Գլխավոր դատախազն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի նոյեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Գլխավոր դատախազությունում և բարձր գնահատել մի շարք ուղղություններով երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև համագործակցությունը:
Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին և 7-ին Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի արդյունքների կարևորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազության միջև համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, հանդիպումները՝ Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Պիետրո Գաետայի, Իտալիայի Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկի, Իտալիայի Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիի և Վերաքննիչ դատարանի գլխավոր զինվորական դատախազ Մարկո Դե Պաոլիսի, ինչպես նաև Իտալիայի Զինվորական դատական ​​խորհրդի փոխնախագահ Պիետրո Լաֆրանկոյի և Խորհրդի անդամների հետ:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունիսի 30-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառման շրջանակում Հայաստան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոյի հետ, ստորագրել էր Փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված քրեական արդարադատության ոլորտում երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ապահովմանն ու օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:

Prosecutor General Anna Vardapetyan received Alessandro Ferranti, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to the Republic of Armenia
On 12 November 2025 Anna Vardapetyan, Prosecutor General received Alessandro Ferranti, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to the Republic of Armenia.
Anna Vardapetyan welcomed the Ambassador at the Prosecutor’s Office and highly appreciated the cooperation between the law enforcement agencies of the two countries in a number of areas.
In this context, the Prosecutor General of the Republic of Armenia emphasized the importance of the outcomes of the working visit paid to the Republic of Italy on November 6 and 7, 2025 - the signing of a Memorandum of Understanding on expanding cooperation between the Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and meetings with Pietro Gaeta, the Military Prosecutor's Office of the Supreme Court of Cassation of the Republic of Italy, the Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of Italy, Maurizio Block, the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic, Giuseppe Mazzi, the President of the Italian Court of Military Appeals and Marco De Paolis, the Military Prosecutor General of the Court of Appeal, as well as Pietro Lafranco, the Vice President of the Italian Military Judicial Council and members of the Council.
It is worth mentioning that on June 30, 2023, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, together with Luigi Salvato, the Prosecutor General of the Supreme Court of Cassation of the Republic of Italy, who had arrived in Armenia in the framework of the event marking the 105th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia, signed a Memorandum of Understanding aimed at expanding cooperation between the prosecutor's offices of the two countries in the field of criminal justice, ensuring the protection of human rights and freedoms, and strengthening the rule of law.