Դատախազներն ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 17 քրեական վարույթ՝ 60 անձի վերաբերյալ, հանձնել են դատարան
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից առ այսօր դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 17 քրեական վարույթ՝ 60 անձի վերաբերյալ, որոնցից 12 քրեական վարույթ՝ 51 անձի վերաբերյալ, դատարան է հանձնվել ՀՀ գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից:
12 քրեական վարույթներն են՝
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• 3 դրվագ ընտրակաշառք տալու ու բարեգործության արգելքը խախտելու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 5 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• բարեգործության արգելքը խախտելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու, 2 դրվագ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի և խմբով ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, դրա փորձի և նախապատրաստության համար մեղադրվող 3 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք տալուն օժանդակելու համար մեղադրվող 5 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ:
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի, ընտրակաշառք տալու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու, բարեգործության արգելքը խախտելու, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի, ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ:
1. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգային թիմի ղեկավարը երկու ընտրողի առաջարկել է աշխատանք, բնակարան, հողամաս և պաշտոն՝ իրենց և ընտանիքի անդամների կողմից տվյալ կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով:
2. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամն ընտրողին բարեգործության անվան տակ խոստացված կենցաղային տեխնիկայի փոխարեն փոխանցել է գումար՝ խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը։
3. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրը, երկու այլ անձանց հետ, խոչընդոտել և փորձել է խոչընդոտել Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների և բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը՝ նրանցից պահանջելով քվեարկել իրենց քաղաքական ուժի օգտին՝ սպառնալով բացասական վերաբերմունքով։ Նույն վարույթով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել նաև երկու դրվագ ընտրակաշառք տալու համար. նա ընտրողներին առաջարկել է պարտքի մասնակի զիջում, աշխատանքի տեղավորման և ծառայողական հարցեր լուծելու խոստումներ՝ քվեների դիմաց։
4. «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության գրասենյակի ղեկավարը, փաստացի իրականացնելով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի պատասխանատուի գործառույթները, չորս անձի տվել է ընտրակաշառք՝ իր կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով, ինչպես նաև, խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը, 200 հազար դրամ է փոխանցել մեկ քաղաքացու:
1. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության տարածքային պատասխանատուն 2 քաղաքացու տվել է ընտրակաշառք, 2 անձի շահագրգռել է մասնակցել 2026 թվականի ապրիլի 17-ին կայացած հավաքին՝ խոստանալով սննդամթերքի տեսքով նյութական օգնություն:
2. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի ղեկավարը, գրասենյակի պատասխանատուի հետ, երեք անձանց օժանդակությամբ, Արարատի մարզի 9 ընտրողի գումարի տեսքով առաջարկել և տվել են ընտրակաշառք:
3. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության օգտին քվեարկելու համար անձը նույն կուսակցության աջակցից գումարի տեսքով ստացել է ընտրակաշառք:
4. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածուն, կնոջ հետ միասին, որպես ընտրակաշառք, խոստացել է հոգալ Սյունիքի մարզի բնակչի աչքերի վիրահատության ծախսը:
5. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության աջակիցը Ստեփանավան քաղաքի բնակչին խոստացել է գումարի տեսքով ընտրակաշառք:
6. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանի պատասխանատուն, այլ անձանց հետ, ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:
7. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Աջափնյակ վարչական շրջանի պատասխանատուն 5 դեպքով ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:
8. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Մեծամոր համայնքի պատասխանատուն ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:

Prosecutors have forwarded 17 criminal proceedings to the court regarding electoral crimes against 60 individuals
Since February 7, 2026, from the start of the regular elections of National Assembly, prosecutors have forwarded 17 criminal proceedings on electoral crimes against 60 individuals, to the competent court with an approved indictment, out of which 12 criminal proceedings against 51 individuals, were forwarded to the court by prosecutors of the Department of Supervision over Legality of Pre-Trial Proceedings at the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia.
The 12 criminal proceedings are:
• 1 criminal proceeding against 1 person accused of giving electoral bribery with 2 episodes and 2 persons accused of receiving electoral bribes,
• 1 criminal proceeding against 5 persons accused of giving 3 episodes of electoral bribery and violating the prohibition of charity and receiving electoral bribes,
• 1 criminal proceeding against 2 persons accused of violating the prohibition of charity and aiding and abetting it,
• 1 criminal proceeding against 1 person accused of giving electoral bribery, 2 episodes of material interest in order to participate in the assembly and 1 person accused of receiving electoral bribes as a group,
• 1 criminal proceeding against 3 persons accused of obstructing the exercise of electoral rights, its attempt and preparation,
• 1 criminal proceeding against 2 persons accused of giving electoral bribery, 5 persons accused of assisting in giving electoral bribery and 6 persons accused of receiving electoral bribes proceedings,
• 1 criminal proceeding against 1 person accused of receiving an election bribe,
• 1 criminal proceeding against 2 persons accused of giving an election bribe,
• 1 criminal proceeding against 1 person accused of giving an election bribe and 1 person accused of receiving an election bribe.
• 1 person accused of giving an election bribe in 2 episodes, 2 persons accused of giving an election bribe and receiving an election bribe, 1 criminal proceeding against 2 persons accused of receiving an election bribe,
• 1 criminal proceeding against 2 persons accused of giving an election bribe and 6 persons accused of receiving an election bribe,
• 1 person accused of giving an election bribe, violating the prohibition on charity in 2 episodes, and instigating a material interest in order to participate in a gathering, 2 persons accused of giving an election bribe and 2 persons accused of receiving an election bribe.
1. The Head of the security team of the “Strong Armenia” party offered two voters a job, an apartment, a plot of land and a position on the condition that they and their family members vote for the given party.
2. A member of the “Strong Armenia” party transferred money to a voter instead of household appliances promised under the guise of charity, violating the prohibition on charity during elections.
3. A supporter of the “Strong Armenia” party, together with two other individuals, obstructed and attempted to obstruct the free exercise of the electoral right of community leaders and residents of Syunik region, demanding that they vote for their political party, threatening them with negative treatment. In the same proceedings, one person was also charged with two counts of electoral bribery: he offered voters partial debt relief, promises of employment and resolving service issues in exchange for votes.
4. The head of the office of “Our Way” public organization, actually performing as the head of the office of “Strong Armenia” party, gave electoral bribes to four people on the condition that they vote for his party, and also, violating the prohibition on charity during the elections, transferred AMD 200 thousand to one citizen.
5. The regional head of the “Strong Armenia” party gave electoral bribes to 2 citizens, incited 2 people to participate in the rally held on April 17, 2026, promising material assistance in the form of food.
6. The head of the office of “Strong Armenia” party, together with the head of the office, with the assistance of three people, offered and gave electoral bribes in the form of money to 9 voters in Ararat region.
7. The person received an electoral bribe in the form of money from a supporter of the same party in order to vote for “Strong Armenia” party.
8. The candidate for Deputy of "Strong Armenia" party, together with his wife, promised to cover the cost of eye surgery for a resident of Syunik Region as an election bribe.
9. A supporter of "Prosperous Armenia" party promised bribe in the form of money a resident of Stepanavan town.
10. The Head of the office of "Strong Armenia" alliance of parties of Avan Administrative District of Yerevan city, together with other individuals, gave voter bribes in the form of money.
11. The head of the office of "Strong Armenia" alliance of parties of Ajapnyak Administrative District gave bribes in the form of money in 5 cases.
12. The head of the office of "Strong Armenia" alliance of parties of Metsamor community gave bribes in the form of money.