Անվավեր է ճանաչվել Ծաղկաձորի ճոպանուղու տարածքի՝ 36,4 միլիարդ դրամ արժեքով, 225,1 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը. Դատախազության՝ պետշահերի հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հայցը Վարչական դատարանի կողմից բավարարվել է. անվավեր է ճանաչվել Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում գտնվող ճոպանուղու տարածքի՝ 225,1 հա մակերեսով, 36 միլիարդ 413 միլիոն 526 հազար դրամ արժեքով պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի նկատմամբ «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտե» իրավաբանական անձանց միության սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը։
2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ին ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն, Կոտայքի մարզպետի 2005 թվականի դեկտեմբերի 23-ի թիվ 253 որոշման և համապատասխան պայմանագրի հիման վրա, «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտե» իրավաբանական անձանց միության սեփականության իրավունքն էր գրանցել Ծաղկաձոր քաղաքում գտնվող ճոպանուղու տարածքի՝ 225,1 հա մակերեսով պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի նկատմամբ` հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի 23-րդ հոդվածը:
Դատարանն արձանագրել է, որ խնդրո առարկա հողամասը «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտե» իրավաբանական անձանց միությանը տրամադրվել է «Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՕ-199-Ն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո, ուստի նշված օրենքի 23-րդ հոդվածի ուժով չէր կարող համարվել, որ այդ հողամասի նկատմամբ առաջացել է նշված կազմակերպության սեփականության իրավունքը:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Ծաղկաձորում գտնվող՝ 225,1 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ կգրանցվի Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը։

Государственная регистрация права собственности на земельный участок Цахкадзорской канатной дороги площадью 225,1 га стоимостью 36,4 миллиарда драмов признана недействительной. Удовлетворен очередной иск Прокуратуры по защите госинтересов
Иск, поданный Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, был удовлетворен Административным судом. Государственная регистрация права собственности Союза юридических лиц «Национальный олимпийский комитет Армении» на земельный участок, являющийся государственной собственностью, площадью 225,1 га, стоимостью 36 миллиардов 413 миллионов 526 тысяч драмов, на территории канатной дороги, расположенной в городе Цахкадзор Котайкской области, была признана недействительной.
29 декабря 2005 года Государственный комитет кадастра недвижимости при правительстве РА на основании решения губернатора Котайкской области № 253 от 23 декабря 2005 года и соответствующего договора зарегистрировал право собственности Союза юридических лиц «Национальный олимпийский комитет Армении» на земельный участок площадью 225,1 га, являющийся государственной собственностью на территорию канатной дороги, расположенной в городе Цахкадзор, на основании статьи 23 Закона «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс Республики Армения».
Суд зафиксировал, что рассматриваемый земельный участок был предоставлен Союзу юридических лиц «Национальный олимпийский комитет Армении» после вступления в силу закона «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс Республики Армения», следовательно, в силу статьи 23 указанного закона не могло считаться, что в отношении этого земельного участка возникло право собственности указанной организации.
После вступления судебного акта в законную силу право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 225,1 га, расположенный в Цахкадзоре, будет зарегистрировано.