Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող ևս 2 հողամաս ամրացվեց Շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ անտառ հիմնելու նպատակով
Կառավարության այսօրվա նիստում ներառված նախագծերից մեկի ընդունման արդյունքում, Երևան քաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 645 միլիոն 950 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1,687 հա մակերեսով հողամասը և նույն տարածքում գտնվող՝ 658 միլիոն 586 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով՝ 1,72 հա մակերեսով հողամասն ամրացվեցին Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, Գլխավոր դատախազության հայցերի բավարարման արդյունքում, մինչ օրս Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 7 հա մակերեսով 5 հողատարածք, որոնց շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը 3 միլիարդ դրամ է կամ՝ 7,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այսպիսով, բոլոր 5 հողատարածքներն ամրացվեցին Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության՝ 2025 թվականի օգոստոսի 7-ի նիստում ՀՀ գլխավոր դատախազն առաջարկեց Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ պետությանը վերադարձված վերոնշյալ տարածքներում անտառ հիմնել:

Еще 2 земельных участка на территории, прилегающей к Ереванской телебашне, были закреплены за Министерством окружающей среды с целью создания леса
В результате принятия одного из проектов, включенных в сегодняшнее заседание Правительства, земельный участок площадью 1,687 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, площадью 645 миллионов 950 тысяч драмов, на территории, прилегающей к телебашне в Ереване, и земельный участок площадью 1,72 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, площадью 658 миллионов 586 тысяч драмов, были закреплены за Министерством окружающей среды.
Напомним, что на территории, прилегающей к Ереванской телебашне, в результате удовлетворения требований Генеральной прокуратуры на сегодняшний день Республике Армения возвращено 5 земельных участков площадью около 7 га, общая кадастровая стоимость которых, приближенная к рыночной, составляет 3 миллиарда драмов или 7,8 миллиона долларов США.
Таким образом, все 5 земельных участков были закреплены за министерством окружающей среды.
Напомним, что на заседании Правительства от 7 августа 2025 года генеральный прокурор РА предложила создать лес на вышеуказанных территориях, возвращенных государству на территории, прилегающей к Ереванской телебашне.