Գլխավոր դատախազի հրամանով` 2 դատախազի նկատմամբ նշանակվել է կարգապահական տույժ
2026 թվականի հունվարի 21-ին Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում և Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովը 2026 թվականի հունիսի 10-ին կայացած նիստում 2 դատախազի գործողություններում հաստատված է համարել կարգապահական խախտման փաստի առկայությունը:
Մասնավորապես՝ դատախազները, պատասխանատու լինելով մինչդատական վարույթի օրինականության համար, մի շարք քրեական վարույթներ սահմանված ժամկետում չեն պահանջել վարույթն իրականացնող մարմնից և ժամանակին չեն կայացրել համապատասխան դատախազական ակտեր:
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ. նվազ խստություն ունեցող կարգապահական տույժ է կիրառվել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դատախազը, բացի իր հսկողության ներքո գտնվող քրեական վարույթների նկատմամբ հսկողությունից, ղեկավարել և կազմակերպել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության գործունեությունը (նախկինում Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում է զբաղեցրել ինքնավար պաշտոն):
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

Приказом Генерального прокурора в отношении двух прокуроров назначено дисциплинарное взыскание
21 января 2026 года в Военной прокуратуре Сисианского гарнизона и Военной прокуратуре Капанского гарнизона было возбуждено дисциплинарное производство в отношении двух лиц, занимающих автономные должности.
Комиссия по этике при Генеральном прокуроре РА на заседании 10 июня 2026 года признала факт дисциплинарного нарушения подтвержденным в действиях двух прокуроров.
В частности, прокуроры, будучи ответственными за законность досудебного производства, в установленный срок не потребовали от органа, осуществляющего производство, ряда уголовных производств и своевременно не приняли соответствующие прокурорские акты.
Решением Генерального прокурора от 12 июня 2026 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Военной прокуратуре Сисианского гарнизона, было назначено дисциплинарное взыскание в виде «выговора». Применено дисциплинарное взыскание меньшей строгости, учитывая то обстоятельство, что прокурор, помимо надзора за уголовными производствами, находящимися под его контролем, руководил и организовывал деятельность Военной прокуратуры Капанского гарнизона (ранее занимал автономную должность в Военной прокуратуре Капанского гарнизона).
Решением Генерального прокурора от 12 июня 2026 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Военной прокуратуре Капанского гарнизона, назначено дисциплинарное взыскание «понижение в классном чине на один чин».