Դատախազությունում կգործի թեժ գիծ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների մասին տեղեկացնելու նպատակով
25/05/2026
2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, ընտրության և դրան նախորդող օրվա ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ տեղեկությունների ստացման, հանրության հետ անմիջական հաղորդակցությունն ապահովելու և ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից բարձրացված հրատապ հարցերին արձագանքելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511-527 հեռախոսահամարով։
Թեժ գիծը կգործի մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը ներառյալ՝ աշխատանքային օրերին, ժամը 09:00-ից-18:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա։
Գլխավոր դատախազությունը հորդորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձանց և կազմակերպություններին՝ ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ որոշակի և փաստական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք փոխանցել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործարկված թեժ գծի միջոցով կամ հաղորդումն ուղարկել ՀՀ դատախազության պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին՝ info@prosecutor.am կամ անանուն հաղորդում ներկայացնել azdararir.am կայքի միջոցով։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով՝ Գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, ընտրության և դրան նախորդող օրվա ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումները գրանցելու, ուսումնասիրելու, ստուգելու, ըստ ենթակայության ուղարկելու, դրանց քննարկման նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու և այդ ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեությունը համակարգելու նպատակով:

Генеральная прокуратура Республики Армения откроет горячую линию для сообщения о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу в ходе выборов Национального Собрания Республики Армения
25/05/2026
В период предвыборной агитации очередных выборов Национального Собрания Республики Армения, назначенных на 7 июня 2026 года, а также в день выборов и предшествующий ему день, в целях получения информации о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу, обеспечения непосредственной связи с общественностью и реагирования на срочные вопросы, поднятые субъектами, вовлечёнными в избирательный процесс, в Генеральной прокуратуре Республики Армения запущена горячая линия по номеру телефона (010) 511-527.
Горячая линия будет действовать включительно до 7 июня 2026 года: в рабочие дни — с 09:00 до 18:00, а в день голосования — круглосуточно
Генеральная прокуратура призывает граждан Республики Армения, а также всех лиц и организаций, вовлечённых в избирательный процесс, при наличии конкретных и фактических данных о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу, передавать их в Генеральную прокуратуру Республики Армения посредством действующей горячей линии либо направлять сообщения на официальный адрес электронной почты прокуратуры Республики Армения — info@prosecutor.am, или подавать анонимные сообщения через сайт azdararir.am.
Одновременно сообщаем, что приказом Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в Генеральной прокуратуре создана рабочая группа с целью регистрации, изучения, проверки и направления по подведомственности сообщений о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу в период предвыборной агитации очередных выборов Национального Собрания Республики Армения, назначенных на 7 июня 2026 года, а также в день выборов и предшествующий ему день, повышения эффективности прокурорского надзора за рассмотрением таких сообщений и координации деятельности прокуратуры Республики Армения в данной сфере.