Դատախազներն ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 17 քրեական վարույթ՝ 60 անձի վերաբերյալ, հանձնել են դատարան
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից առ այսօր դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 17 քրեական վարույթ՝ 60 անձի վերաբերյալ, որոնցից 12 քրեական վարույթ՝ 51 անձի վերաբերյալ, դատարան է հանձնվել ՀՀ գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից:
12 քրեական վարույթներն են՝
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• 3 դրվագ ընտրակաշառք տալու ու բարեգործության արգելքը խախտելու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 5 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• բարեգործության արգելքը խախտելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու, 2 դրվագ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի և խմբով ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, դրա փորձի և նախապատրաստության համար մեղադրվող 3 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք տալուն օժանդակելու համար մեղադրվող 5 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ:
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի, ընտրակաշառք տալու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
• 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու, բարեգործության արգելքը խախտելու, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի, ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ:
1. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգային թիմի ղեկավարը երկու ընտրողի առաջարկել է աշխատանք, բնակարան, հողամաս և պաշտոն՝ իրենց և ընտանիքի անդամների կողմից տվյալ կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով:
2. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամն ընտրողին բարեգործության անվան տակ խոստացված կենցաղային տեխնիկայի փոխարեն փոխանցել է գումար՝ խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը։
3. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրը, երկու այլ անձանց հետ, խոչընդոտել և փորձել է խոչընդոտել Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների և բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը՝ նրանցից պահանջելով քվեարկել իրենց քաղաքական ուժի օգտին՝ սպառնալով բացասական վերաբերմունքով։ Նույն վարույթով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել նաև երկու դրվագ ընտրակաշառք տալու համար. նա ընտրողներին առաջարկել է պարտքի մասնակի զիջում, աշխատանքի տեղավորման և ծառայողական հարցեր լուծելու խոստումներ՝ քվեների դիմաց։
4. «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության գրասենյակի ղեկավարը, փաստացի իրականացնելով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի պատասխանատուի գործառույթները, չորս անձի տվել է ընտրակաշառք՝ իր կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով, ինչպես նաև, խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը, 200 հազար դրամ է փոխանցել մեկ քաղաքացու:
1. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության տարածքային պատասխանատուն 2 քաղաքացու տվել է ընտրակաշառք, 2 անձի շահագրգռել է մասնակցել 2026 թվականի ապրիլի 17-ին կայացած հավաքին՝ խոստանալով սննդամթերքի տեսքով նյութական օգնություն:
2. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի ղեկավարը, գրասենյակի պատասխանատուի հետ, երեք անձանց օժանդակությամբ, Արարատի մարզի 9 ընտրողի գումարի տեսքով առաջարկել և տվել են ընտրակաշառք:
3. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության օգտին քվեարկելու համար անձը նույն կուսակցության աջակցից գումարի տեսքով ստացել է ընտրակաշառք:
4. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածուն, կնոջ հետ միասին, որպես ընտրակաշառք, խոստացել է հոգալ Սյունիքի մարզի բնակչի աչքերի վիրահատության ծախսը:
5. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության աջակիցը Ստեփանավան քաղաքի բնակչին խոստացել է գումարի տեսքով ընտրակաշառք:
6. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանի պատասխանատուն, այլ անձանց հետ, ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:
7. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Աջափնյակ վարչական շրջանի պատասխանատուն 5 դեպքով ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:
8. «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Մեծամոր համայնքի պատասխանատուն ընտրողներին գումարի տեսքով ընտրակաշառք է տվել:

Прокуроры передали в суд 17 уголовных производств по избирательным преступлениям в отношении 60 человек
С 7 февраля 2026 года, с начала процесса очередных выборов в Национальное собрание, по сегодняшний день прокуроры с утвержденным обвинительным заключением передали в компетентный суд 17 уголовных производств по избирательным преступлениям в отношении 60 лиц, из которых 12 уголовных производств в отношении 51 лица были переданы в суд прокурорами Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА.
12 уголовных производств:
- 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче взятки на выборах, и 2 лиц, обвиняемых в получении взятки на выборах,
- 3 эпизода 1 уголовное производство в отношении 5 человек, обвиняемых в даче избирательных взяток и нарушении запрета на благотворительность и получении избирательных взяток,
- 1 уголовное производство в отношении 2 человек, обвиняемых в нарушении запрета на благотворительность и содействии ей,
- 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче предвыборных взяток, 2 эпизода стимулирования материального интереса с целью участия в собрании, и 1 лица, обвиняемого в групповом получении избирательных взяток,
- 1 уголовное производство в отношении 3 лиц, обвиняемых в препятствовании осуществлению избирательного права, попытке и подготовке к нему,
- 1 уголовное производство в отношении 2 лиц, обвиняемых в даче избирательных взяток, 5 лиц, обвиняемых в содействии даче избирательных взяток, и 6 лиц, обвиняемых в получении избирательных взяток,
- 1 уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в получении взятки,
- 1 уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в даче взятки,
- 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче избирательных взяток, и 1 лица, обвиняемого в получении избирательных взяток,
- 2 эпизода 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче избирательных взяток, 2 лиц, обвиняемых в даче и получении избирательных взяток, 2 лиц, обвиняемых в получении избирательных взяток,
- 1 уголовное производство в отношении 2 лиц, обвиняемых в даче избирательных взяток, и 6 лиц, обвиняемых в получении избирательных взяток,
- 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче предвыборных взяток, нарушении запрета на благотворительность, материальном интересе к участию в собрании, 2 лиц, обвиняемых в даче избирательных взяток, и 2 лиц, обвиняемых в получении избирательных взяток.
- Руководитель группы безопасности партии "Сильная Армения" предложил двум избирателям работу, квартиру, участок и должность при условии, что они и члены семьи проголосуют за эту партию,
- Член партии "Сильная Армения" передал избирателю деньги вместо бытовой техники, обещанной во имя благотворительности, нарушив запрет на благотворительность во время выборов,
- Сторонник партии "Сильная Армения" вместе с двумя другими лицами препятствовал и пытался воспрепятствовать свободному осуществлению избирательных прав руководителей общин и жителей Сюникской области, требуя от них голосовать за свою политическую силу, угрожая негативным отношением. В рамках того же производства одному лицу также предъявлено обвинение по двум эпизодам дачи предвыборных взяток. Он предложил избирателям частичную уступку долга, обещания трудоустройства и решения служебных вопросов в обмен на голоса.
- Руководитель офиса общественной организации "По-нашему" /Мер дзевов/, фактически выполняя функции ответственного за офис партии "Сильная Армения", дал четырем лицам избирательные взятки с условием голосования за свою партию, а также, нарушив запрет на благотворительность во время выборов, передал 200 тысяч драмов одному гражданину.
- Территориальный ответственный партии "Сильная Армения" дал избирательные взятки двум гражданам, побудил двух человек принять участие в митинге 17 апреля 2026 года, пообещав материальную помощь в виде продуктов питания,
- Руководитель офиса партии "Сильная Армения" вместе с ответственным офисом при содействии трех человек предложили и дали избирательную взятку в виде суммы 9 избирателям Араратской области,
- Чтобы проголосовать за партию "Сильная Армения", человек получил избирательную взятку в виде денег от поддержки той же партии,
- Кандидат в депутаты от партии "Сильная Армения" вместе с женой в качестве предвыборной взятки пообещали оплатить операцию глазах жителю Сюникской области,
- Сторонник партии "Процветающая Армения" пообещал жителю Степанавана избирательную взятку в виде денег,
- Ответственный за административный район Аван города Еревана блока партий "Сильная Армения" вместе с другими лицами дал избирателям взятку в виде суммы,
- В административном округе Ачапняк блока партий «Сильная Армения» ответственный за 5 случаев дал избирателям взятку в виде денег,
- Ответственный за блок партий «Сильная Армения» в общине Мецамор дал избирателям взятку в виде денег.