Դատավորի վերաբերյալ քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան
2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից որոշում է կայացվել դատավոր Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի օրինականացմանն օժանդակելու, ինչպես նաև դատավոր Ա.Հ.-ի կողմից նույն չափերով հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելու համար (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մաս):
Որոշումը կայացվել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական վարույթով ձեռք բերված հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա:
Որոշման մասին «ՀՀ դատական օրենսգիրք» Սահմանադրական օրենքով նախատեսված կարգով իրազեկվել է ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը, որից հետո դատավոր Ա.Հ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ այն հաստատելու և վարույթի նյութերը դատարան հանձնելու միջնորդությամբ:
2022 թվականի նոյեմբերի 10-ին հսկող դատախազն իր որոշմամբ հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

The criminal proceedings with the confirmed indictment was sent to the Ant-Corruption court
On 12 October 2022 a decision was made by the RA Prosecutor General for initiating a public criminal prosecution against the Judge A. H. for assisting the legalization of particularly large amounts of property obtained by criminal means by an official of judicial authority, as well as for including false data in the declaration (Article 38-190, Part 3, Point 1 and Article 314.3, Part 2 of the RA Criminal Code adopted on 18 April 2003).
The decision was made on the ground of evidence obtained in the scope of the proceedings investigated at the Investigation Department of National Security Service.
The Supreme Judicial Council of the Republic of Armenia was informed about the decision in accordance with the Constitutional Law "Judicial Code of the Republic of Armenia", after which a charge was brought against the judge A. H.
On November 8, 2022, the RA Prosecutor General’s Office received the criminal proceedings with the indictment to affirm and submit the files of the proceedings to the court.
On November 10, 2022, the supervising prosecutor approved the indictment with his/hers decision and handed it over to the Anti-Corruption Court along with the proceedings.