Գլխավոր դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ
Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 20-ին տեղեկացրել էր «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացում հայտնաբերած մի շարք խախտումների մասին:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրության շրջանակներում, բացի նախորդիվ նշված խախտումներից, պարզվել է նաև, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության աշխատակցի օժանդակությամբ իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտել է մի շարք օրենսդրական պահանջներ: Մասնավորապես՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին, ձևական աճուրդների եղանակով, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանն է օտարել համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերը:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի մայիսի 27-ին ներկայացրել է հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որը հասցեագրվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Նույն օրը Դատախազության կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արարատ համայնքի, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության և ընկերության աշխատակից Ա.Ա.-ի՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերի՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող այլ գույքերի ձեռքբերման իրավաչափությունները պարզելու նպատակով Դատախազության ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Генеральная прокуратура выявила ряд нарушений в процессе приобретения земельных участков, принадлежащих компании «Араратцемент» по праву собственности
20 мая 2026 года Генеральная прокуратура проинформировала о ряде нарушений, выявленных в процессе приватизации компании «Араратцемент».
В рамках расследования, проведенного в рамках защиты государственных (общинных) интересов, помимо вышеуказанных нарушений, было также установлено, что бывший глава общины Арарат А.Б., в содействии сотрудника ЗАО «Араратцемент» используя свое должностное положение вопреки интересам службы, нарушил ряд законодательных требований. В частности, 22 сентября 2009 года ЗАО «Араратцемент» путем формальных аукционов отчуждил земельные участки площадью 74,1 га, переданные общине в качестве пастбищ.
Прокурор, обнаружив признаки предполагаемого преступления в рамках осуществления своих полномочий по защите государственных интересов, 27 мая 2026 года представил надлежащее сообщение о преступлении, которое было адресовано Антикоррупционному комитету для решения вопроса о возбуждении производства.
В тот же день Прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против общины Арарат, ЗАО «Араратцемент» и сотрудника компании А.А. с требованием признать аукционы, состоявшиеся 22 сентября 2009 г. на земельные участки площадью 74.1 га, недействительными и применить последствия недействительности.
С целью выяснения законности приобретения другого имущества, принадлежащего ЗАО «Араратцемент» на праве собственности, Ппрокуратура проводит расследования.
Напомним, что 5 мая 2026 года Генеральная прокуратура направила письмо в Правительство РА с предложением обсудить существующие в компании нарушения и целесообразность надлежащего администрирования с целью устранения их последствий, в том числе, например, назначения временного управляющего в компании.