Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի «Մուշ» կինոթատրոնի շենքը. Դատախազության՝ պետշահերի հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնված ուսումնասիրությամբ պարզվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող՝ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի 1218 քմ մակերեսով շենքը, 43,7 քմ մակերեսով էլեկտրական ենթակայանը՝ 0,272 հա հողամասի հետ միասին 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված պայմանագրով ապօրինի օտարվել են ֆիզիկական անձի՝ ընդամենը 4 միլիոն 572 հազար դրամով։ Ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է, որ օտարման պահին գույքի կադաստրային արժեքը կազմել է 33 միլիոն 246 հազար 992 դրամ. այսինքն՝ վերոնշյալ գույքերը վաճառվել են կադաստրային արժեքից բազմակի ցածր գնով։ Ներկայում գույքի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 134 միլիոն 250 հազար դրամ է։
Դատախազությունում ստացված տվյալների համաձայն՝ օտարման գործընթացում հաշվի չի առնվել նաև այն հանգամանքը, որ 2005 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մարտունու քաղաքապետը, քաղաքի բնակչության պահանջով, համայնքի ավագանու անդամների անունից դիմել էր այդ ժամանակ գործող ՀՀ վարչապետին՝ խնդրելով քաղաքի միակ կինոթատրոնի շենքը հանձնել համայնքին՝ մշակութային կյանքն ու երիտասարդության ժամանցը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով։
Ուսումնասիրության արդյունքներով պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հանցանքի մասին հաղորդման հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Բացի այդ, Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2025 թվականի մարտի 25-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և ֆիզիկական անձի միջև 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը։
Հայցադիմումով հիմնավորվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի 66 հասցեում գտնվող հասարակական նշանակության «Մուշ» կինոթատրոնը վաճառվել է շուկայական և կադաստրային արժեքներից էականորեն ցածր գնով՝ խախտելով ինչպես գույքի գնահատման, այնպես էլ պետական սեփականության օտարման ժամանակ գործող օրենսդրական պահանջները։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հունիսի 1-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է. ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության ու քաղաքացու միջև 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված՝ Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի օտարման պայմանագիրը ճանաչվել է անվավեր։
Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվեն Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի 1218 քմ մակերեսով շենքը, 43,7 քմ մակերեսով էլեկտրական ենթակայանը և 0,272 հա հողամասը։

The building of "Mush" cinema in Martuni community of Gegharkunik Region will be returned to the Republic of Armenia. The claim of state interests protection of the Prosecutor's Office has been granted
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office initiated investigation and found out that 1,218-square-meter building of "Mush" cinema in Martuni, Gegharkunik Region, belonging to the Republic of Armenia, the 43.7-square-meter electrical substation, along with a 0.272-hectare land plot, were illegally alienated to an individual for a total of AMD 4 million 572 thousand under a contract concluded on August 14, 2006. The investigation established that at the time of alienation, the cadastral value of the property was AMD 33 million 246 thousand 992. That is, the above-mentioned properties were sold at a price many times lower than the cadastral value. Currently, the cadastral value of the property, approximated to the market value, is AMD 134 million 250 thousand.
According to the information received at the Prosecutor's Office, it was not taken into account the fact that on December 2, 2005 the Mayor of Martuni at the request of the population of the city and on behalf of the members of the community elders had sent an appli8cation to the Prime Minister of the Republic of Armenia of that time asking to give the building of the only cinema to the community in order to organize the cultural life and entertainment of the youth properly.
On the ground of the outcomes of the investigations a criminal proceeding was initiated by the Anti-Corruption Committee on the ground of the report submitted by the Department of State Interests Protection.
In addition, on March 25, 2025, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court, demanding to recognize the purchase and sale agreement signed on August 14, 2006 between the Ministry of Culture and Youth Affairs of the Republic of Armenia and an individual as invalid.
The lawsuit substantiated that the public "Mush" cinema located at 66 Myasnikyan Street in the city of Martuni, Gegharkunik Region, was sold at a price significantly lower than the market price and cadastral values, violating both the legal requirements for property valuation and the alienation of state property.
By the decision of the Anti-Corruption Court of June 1, 2026, the claim of the Prosecutor General's Office was satisfied. The alienation agreement for the "Mush" cinema in the city of Martuni, signed on August 14, 2006 between the Ministry of Culture and Youth Affairs of the Republic of Armenia and a citizen, was declared invalid.
After the court's decision enters into legal force, the 1218 square meter building, the 43.7 square meter electrical substation and the 0.272 hectare land plot of the "Mush" cinema in the city of Martuni will be returned to the Republic of Armenia.