Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կ.Գ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը 2026 թվականի հունիսի 24-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կ.Գ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կ.Գ.-ի նկատմամբ՝ արգելանքի տակ գտնվող գույքի հետ ապօրինի արարք կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ, ի թիվս այլնի, 2026 թվականի մայիսի 12-ին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա, Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձված՝ Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ շուրջ 91%-ի նկատմամբ:
Նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Կ.Գ.-ն տեղեկացված է եղել, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից կիրառվել է հայցի նախնական ապահովման միջոց՝ արգելանք, դատարանի կողմից արգելվել է գույքի տնօրինման հետ կապված գործողություն կատարելը, սակայն կազմակերպել է վերոնշյալ բնակելի տան արտաքին և ներքին, ինչպես նաև նկուղային պատերի վնասումը: Մասնավորապես՝ կազմակերպել է բնակելի տան արտաքին և ներքին պատերի երեսպատված սալիկների ապամոնտաժումը, դռների ու պատուհանների տեղահանումը, վնասել է տան ներքին հարդարումը, այդ թվում հոսանքալարերը, ներքին պատերի և առաստաղի հարդարումը, ամբողջությամբ ապամոնտաժել է սալիկները, մանրահատակը, վնասել է բակի ջրավազանը և տան տանիքի ծածկը:
Վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում, պետությանը պատճառվել է առնվազն 229 միլիոն դրամի վնաս:
2026 թվականի հունիսի 10-ին Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ Կ.Գ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը՝ մեկ ամիս ժամկետով և 20 միլիոն դրամ գրավը:
Պետությանը պատճառված վնասի՝ շուրջ 229 միլիոն դրամի վերաբերյալ, դատախազը գույքային հայց կներկայացնի դատարան:

Прокурор направил в суд материалы уголовного производства в отношении бывшего главы Котайкской области К.Г. с утвержденным обвинительным заключением
24 июня 2026 года прокурор направил в компетентный суд материалы уголовного производства в отношении бывшего главы Котайкской области К.Г. с утвержденным обвинительным заключением.
Ранее Генеральная прокуратура сообщала, что прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении К.Г. за совершение незаконных действий в отношении имущества, находящегося под арестом.
Напомним, что 12 мая 2026 года на основании вступившего в законную силу решения по делу о конфискации имущества незаконного происхождения было зарегистрировано право собственности Республики Армения на около 91% части объекта недвижимости, признанной незаконно приобретенной и конфискованной у бывшего главы Котайкской области и бывшего главы общины Абовян Карапета Гулояна и его супруги Розы Царукян, расположенного по адресу Республика Армения, Котайкская область, село Ариндж, квартал имени П. Севака, 14-я улица, дом 8.
В ходе уголовного производства было установлено, что К.Г. был осведомлен о том, что по делу о конфискации имущества незаконного происхождения Антикоррупционным судом была применена обеспечительная мера в виде ареста имущества и запрещено совершение действий, связанных с распоряжением данным имуществом. Несмотря на это, он организовал повреждение наружных и внутренних стен указанного жилого дома, а также стен подвального помещения.
В частности, он организовал демонтаж облицовочной плитки наружных и внутренних стен дома, снятие дверей и окон, повреждение внутренней отделки дома, включая электропроводку, отделку стен и потолков, полный демонтаж напольной плитки и паркета, а также повреждение бассейна во дворе и кровельного покрытия дома.
В результате указанных действий государству был причинен ущерб в размере не менее 229 миллионов драмов.
Решением суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области от 10 июня 2026 года в отношении К.Г. в качестве меры пресечения были избраны домашний арест сроком на один месяц и залог в размере 20 миллионов драмов.
В связи с причиненным государству ущербом в размере около 229 миллионов драмов прокурор предъявит в суд имущественный иск.