Գլխավոր դատախազն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին
նոյեմբերի 12, 2025
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի նոյեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Գլխավոր դատախազությունում և բարձր գնահատել մի շարք ուղղություններով երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև համագործակցությունը:
Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին և 7-ին Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի արդյունքների կարևորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազության միջև համագործակցության ընդլայնման մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, հանդիպումները՝ Իտալիայի Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Պիետրո Գաետայի, Իտալիայի Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկի, Իտալիայի Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիի և Վերաքննիչ դատարանի գլխավոր զինվորական դատախազ Մարկո Դե Պաոլիսի, ինչպես նաև Իտալիայի Զինվորական դատական ​​խորհրդի փոխնախագահ Պիետրո Լաֆրանկոյի և Խորհրդի անդամների հետ:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունիսի 30-ին, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ՀՀ դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառման շրջանակում Հայաստան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոյի հետ, ստորագրել էր Փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված քրեական արդարադատության ոլորտում երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ապահովմանն ու օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:

Генеральный прокурор принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Итальянской Республики в Республике Армения
ноябрь 12, 2025
12 ноября 2025 года Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Итальянской Республики в Республике Армения Алессандро Ферранти.
Анна Вардапетян приветствовала посла в Генеральной прокуратуре и высоко оценила сотрудничество правоохранительных органов двух стран по ряду направлений.
В этом контексте Генеральный прокурор РА подчеркнула важность результатов рабочего визита в Итальянскую Республику 6 и 7 ноября 2025 года: подписание Меморандума о взаимопонимании по расширению сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Военной прокуратурой Верховного Кассационного суда Итальянской Республики, встречи с генеральным прокурором Кассационного суда Итальянской Республики Пьетро Гаэта, генеральным военным прокурором Кассационного суда Итальянской Республики Маурицио Блоком, председателем Апелляционного военного суда Итальянской Республики Джузеппе Мацци и генеральным военным прокурором Апелляционного суда Итальянской Республики Марко Де Паолисом, а также с вице-председателем Военно-судебного совета Итальянской Республики Пьетро Лафранко и членами Совета.
Напомним, что 30 июня 2023 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян совместно с Генеральным прокурором Верховного Кассационного суда Итальянской Республики Луиджи Сальвато, прибывшим в Армению в рамках мероприятий, посвященных 105-летию со дня создания Прокуратуры РА, подписали Меморандум о взаимопонимании, направленный на расширение сотрудничества между прокуратурами двух стран в сфере уголовного правосудия, обеспечения защиты прав и свобод человека, укрепления верховенства закона.