Գլխավոր դատախազի հրամանով` 2 դատախազի նկատմամբ նշանակվել է կարգապահական տույժ
2026 թվականի հունվարի 21-ին Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում և Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովը 2026 թվականի հունիսի 10-ին կայացած նիստում 2 դատախազի գործողություններում հաստատված է համարել կարգապահական խախտման փաստի առկայությունը:
Մասնավորապես՝ դատախազները, պատասխանատու լինելով մինչդատական վարույթի օրինականության համար, մի շարք քրեական վարույթներ սահմանված ժամկետում չեն պահանջել վարույթն իրականացնող մարմնից և ժամանակին չեն կայացրել համապատասխան դատախազական ակտեր:
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժ. նվազ խստություն ունեցող կարգապահական տույժ է կիրառվել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դատախազը, բացի իր հսկողության ներքո գտնվող քրեական վարույթների նկատմամբ հսկողությունից, ղեկավարել և կազմակերպել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության գործունեությունը (նախկինում Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում է զբաղեցրել ինքնավար պաշտոն):
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի հունիսի 12-ի որոշմամբ, Կապանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «դասային աստիճանի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

Disciplinary action against two prosecutors by the Prosecutor General’s order
On January 21, 2026, disciplinary proceedings were initiated against 2 persons holding an autonomous position in the Sisian Garrison Military Prosecutor's Office and the Kapan Garrison Military Prosecutor's Office.
During the meeting held on June 10, 2026, the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia considered the existence of a disciplinary violation in the actions of 2 prosecutors to be confirmed.
In particular, the prosecutors, being responsible for the legality of pre-trial proceedings, did not request a number of criminal proceedings from the body conducting the proceedings on time and did not issue relevant prosecutorial acts in a timely manner.
By the decision of the Prosecutor General of June 12, 2026, a disciplinary penalty of the type "reprimand" was imposed on a person holding an autonomous position in Sisian Garrison Military Prosecutor's Office. A less severe disciplinary penalty was imposed, taking into account the fact that the prosecutor, in addition to supervising criminal proceedings under his supervision, managed and organized the activities of the Kapan Garrison Military Prosecutor's Office (previously held an autonomous position in the Kapan Garrison Military Prosecutor's Office).
By the decision of the Prosecutor General of June 12, 2026, a disciplinary penalty of "demotion by one grade" was imposed on a person holding an autonomous position in the Kapan Garrison Military Prosecutor's Office.