Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով չորրորդ հողամասը վերադարձվեց համայնքի տիրապետմանը
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2009 թվականի հունիսի 11-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,13 հա մակերեսով, 2 միլիոն 383 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

As a result of prosecutorial intervention, a 0,13-hectare land plot located in the “May 28” park of Sisian community has been returned to the community’s possession
Within the scope of its authority of state (community) interests protection, the Prosecutor’s Office of Syunik region examined the documents concerning the allocation of land plots located in the “May 28” park area in the city of Sisian, Sisian community, Syunik region, to various individuals.
The examination revealed that a 0,13-hectare land plot located within the “May 28” park area of Sisian had been granted to a private individual under a development right in violation of legal requirements.
The prosecutor submitted a motion to the Head of Sisian community, requesting to take measures to terminate the development right agreement concluded between Sisian community and the developer on June 10, 2009.
As a result of the measures undertaken by the competent authorities of the Sisian Municipality based on the prosecutor’s motion, the registered development right over the 0,13-hectare land plot located in the “May 28” Park of Sisian community, with a market-approximated cadastral value of AMD 2 million 383 thousand, was terminated by the Cadastre Committee.