Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանդիպել է Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազի հետ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Պիերո Գաետային:
Հիշեցնենք, որ այցի շրջանակում նախատեսվում է ստորագրել Համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից Գլխավոր զինվորական դատախազության միջև:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի գործընկերոջը ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հանդիպումն արժեքավոր հնարավորություն է ընդգծելու մինչ օրս համատեղ կատարված աշխատանքը և ընդլայնելու քրեական վարույթներով միջազգային իրավական համագործակցության շրջանակները:
«Շնորհակալ եմ մեր խնդրանքով իրավական օգնության շրջանակներում տրամադրված փաստաթղթերի և կատարված վարութային գործողությունների համար: Դրանք վճռորոշ նշանակություն են ունեցել մի շարք քրեական գործեր մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելու համար: Վստահեցնում եմ, որ նույն ջանասիրությամբ և պատասխանատվությամբ կատարվում են իտալական կողմի իրավական օգնության պահանջները», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:

Генеральный прокурор Республики Армения встретилась с Генеральным прокурором Кассационного суда Италии
ноябрь 06, 2025
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Итальянскую Республику 6 ноября 2025 года встретилась с Генеральным прокурором Кассационного суда Италии Пьеро Гаэта.
Напомним, в рамках визита планируется подписание Меморандума о взаимопонимании о расширении сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Генеральной военной прокуратурой при Верховном кассационном суде Итальянской Республики.
Анна Вардапетян поблагодарила итальянского коллегу за теплый прием и подчеркнула, что встреча является ценной возможностью подчеркнуть проделанную на сегодняшний день совместную работу и расширить сферу международно-правового сотрудничества в уголовном судопроизводстве.
«Я благодарна за предоставленные по нашему запросу в рамках правовой помощи документы и предпринятые процессуальные действия. Они имели решающее значение для направления ряда уголовных дел в суд с обвинительным заключением. Уверяю, что требования итальянской стороны о правовой помощи выполняются с такой же тщательностью и ответственностью», - отметила Генеральный прокурор РА.