Գլխավոր դատախազն առաջարկում է Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ պետությանը վերադարձված տարածքներում անտառ հիմնել
օգոստոսի 07, 2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության այսօրվա նիստում, ներկայացնելով Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության բավարարված հայցերի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված՝ Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքներին, որոնցից մեկը ևս ամրացվեց Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, նշել է.
«Առաջարկվող նախագծով Երևան քաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող ևս մեկ՝ 1,7 հա մակերեսով հողատարածք ենք ամրացնում Շրջակա միջավայրի նախարարությանը:
Հողատարածքի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 2 միլիոն 686 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 44 միլիոն դրամ է:
Սա Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող հինգերորդ հողամասն է, որի նկատմամբ, Գլխավոր դատախազության՝ դատարան ներկայացված հայցի բավարարման արդյունքում, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված 4 հողատարածքներից՝
• առաջինը 366 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով շուրջ 1 հա մակերեսով հողամաս է,
• երկրորդը 254 միլիոն դրամ արժեքով 0,6 հա մակերեսով հողամաս է,
• երրորդը՝ 654 միլիոն դրամ արժեքով 1,7 հա մակերեսով հողամաս է,
• չորրորդը՝ 646 միլիոն դրամ արժեքով 1,7 հա մակերեսով հողամաս է:
Հետևողական լինելով ապօրինի գույքի գործիքակազմի կիրառման արդյունքում վերադարձված գույքը հանրային բարիք դարձնելու և այն հանրօգուտ նպատակով օգտագործելու հայեցակարգին՝ օրեր առաջ գրություն եմ հասցեագրել Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարին՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնված այս 4 հողամասերի վերաբերյալ: Գրությամբ առաջարկվել է նշված հողամասերի ոռոգման համակարգն ապահովելուց հետո, այդ տարածքում հիմնել Երևանի բնակիչների կյանքի որակը բարձրացնող «թթվածնային գոտի»՝ անտառ։
4 հողամասերից 2-ն արդեն ամրացվել են Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, այս նախագծով ևս մեկն ենք ամրացնում: Առաջիկայում ևս երկու հողամաս կամրացնենք Նախարարությանը:
Վերադառնալով այսօրվա նախագծին՝ հավելեմ, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս նախագծով ամրացվող հողամասի նպատակային նշանակությունը բնակավայրերի է, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ «Այլ հողեր»՝ առաջարկում ենք այն Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացնելուց և «Հայանտառ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության անհատույց օգտագործմանը հանձնելուց հետո նախաձեռնել հողամասի նպատակային նշանակության փոփոխության գործընթաց՝ այս տարածքում ևս անտառ հիմնելու նպատակով:
Ամփոփելով նշեմ, որ միայն Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում, Գլխավոր դատախազության հայցերի բավարարման արդյունքում, մինչ օրս Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել շուրջ 7 հա մակերեսով հողատարածք, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը 3 միլիարդ դրամ է կամ՝ 7,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար»:

Генеральный прокурор предлагает создать лес на возвращенных государству территориях, прилегающей к Ереванской телебашне
август 07, 2025
На сегодняшнем заседании Правительства Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, представляя результаты удовлетворенных исков Прокуратуры о защите государственных интересов, прав собственности Республики Армения на территории, прилегающие к Ереванской телебашне, одна из которых также закреплена за Министерством окружающей среды, отметила:
«В рамках предлагаемого проекта мы присоединяем к Министерству окружающей среды еще 1,7 га земли, прилегающей к телебашне города Еревана».
Кадастровая стоимость земельного участка, приближенная к рыночной стоимости, составляет 1 млрд 44 млн драм, что эквивалентно 2 млн 686 тыс. долларов США.
Это пятый земельный участок, расположенный на территории, прилегающей к Ереванской телебашне, на который в результате удовлетворения иска, поданного в суд Генеральной прокуратурой, зарегистрировано право собственности Республики Армения.
Республика Армения восстановила права собственности на 4 земельных участка:
• первый – земельный участок площадью около 1 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, 366 млн драм;
• второй – земельный участок площадью 0,6 га стоимостью 254 млн драм;
• третий – земельный участок площадью 1,7 га стоимостью 654 млн драм;
• четвертый – земельный участок площадью 1,7 га стоимостью 646 млн драм.
Руководствуясь концепцией превращения возвращенного имущества в общественное благо и использования его в общественных интересах, несколько дней назад я направила письмо министру окружающей среды Республики Армения относительно указанных 4 земельных участков, на которые были восстановлены права собственности Республики Армения. В письме предлагалось после обустройства указанных земельных участков оросительной системой создать на этой территории «кислородную зону» — лес, что улучшит качество жизни жителей Еревана.
2 из 4 участков земли уже закреплены за Министерством окружающей среды, и с этим проектом мы закрепляем за Министерством еще один. В ближайшее время мы закрепим за Министерством еще два участка.
Возвращаясь к сегодняшнему проекту, добавлю, что, учитывая, что целевое назначение укрепленного по настоящему проекту земельного участка - населенные пункты, а эксплуатационное назначение – «Прочие земли», предлагаем после его объединения с Министерством окружающей среды Республики Армения и передачи в безвозмездное пользование государственной некоммерческой организации «Армлес» инициировать процесс изменения целевого назначения земельного участка с целью создания леса и на этой территории.
Подводя итоги, отмечу, что только на территории, прилегающей к Ереванской телебашне, в результате удовлетворения исков Генеральной прокуратуры на сегодняшний день Республике Армения возвращен земельный участок площадью около 7 га, общая кадастровая стоимость которого, приближенная к рыночной стоимости, составляет 3 млрд драм или 7,8 млн долларов США.