Դատավորի վերաբերյալ քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան
2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից որոշում է կայացվել դատավոր Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի օրինականացմանն օժանդակելու, ինչպես նաև դատավոր Ա.Հ.-ի կողմից նույն չափերով հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելու համար (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մաս):
Որոշումը կայացվել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական վարույթով ձեռք բերված հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա:
Որոշման մասին «ՀՀ դատական օրենսգիրք» Սահմանադրական օրենքով նախատեսված կարգով իրազեկվել է ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը, որից հետո դատավոր Ա.Հ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ այն հաստատելու և վարույթի նյութերը դատարան հանձնելու միջնորդությամբ:
2022 թվականի նոյեմբերի 10-ին հսկող դատախազն իր որոշմամբ հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Уголовное производство в отношении судьи направлено в Антикоррупционный суд вместе с утвержденным обвинительным заключением
12 октября 2022 года заместителем генерального прокурора РА было вынесено постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении судьи А.А. за содействие в легализации особо крупных сумм имущества, полученного преступным путем, должностным лицом судебной органа, а также за представление судьей А.А. заведомо ложных сведений в декларации на ту же сумму (пункт 1 части 3 статьи 38-190 и часть 2 статьи 314.3 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года).
Решение принято на основании фактов, свидетельствующих о совершении преступления, полученных в ходе уголовного производства, расследуемого в следственном департаменте Службы национальной безопасности.
О принятом постановлении в соответствии с Конституционным законом «Судебный кодекс Республики Армения» был проинформирован Высший судебный совет РА, после чего было предъявлено обвинение судье А.А.
8 ноября 2022 года уголовное производство вместе с обвинительным заключением поступило в Генеральную прокуратуру РА с просьбой утвердить его и представить материалы производства в суд.
10 ноября 2022 года надзирающий прокурор своим постановлением утвердил обвинительное заключение и вместе с материалами производства передал его в Антикоррупционный суд.