Առաջնորդները տարբերվում են նրանով, որ «ընկնելուց» հետո վեր կենալիս՝ արժեքները գետնին չեն թողնում. Գլխավոր դատախազը մասնակցել է «Առաջնորդության դպրոց»-ի ավարտական միջոցառմանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 29-ին, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանի հրավերով, մասնակցել է Դպրոցի 2025-2026 ուսումնական տարվա ավարտական միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանները, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, Դպրոցի դասախոսներն ու ուսանողները:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է շրջանավարտներին՝ «Առաջնորդության դպրոց»-ը հաջողությամբ ավարտելու կապակցությամբ և անդրադարձել այն հարցին՝ ո՞վ է առաջնորդը, ի՞նչ որակներով է օժտված նա:
Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է ժամանակակից աշխարհում արժեքների խեղաթյուրման ու նենգափոխման խնդրին: «Որքան էլ այսօրվա աշխարհում արժեքները նենգափոխվեն, կան արժեքներ, որոնք երբեք չեն «հնանալու». դրանք են՝ բարեվարքությունը, աշխատասիրությունը, պատասխանատվությունը և այլոց համեստաբար ծառայելու ունակությունը: Խոսքը ծառայամտության մասին չէ: Խոսքը գիտելիքը հանրային բարիքի վերածելու կարողության մասին է: Առաջնորդներն այլոցից տարբերվում են նրանով, որ այս մարդիկ թեև «ընկնում» են, սխալվում են, բայց նրանք միշտ բարձրանում են ու որ ամենակարևորն է, ամեն անգամ վեր են կենում՝ առանց իրենց արժեքները գետնին թողնելու»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը և հավելել, որ քաղաքակիրթ մարդու կյանքը չափվում է այն գաղափարախոսության հարատևությամբ, որին անձը «զոհաբերում» է իր կյանքը: Աննա Վարդապետյանն այս ճանապարհին կարևոր է համարել չհիասթափվելն ու չընկրկելը:
Գլխավոր դատախազը կրկին շնորհավորել է շրջանավարտներին և բարի երթ մաղթել բարդ և պատասխանատու ճանապարհին:

Лидеры отличаются тем, что, вставая после «падения», ценности не оставляют на земле. Генеральный прокурор приняла участие в выпускном мероприятии "Школы лидерства"
29 мая 2026 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян по приглашению руководителя фонда «Школа лидерства» Самвела Мовсисяна приняла участие в выпускном мероприятии школы на 2025-2026 учебный год.
В мероприятии также приняли участие министр внутренних дел РА Арпине Саргсян, глава Делегации Европейского союза в Армении, посол Василис Марагос, аккредитованные в Республике Армения послы, представители международных организаций, преподаватели и студенты Школы.
Анна Вардапетян поздравила выпускников с успешным окончанием «Школы лидерства» и коснулась вопроса: Кто лидер, какими качествами он наделен.
В этом контексте генеральный прокурор РА коснулась проблемы искажения и изменения ценностей в современном мире. «Лидеры отличаются от других тем, что эти люди, хотя и «падают», совершают ошибки, но всегда поднимаются и, что самое главное, каждый раз встают, не оставляя своих ценностей на земле»,- подчеркнула генеральный прокурор республики и добавила, что жизнь цивилизованного человека измеряется долговечностью идеологии, которой человек «жертвует» своей жизнью. Анна Вардапетян на этом пути сочла важным не разочаровываться и не отступать.
Генеральный прокурор еще раз поздравила выпускников и пожелала им доброго пути на сложном и ответственном пути.