Գլխավոր դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ
Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 20-ին տեղեկացրել էր «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացում հայտնաբերած մի շարք խախտումների մասին:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրության շրջանակներում, բացի նախորդիվ նշված խախտումներից, պարզվել է նաև, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության աշխատակցի օժանդակությամբ իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտել է մի շարք օրենսդրական պահանջներ: Մասնավորապես՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին, ձևական աճուրդների եղանակով, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանն է օտարել համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերը:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի մայիսի 27-ին ներկայացրել է հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որը հասցեագրվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Նույն օրը Դատախազության կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արարատ համայնքի, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության և ընկերության աշխատակից Ա.Ա.-ի՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերի՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող այլ գույքերի ձեռքբերման իրավաչափությունները պարզելու նպատակով Դատախազության ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

The Prosecutor General's Office has found a number of violations in the process of obtaining land plots owned by Araratcement Company
On May 20, 2026, the Prosecutor General's Office reported on a number of violations found in the privatization process of Araratcement.
Within the framework of the investigation carried out in the scope of the protection of state (community) interests, in addition to the previously mentioned violations, it was also revealed that the former Head of Ararat community A.B., with the assistance of an employee of Araratcement CJSC, used his official position against the interests of the service, violating a number of legislative requirements. In particular, on September 22, 2009, through a formal auction, he alienated the 74.1 ha of land plot transferred to the community as pasture to Araratcement CJSC.
The Prosecutor, having found the elements of crime within the framework of exercising his powers to protect state interests, submitted a proper report on the crime on May 27, 2026, which was addressed to the Anti-Corruption Committee to resolve the issue of initiating proceedings.
On the same day, the Prosecutor's Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court against the Ararat community, "Araratcement" CJSC and the company's employee A.A., demanding that the auctions of 74.1 hectares of land held on September 22, 2009 be declared invalid and the consequences of invalidity be applied.
The studies of the Prosecutor's Office are pending to clarify the legality of the acquisition of other properties owned by "Araratcement" CJSC.
It is worthmentioning that on May 5, 2026, the Prosecutor General's Office addressed a letter to the Government of the Republic of Armenia, proposing to discuss the violations in the company and the appropriateness of implementing proper administration in order to eliminate their consequences, including, for example, the appointment of a temporary administrator in the company.