Դատախազությունում կգործի թեժ գիծ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների մասին տեղեկացնելու նպատակով
25/05/2026
2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, ընտրության և դրան նախորդող օրվա ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ տեղեկությունների ստացման, հանրության հետ անմիջական հաղորդակցությունն ապահովելու և ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից բարձրացված հրատապ հարցերին արձագանքելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511-527 հեռախոսահամարով։
Թեժ գիծը կգործի մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը ներառյալ՝ աշխատանքային օրերին, ժամը 09:00-ից-18:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա։
Գլխավոր դատախազությունը հորդորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձանց և կազմակերպություններին՝ ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ որոշակի և փաստական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք փոխանցել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործարկված թեժ գծի միջոցով կամ հաղորդումն ուղարկել ՀՀ դատախազության պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին՝ info@prosecutor.am կամ անանուն հաղորդում ներկայացնել azdararir.am կայքի միջոցով։
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով՝ Գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում, ընտրության և դրան նախորդող օրվա ընթացքում ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումները գրանցելու, ուսումնասիրելու, ստուգելու, ըստ ենթակայության ուղարկելու, դրանց քննարկման նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու և այդ ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեությունը համակարգելու նպատակով:

During the period of the pre-election campaign for the regular elections of the National Assembly of the Republic of Armenia to be held on June 7, 2026, as well as on election day and the preceding day, a hotline has been launched at the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia at telephone number (010) 511-527. The hotline is intended to receive information regarding alleged crimes obstructing the electoral process, ensure direct communication with the public, and respond to urgent issues raised by subjects involved in the electoral process.
The hotline will operate through June 7, 2026 inclusive, on working days from 09:00 a.m. to 06:00 p.m., and on voting day on a 24-hour basis.
The Prosecutor General’s Office urges citizens of the Republic of Armenia, as well as all individuals and organizations involved in the electoral process, to provide any specific and factual information concerning alleged crimes obstructing the electoral process to the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia through the launched hotline, by sending a report to the official email address of the Prosecutor’s Office at info@prosecutor.am, or by submitting an anonymous report through the azdararir.am website.
At the same time, we inform you that, by the order of Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, a working group has been established within the Prosecutor General’s Office for the purpose of registering, examining, verifying and forwarding according to jurisdiction reports concerning alleged crimes obstructing the electoral process during the pre-election campaign period for the National Assembly elections of the Republic of Armenia scheduled for June 7, 2026, as well as on election day and the preceding day, enhancing the effectiveness of prosecutorial supervision over the examination of such reports and coordinating the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia in this field.