝ ի հայտ են եկել Երևանի կենտրոնում գտնվող հողատարածքների նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցման ոչ իրավաչափ դեպքեր. դրանցով նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, հայցադիմումներ են ներկայացվել օտարված հողամասերը պետությանը վերադարձնելու պահանջով:
Ուսումնասիրություններն իրականացվել են նաև գետափնյա տարածքներում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հողամասերի տրամադրման և նշված գոտիներում շինությունների կառուցման ոչ իրավաչափ դեպքերը հայտնաբերելու ուղղությամբ: Ուսումնասիրության արդյունքներով՝ առկա է նախաձեռնված քրեական վարույթ։
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ներկայում ուսումնասիրվում են խորհրդային տարիներին գործող հասարակական կազմակերպություններին հանձնված անշարժ գույքերի նկատմամբ Հայաստանում հիմնադրված նույնանուն հասարակական կազմակերպությունների սեփականության իրավունքի գրանցման իրավաչափության հարցերը:
2024 թվականի ընթացքում նշված ուսումնասիրության արդյունքներով՝ ներկայացվել է հանցանքի մասին 9 հաղորդում, դատարան է ներկայացվել 17 հայցադիմում:
Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 2024 թվականի ընթացքում կատարվել է 81 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքներով ներկայացվել է հանցանքի մասին 29 հաղորդում, դատարան է ներկայացվել 50 հայցադիմում, ևս 18 հայցադիմում ներկայացվել է Երևան քաղաքի, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների և մարզերի դատախազությունների կողմից:
2024 թվականի ընթացքում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում կնքվել են մի շարք հաշտություններ։
Մեծարգո՛ պարոն Վարչապետ,
Սրանք էին Դատախազության առաջնահերթություններից երեքի վերաբերյալ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում արձանագրված արդյունքները։ Նշված և Դատախազության սահմանադրական լիազորություններից բխող մյուս բոլոր գործառույթներն իրականացվում և իրականացվելու են նույն ջանասիրությամբ ու պատասխանատվությամբ»։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորել ներկաներին մասնագիտական օրվա առիթով: «Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդի համար արդարությունը շարունակում է մնալ ամենամեծ ակնկալիքներից մեկը, որը, եթե դիտարկենք հանրային կարծիքի տեսակետից և տրամաբանությամբ, չենք կարողացել առնվազն լիարժեք կերպով հասցեագրել, իրագործել: Այս առումով, դատախազության դերը երկրում արդարության և արդարադատության զգացում ձևավորելու իմաստով, իհարկե, դժվար է գերագնահատել: Ընդհանուր առմամբ, ես այս խնդիրն եմ տեսնում և դնում մեր պետական կառավարման համակարգի, նաև այն մարմինների առաջ, որոնք անկախ են գործում, բայց գործում են պետական տրամաբանության սահմաններում և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ նախատեսված ձևով: Մենք այս նպատակը ոչ մի րոպե մեր տեսադաշտից բաց չպիտի թողնենք, որովհետև արդարությունն ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ ՀՀ քաղաքացիների թիվ մեկ ակնկալիքը, և շատ կարևոր է, որ դատախազությունը, քննչական մարմինները, դատական համակարգն ամեն օր իրենց աշխատանքում հենց այս նպատակն ունենան իրենց աչքի առջև»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է կառավարության կողմից այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերին և այդ համատեքստում ընդգծել դատախազության աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացման կարևորությունը: Կառավարության ղեկավարը մեկ անգամ ևս նշել է՝ դա արվում է ոչ միայն և ոչ այնքան դատախազության աշխատողների, որքան քաղաքացիների համար. «Դա արվում է առաջին հերթին քաղաքացիների համար, որովհետև դատախազության, քննչական մարմինների, դատարանների կողմից մատուցվող ծառայությունների թիվ 1 շահառուն քաղաքացին է: Եվ այս ոլորտում մեր քաղաքականությունը կառուցում ենք հետևյալ տրամաբանության վրա՝ արդարությունը երկրում շարունակում է մնալ թիվ 1 ակնկալիքը ժողովրդի շրջանում և երկրում պետք է գոյություն ունենա արդարության և արդարադատության ստանդարտ: Այդ ստանդարտն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է, որ ներդրվեն նոր և այդ քաղաքական ակնկալիքներին համապատասխանող հմտություններ, պրոֆեսիոնալիզմ, և աշխատողները նաև իրենց աշխատանքի վրա կենտրոնանալու հնարավորություն պիտի ունենան: Սա հարցի մի կողմն է, բայց կա նաև հարցի երկրորդ կողմը: Ես, օրինակ, շատ են մտածում, թե ո՞րն է այն կետը կամ բանաձևը, որով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կհամարեն, որ երկրում հաստատված է արդարություն և արդարադատություն»:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ այդ նպատակի իրագործման համար իրավապահ, դատաիրավական համակարգերը պետք է օրգանական կապով կապված լինեն ժողովրդի հետ. «Ընդունված է ասել՝ դատական համակարգն անկախ է, դատախազական համակարգն անկախ է, բայց պետք է հասկանանք` անկախ է ումի՞ց: Անկախ է կառավարությունից, անկախ է իշխանության մյուս թևերից, բայց դատախազական համակարգը և դատական համակարգը չի կարող անկախ, ինքնիշխան լինել, որը ՀՀ քաղաքացին է: Որտեղի՞ց է գալիս այդ արդարության բացակայության զգացումը քաղաքացիների շրջանում, դա գալիս է մի բանից, որ Հայաստանում դատախազական, դատական, դատաիրավական համակարգն անկախ է եղել ինքնիշխան ՀՀ ժողովրդից, ՀՀ ժողովրդի կամքից, ոչ թե ամեն գործով առանձին վերցրած, այլ՝ որպես ստանդարտ արդարության և արդարադատության օրենքի գերակայության և այլն»:
Վարչապետի խոսքով՝ մենք ունեցել ենք այն երևույթը, որ և՛ դատաիրավական համակարգում, և՛ պետական կառավարման համակարգում էլիտարիզմի տրամաբանություն է գործում. «Ի՞նչ է էլիտարիզմն այս տրամաբանությամբ, որ կառավարությունում, դատախազությունում, դատարաններում աշխատում են մարդիկ, ովքեր գտնվում են կյանքի բոլորովին ուրիշ հարթության վրա: Ես, ընդ որում, նաև գուցե սոցիալական, բայց նաև սոցիալ-հոգեբանական մասը նկատի ունեմ, այդտեղ ուրիշ մարդիկ են, որոնք կապ չունեն այն մարդկանց հետ, ովքեր ամեն օր ապրում են Իրական Հայաստանում, իրական կյանքում, և այս ճեղքն է, որ բերում է արդարության բացակայության կամ արդարության դեֆիցիտի զգացողության: Եվ ես ուրախ եմ, որ մեր, այդ թվում՝ կառավարության, դատախազության հենց ներսում տեղի ունեցող պրոցեսների արդյունքում այս էլիտարիզմի տրամաբանությունը նվազում է: Եվ տեսնում ենք, որ այսօր դատախազությունը, քննչական մարմինները, դատարանները, գուցե մի քիչ ավելի դանդաղ, բայց մոտեցնում են իրենց ժողովրդին, և օրգանական կապ է ձևավորվում ժողովրդի և դատախազական համակարգի միջև»:
Անդրադառնալով ժողովրդի հետ օրգանական կապով կապված լինելու հանգամանքի անհրաժեշտությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարցը, որի մասին ես երկար մտածել եմ, այն է՝ մենք անընդհատ փորձում ենք այս ոլորտներում բարեփոխումներ, փոփոխություններ իրականացնել, ինչո՞ւ են մարդիկ շարունակում մտածել, որ այս երկրում արդարություն չկա, այս երկրում արդարադատություն չկա: Մի պարզ պատճառով՝ արդարադատություն իրականացնող համակարգերն օրգանական կապով կապված չեն ժողովրդի հետ: Խոսքն ինստիտուցիոնալ արդարադատության ստանդարտի մասին է: Շատ դեպքերում, օրինակ՝ կարդում ես իրավական և իրավաբանական տեքստեր, հասկանում ես՝ սկզբունքորեն գրված է հայերեն, բայց իրականությունը չի արտահայտում, սկզբունքորեն գրված է ճիշտ, բայց իրականությունը չի արտահայտում, սկզբունքորեն որևէ բան չես կարող հերքել, բայց այն չի արտահայտում արդարադատությունը, արդարությունը և արդարության այն ձգտումն ու երազանքը, որն ունի ՀՀ ժողովուրդը»:
Այդ համատեքստում վարչապետը կարևորել է իր կողմից հնչեցրած հետևյալ թեզը՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային ռազմավարության անկյունաքարը լեգիտիմությունն է. «Ամեն օր ես համոզվում եմ այս թեզի կարևորության և անհրաժեշտության մեջ: Ուզում եմ ընդգծել, որ սա կապ ունի նաև Հայաստանում արդարություն և արդարադատություն հաստատելու ստանդարտի հետ, որովհետև նույն դատախազական գործունեության և դատաիրավական համակարգի հետ կապված ամենակարևոր առանցքային երևույթներից մեկն իրավազորությունը և ընդդատությունն է, որն էլ ուղիղ կապ ունի ինքնիշխանության հետ: Երբ այստեղ կարողանում ենք հասնել մի իրավիճակի, որտեղ ունենք իրականություն, որն այս առումով դեֆորմացիաներ չի առաջացնում՝ դա էլ կարևոր պայման է մեր երկրի ներսում արդարություն և արդարադատություն ունենալու համար: Ուզում եմ նաև ասել հետևյալը՝ Իրական Հայաստանը, այդ թվում՝ հենց արդարության ստանդարտի մասին է, որովհետև Իրական Հայաստանն իրավազորության ճշգրտության մասին է, ինքնիշխանության ճշգրտության մասին է, օրենքի գերակայության արեալի ճշգրտության մասին է: Սրանք հարցեր են, որոնց տարբեր, այդ թվում՝ ցավալի և դժբախտ հանգամանքների բերումով մենք այսօր ենք առերեսվում, բայց սա էլ է մեր ինստիտուցիոնալ պրոբլեմների արտահայտությունը: Բայց կարևոր է, որ գոնե այսօր այս հարցերին անդրադառնում ենք և դա առանցքային է, այդ թվում՝ երկրում արդարություն հաստատելու համար, այն տրամաբանությամբ, որ արդարությունը, կրկնում եմ՝ ոչ միայն պետք է լինի քաղաքական կարգախոս, ոչ միայն պետք է լինի իրավական ակտ, այլ պետք է լինի միջին վիճակագրական քաղաքացու զգացողությունը, որ ինքն ապրում է մի երկրում, որտեղ կա արդարություն, որտեղ կա արդարադատություն, և մենք գնում ենք այդ ճանապարհով»։
Անդրադառնալով ապօրինի գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ստեղծմանը՝ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է 2018 թ.-ին էմոցիաներին տուրք չտալու, դիմակայելու կարևորությունը. «Մենք այն ժամանակ և հիմա էլ, քաղաքական կամք ունեցանք դիմակայելու էմոցիաներին՝ փոխարենն ինստիտուտ ստեղծելու նկատառումով։ Այսօր մենք արդեն ստեղծել ենք ինստիտուտ, որն այլևս ՀՀ ժողովրդինն է, Հայաստանի Հանրապետությանն է, և անկախ կառավարություններից՝ այդ ինստիտուտը պետք է շարունակի գործել, որովհետև դա մեխանիզմ է, որը գործարկվել է լիարժեք իրավական և օրինական ձևով, և այդ ինստիտուտը պետք է նաև լրացնի արդարության պակասի մասին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումը»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում չպետք է մոռանալ, որ այս փոփոխությունները ծառայում են Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանին, այսինքն՝ ՀՀ քաղաքացուն։ Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին՝ այդ կամքով, տեսլականով և նվիրումով աշխատելու համար։
Ելույթներին հաջորդել է առաջին անգամ դատախազի պաշտոնը ստանձնող տասը դատախազների երդման արարողությունը, որից հետո Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ իրավակարգի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի և անբասիր աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը և ՀՀ դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, իսկ ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Արամ Արամյանն ու Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը:
Հանդիսավոր նիստի ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ Հայաստանի Հանրապետության մի շարք դատախազների հայտարարվել է շնորհակալություն, մի շարք դատախազներ պարգևատրվել են հուշանվեր ժամացույցով, «ՀՀ դատախազության 105-ամյակ» հոբելյանական մեդալով, «ՀՀ դատախազություն» կրծքանշանով, երկու դատախազի շնորհվել է արտահերթ դասային աստիճան:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանով՝ պաշտոնեական պարտականությունները գերազանց կատարելու, ինչպես նաև Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ մի շարք դատախազներ պարգևատրվել են «Ռազմական համագործակցության համար» մեդալով, իսկ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանի հրամանով՝ հուշանվեր ժամացույցով և պատվոգրերով:

Ceremonial session of collegium of the Prosecutor’s Office with the participation of the Prime Minister of the Republic of Armenia
01/07/2024
Today a ceremonial session of collegium was organized in the Prosecutor’s Office dedicated to 106th anniversary of formation of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and Prosecutor’s Office Employees’ Day and Nikol Pashinyan, RA Prime Minister, Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, Deputies of the Prosecutor General, members of the Collegium of the Prosecutor’s Office, prosecutors and others participated in the session.
Anna Vardapetyan congratulated employees of the Prosecutor’s Office on their professional holiday and mentioned.
“Mr. Prime Minister, we are thankful for your visit on this symbolic day and for accepting the invitation to participate in this ceremonial session of collegium of the Prosecutor’s Office.
We are thankful to the Government of the Republic of Armenia for their support in the continuous reforms directed at the increase of effectiveness of exercising the powers of the Prosecutor’s Office”.
Dear prosecutors
The citizen of the Republic of Armenia is the one, who evaluates the results of our work. The citizen of the Republic of Armenia is also the author of praise and criticism. I am sure that devotion and professionalism, due diligence and care, human-oriented and patriotic approaches in the work will decrease the public criticism and increase their trust in us.
Today, I want to tank each of you for your strength, integrity and professionalism, thank you.
Today, my speech will be devoted to the following three priorities of the Prosecutor’s Office—fight against corruption, confiscation of property of illicit origin and protection of the state and community interests.
The Prosecutor's Office has adopted a strict punitive policy in criminal proceedings on corruption crimes. In this context, the person committing corruption crimes shall be released from criminal liability based on remorse, exceptionally when the person committing the crime for the first time regretted, cooperated with the body conducting the proceedings and compensated the damage caused to state or community as a result of the crime.
The motion on releasing the person, who has committed a crime from criminal liability based on regret is rejected as a rule, in case the offender held a military position or ever committed a corruption crime or such a high latency crime, as receiving a bribe/election bribe, money laundering, etc.
The Prosecutor’s Office shall follow up the adoption of just decision on subjecting the person, who has committed a corruption crime to a just criminal liability, punishment or criminal legal intervention. In this context it is important to highlight, that the Prosecutor’s Office requires a type of punishment according whereof the person found guilty in committing corruption crimes shall be deprived of the right to hold certain positions or to be engaged in certain activity.
During the first quarter of 2024, 533 criminal proceedings were initiated in the Anti-Corruption Commiittee. Decision on dismissing the criminal proceedings was rendered with regard to 327 criminal proceedings and 67 criminal proceedings regarding 165 individuals were submitted to the court.
Under the mentioned criminal proceedings public criminal prosecutions were initiated with regard to 347 individuals, wherefrom public criminal prosecutions against 93 of them were initiated by the prosecutors on their own initiative.
The staff of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-corruption Committee of the Prosecutor General’s Office was almost completely changed and replenished with prosecutors having high professional background and qualities and most of them are young prosecutors.
On June 20, 2024, the first judicial act on the confiscation of property of illicit origin was rendered, according whereof the Anti-corruption court decided to confiscate from Gevorg Vardanyan, shareholder of “Poli-Transport” LLC— the subcontractor of the Armenian branch of Spanish Corsan-Corviam Construccion Company, which is the contractor of Tranch 1 and Tranch 2 sections of the North-South Road Corridor program, in favor of the Republic of Armenia one immovable property in Vahakni residential community  (average market value amounted to AMD 157 million), 2 transportation means, shares in two legal persons and a right to claim a loan in the amount of AMD 10 million as well as about AMD 17 million as a remainder of illicit income and an amount which was transferred to a bona fide purchaser or which was impossible to identify.
Examination of another statement of claim was completed. Now we are waiting for the opportunity to announce about the second judicial act.
A trial is pending regarding 14 statements of claims.
The Prosecutor General’s Office submitted 108 statements of claim in the field of confiscation of property of illicit origin and required to confiscate in favor of the Republic of Armenia more than 1150 immovable properties, 225 movable properties and shares in 305 legal persons having a criminal origin.
The total cost of submitted statements of claim is more than AMD 560 billion. Shares in some legal persons as well as market values of several other properties are not included in the cost of claim.
7 immovable properties, 1movable property and about AMD 687 million has been heretofore transferred under the ownership of Armenia based on the settlement agreements concluded in the scope of confiscation of property of illicit origin.
In the field of protection of state and community interests the Prosecutor’s Office entered into a qualitatively new stage. During the first quarter of 2024 the Department of State Interests Protection and structural subdivisions of the Prosecutor General’s Office continued the examination of cases regarding the use of parks and areas of common use as well as regarding the illegal alienation of areas not subject to alienation.
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office is carrying out an examination of lawfulness of registration of ownership right of the non-governmental organizations established in Armenia (having the same name) over the immovable property provided to non-governmental organizations operating during the Soviet years.
During 2024, based on the results of examination the Prosecutor’s Office submitted 9 reports on the crime and 17 statements of claim.
During 2024, the Department of State Interests Protection carried out 81 examinations, and 29 reports on crime were submitted based on their results, 50 statements of claim were submitted to the court. 18 statements of claim were submitted by the Prosecutor’s Offices of Yerevan city, administrative districts of Yerevan city and regions.
During 2024, several settlement agreements were concluded in the field of protection of state and community interests.
• A settlement agreement was concluded between the Prosecutor’s Office and “Sohocenter” LLC under the civil case pending before the Anti-corruption court of Appeal. As a result the right to conduct site development activity of the territory with the surface of 240 m2 of the first and second floors of the complex located at 36/3 Koghbatsi Str., city of Yerevan and the right of the common shared ownership of the land plots corresponding to the mentioned surface shall be transferred to the Republic of Armenia as a compensation of obligation (construction of multifunctional complex “World of Books”) not fulfilled by the company. The market value of the mentioned territory is about AMD 1 billion and the annual lease payment transferred to the state is more than AMD 38 million.
• Based on two judicial acts that entered into legal force, the ownership right of the Republic of Armenia over the land plot with the surface of 6300m2 located in Kotayk region shall be registered soon.
• The Anti-corruption court awarded one claim submitted by the Prosecutor’s Office on recognizing the auction invalid due to the fact that the land plot was alienated in violation of the law and a land plot with the surface of AMD 800 m2 shall be returned to the Republic of Armenia after this decision enters into legal force.
• As a result of the written motion of the Prosecutor’s Office, the ownership right of the Republic of Armenia shall be registered over the land plot with the surface of 4310 m2, with cadastral value approximated to market value (AMD 29 million) as well as over the immovable properties with the total surface of 511 m2 built on the mentioned land plot and located at the park belonging to Gavar Children’s home.
• The courts awarded 8 claims on confiscation of AMD 4 billion 503 million 686 thousand (22 claims on confiscation of AMD 318 million 759 thousand during 2023).
• Here is one example—by its decision dated April 5, 2024, the Anti-corruption court awarded the claim submitted by the Prosecutor’s Office. Pursuant to the decision AMD 4.4 billion shall be confiscated from Samvel Mayrapetyan (businessman) and Gagik Hakobjanyan, Director of “Globus” LLC in favor of the Republic of Armenia.
Dear Mr. Prime Minister,
The abovementioned were the results of the first quarter of 2024 regarding three of the Priorities of the Prosecutor’s Office. Both the mentioned powers as well as other powers of the Prosecutor’s Office enshrined by the Constitution shall be exercised with the same diligence and responsibility”.
The Prime Minster also delivered a speech and congratulated the participants on their professional holiday. “I belive that justice is the most important expectation of the population of the Republic of Armenia, which we failed to completely address. With this regard it is difficult to assess the role of the Prosecutor’s Office in the country, in formulating a sense of fairness and justice. This is the problem I see and this is the problem I make our public administration system to face.We must not forget about this objective as justice was and is the most important expectation of the citizens of the Republic of Armenia, thus it is very important for the Prosecutor’s Office, investigative authorties and judicial system to follow this objective in their everyday work”, mentioned Nikol Pashinyan.
The Prime Minister referred to the steps taken by the government in this direction and in that context emphasized the importance of raising the salaries of the Prosecutor's Office workers. The Head of the Government mentioned one more time that this reform was implemented not only for the employees of the Prosecutor’s Office but also for the citizens: “It is primarily done for the citizens as citizens are beneficiaries of the services provided by the Prosecutor’s Office, investigative authorities and courts. And we build our policy based on this logic, justice is the primary expectation of the population and there must be a standard for justice in the country. And for meeting that standard, new skills and professionalism must be introduced corresponding to those expectations and the employees must have an opportunity to focus on their work”.
According to the Prime Minister, in the past we had a logic of elitism both in the judicial system and in the state administration system, “Elitism here means that the the ones who work in the Government, Prosecutor’s Office and Courts are on a completely different dimension of life. Here I mean both social and socio-psychological factors, as those working in that sector are different people not related to those who live in the real Armenia every day and this gap is the reason of the lack of justice and the sense of deficit of justice. And I am happy that due to the reforms within the Government and the Prosecutor’s Office this logic of elitism decreases. And we can see that today, although very slowly, but the Prosecutor’s Office, investigative bodies and courts are becoming closer to the population and an organic connection is in process of formulation between the population and the Prosecutor’s Office”.
In that context, the Prime Minister emphasized the following thesis he had voiced—the cornerstone of the security strategy of the Republic of Armenia is legitimacy. “I am convinced of the importance and necessity of this thesis, every day. I would like to highlight that it is also connected with the standard of establishing justice and fairness in Armenia as one of the key phenomena connected with the prosecutorial activity and judicial system, which is directly connected with the sovereignty. And here we managed to reach to a creation of situation, where we have a reality, which does not cause deformations in this respect and this is an important precondition for having fairness and justice in our country”.
Referring to the creation of the institute of confiscation of property of illicit origin the Head of the Government highlighted the importance of resisting the emotions back in 2018: “Both than and now we had a political will for resisting emotions and creating an institute instead. Today we have already created an institute, which hereinafter belongs to people, to the Republic of Armenia and that institute must operate despite the government, as it is a mechanism launched completely in compliance with the law and that institute must also fill in the gap in justice, the perception whereof has been formulated among the citizens of the Republic of Armenia”.
Summarizing his speech Nikol Pashinyan mentioned that the reform in the field must serve the Republic of Armenia as well as the sovereign person of the Republic of Armenia—RA citizen. Prime Minister thanked the participants for working with such a will, vision and dedication.
After the speeches ten prosecutors participated in swearing-in ceremony and afterwards commemorative medals of the Prime Minister of the Republic of Armenia was awarded to Rafayel Manukyan, Prosecutor of Yerevan city, Mher Aprikyan, Secretary General of the RA Prosecutor’s Office and honorary certificates of the Prime Minister of the Republic of Armenia were awarded to Aram Aramyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of  Kentron and Nork-Marash Administrative Districts and Vardan Poghosyan, Prosecutor of Ararat region.
At the end of the ceremonial session several prosecutors were awarded commemorative watches, "105th anniversary of the Prosecutor's Office" jubilee medals as well as “RA Prosecutor’s Office” award pins. A class rank on extraordinary basis was granted to two prosecutors.
Medals “For military cooperation” were awarded to several prosecutors by the order of Suren Papikyan, RA Minister of Defence and a commemorative watch and honorary certificates were awarded by the order of Armen Abazyan, Director of RA National Security Service.