Սևանա լճի՝ բացարձակ նիշից ցածր 60 հողամասերում ապամոնտաժվել է 162 շենք- շինություն. Դատախազության միջնորդագրերի հիման վրա ապօրինի շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները շարունակվում են
2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 60 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 162 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր:
Հիշեցնենք, որ Դատախազությունը 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները: Դատախազությունը միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
Դատախազի միջնորդագրերի հիման վրա, ի թիվս այլնի, ապամոնտաժվել են՝
- ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին փաստացի պատկանող առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպները և թեքահարթակը (Դատախազությունն առանձնատան վերաբերյալ հայց է ներկայացրել իրավասու դատարան),
- ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանի որդուն փաստացի պատկանող առանձնատունը,
- ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի եղբոր կողմից՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասում ապօրինի կառուցված քոթեջը,
- Գեղարքունիքի նախկին մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Ռաֆիկի Գրիգորյանի կողմից ապօրինի կառուցված քոթեջը,
- ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպը, բետոնե հենապատերը, թեքահարթակը և այլ շինություններ (Դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցով, ի թիվս այլնի, պահանջում է Վլադիմիր Գասպարյանից ու նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել այս առանձնատունը):
- Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 97 հասցե),
- «Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե), «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջներին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
- Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե),
- ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցե),
- «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արման Հակոբջանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 88 հասցե):
Դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 12-ին տեղեկացրել էր նաև, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագրեր է ուղարկել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ ՊՈԱԿ-ի և Նազիկ Ամիրյանի միջև 2007 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, ինչպես նաև ՊՈԱԿ-ի և Վարշամ Ղարիբյանի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 2-ին և 2006 թվականի հունվարի 19-ին կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ հողամասերի վարձակալության պայմանագրերը լուծելու (դադարեցնելու) ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Ի պատասխան քաղաքացիների այն մտահոգության, թե «ինչո՞ւ եք ապամոնտաժում շենքը, եթե այն կարելի է տալ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին», տեղեկացնենք, որ Սևանա լճի 1905.0 մետր բացարձակ նիշից ցածր տարածքները հանդիսանում են ջրածածկման ենթակա և ափամերձ պահպանության գոտի։ Կառավարության՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ի 1563-Ն որոշմամբ սահմանված է, որ Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ջրածածկման և ողողման ենթակա տարածքները ներառում են «Սևան» ազգային պարկի լճի ջրային սահմանից մինչև 1905.0 մետր բացարձակ նիշը:

С декабря 2025 года в результате исполнения ходатайств Прокуратуры на 60 земельных участках ниже абсолютной отметки на берегу озера Севан демонтировано (снесено) 162 незаконно построенных здания и сооружения, как основных, так и второстепенных, а также расторгнуты 2 контракта с Национальным парком «Севан».
Напомним, что 11 декабря 2025 года Прокуратура объявила о начале демонтажа незаконно построенных зданий и сооружений на земельных участках ниже абсолютной отметки на берегу озера Севан. Прокуратура также сообщила, что снос незаконных построек продолжится в 2026 году.
На основании ходатайств Прокуратуры были демонтированы, среди прочего:
· Заборы и пандус, расположенные ниже отметки абсолютного размера, частного дома, фактически принадлежащего бывшему министру обороны Республики Армения Сейрану Оганяну (Прокуратура подала иск по поводу частного дома в компетентный суд),
· частный дом, фактически принадлежащий сыну бывшего председателя Национального собрания Республики Армения Самвела Никояна,
· домик, незаконно построенный братом бывшего министра образования и науки Республики Армения Армена Ашотяна на участке земли ниже абсолютной отметки,
· домик, незаконно построенный сыном бывшего губернатора Гегаркуника Рафика Григоряна- Кареном Рафиковичем Григоряном,
· забор, бетонные подпорные стены, пандус и другие сооружения, расположенные ниже абсолютной отметки, частного дома в Севане, незаконно построенного бывшим начальником полиции Республики Армения Владимиром Гаспаряном (Прокуратура в иске о конфискации имущества незаконного происхождения, среди прочего, требует изъять у Владимира Гаспаряна и связанных с ним лиц этот особняк).
Следует напомнить, что помимо вышеупомянутых ходатайств, Прокуратура подала в суд иски, которые, среди прочего, касаются:
· незаконно построенного в Севане особняка бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна (адрес: ул. 1, 97, микрорайон Драхтик, Гегаркуникская область),
· административного комплекса гостиницы «Арснакар» (адрес: Ереванское шоссе, 50, город Севан), коттеджей гостиницы «Арснакар» (адрес: Ереванское шоссе, 48/6, город Севан),
· незаконно построенного в Севане особняка бывшего президента Футбольной федерации Армении, бывшего депутата Национального собрания Республики Армения Рубена Айрапетяна (адрес: ул. 3, 38, зона отдыха, город Севан),
· незаконно построенного в Севане особняка бывшего министра обороны Республики Армения Сейрана Оганяна (адрес: ул. 1, 71, Драхтик). (коммуна, Гегаркуникская область),
· Незаконно построенный в Севане особняк, принадлежащий председателю совета директоров ООО «Капавор» Арману Акобджаняну (адрес: ул. 1, 88, коммуна Драхтик, Гегаркуникская область):
В результате расследований, проведенных Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и Прокуратурой Гегаркуникской области в рамках полномочий по возбуждению дела о защите государственных интересов, в следственные органы были направлены сообщения о преступлении и возбуждено уголовное дело.
Прокуратура также сообщила 12 мая 2026 года, что Управ;ение по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры направило ходатайства директору Национального парка «Севан» СНКО (далее — СНКО) и генеральному секретарю Министерства окружающей среды о принятии мер по расторжению договоров аренды прибрежных земельных участков на озере Севан, подписанных между ГНКО и Назик Амирян от 26 декабря 2007 года, а также между ГНКО и Варшамом Гарибяном от 2 августа 2005 года и 19 января 2006 года.
В ответ на обеспокоенность граждан: «Зачем вы демонтируете здание, если его можно отдать социально незащищенным семьям?», хотим сообщить, что территории ниже отметки 1905,0 метров на озере Севан находятся в зонах затопления и берегоукрепления.
Таким образом, предложения о «перемещении» демонтированных сооружений в иные цели не имеют правовой основы, поскольку:
Они подвержены риску затопления и могут оказаться под водой;
На них нельзя зарегистрировать права собственности; законодательство Республики Армения запрещает их использование;