Գլխավոր դատախազությունը դատավորի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում է կայացրել
Գլխավոր դատախազությունը հոկտեմբերի 11-ին տեղեկացրել էր, որ Դատական օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցով ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
ԲԴԽ-ն, նույն օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգով և ժամկետներում, հրավիրել էր նիստ և ներկայացված միջնորդությունը մերժելու մասին որոշում էր կայացրել այն հիմնավորմամբ, որ առերևույթ բացահայտված հանցագործության դեպքը կապված չէ դատավորի լիազորությունների իրականացման հետ, որպիսի պայմաններում դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար ԲԴԽ համաձայնությունը չի պահանջվում:
ԲԴԽ վերոնշյալ որոշումը չի բացառում դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդման իրականացումը, ավելին՝ փաստում է, որ քրեական հետապնդման համար չի պահանջվում դատավորի անձեռնմխելիության հաղթահարում:
Վերոգրյալի հիման վրա՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, Գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից որոշում է կայացվել դատավոր Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի օրինականացմանն օժանդակելու, ինչպես նաև դատավոր Ա.Հ.-ի կողմից նույն չափերով գույքի չհայտարարագրմամբ զուգորդված հայտարարագրում  կեղծ տվյալ ներկայացնելու համար, որը նախատեսված է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Որոշումն ուղարկվել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իրազեկման նպատակով, ինչպես նաև նախաքննությունն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:

Генеральная прокуратура вынесла постановление о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи
октябрь 13, 2022
11 октября Генеральная прокуратура сообщила, что в соответствии с частью 1 статьи 161 Судебного кодекса генеральный прокурор РА направила в Высший судебный совет ходатайство по вопросу о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи в связи с осуществлением своих полномочий.
В порядке и сроки, предусмотренные тем же кодексом, ВСС созвал заседание и принял решение об отказе в удовлетворении поданного ходатайства на том основании, что дело о возможно раскрытом преступлении не связано с осуществлением полномочий судьи, в условиях которого для осуществления уголовного преследования судьи согласие ВСС не требуется.
Вышеупомянутое решение ВСС не исключает осуществления уголовного преследования в отношении судьи, более того, в нем указывается, что уголовное преследование не требует преодоления неприкосновенности судьи.
На основании изложенного 12 октября 2022 года заместитель генерального прокурора вынес постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении судьи А.Г. за содействие в легализации имущества в особо крупных размерах, полученного должностным лицом органа судебной власти РА преступным путем, а также за представление ложных сведений в декларации в сочетании с недекларированием имущества в том же размере судьей А.Г., что предусмотрено пунктом 1 части 3 статьи 38-190 и частью 2 статьи 314.3 Уголовного кодекса РА, принятого 18-го апреля 2003 года.
Постановление направлено в Высший судебный совет для ознакомления, а также в орган, осуществляющий предварительное следствие, для предъявления обвинения.