Առաջնորդները տարբերվում են նրանով, որ «ընկնելուց» հետո վեր կենալիս՝ արժեքները գետնին չեն թողնում. Գլխավոր դատախազը մասնակցել է «Առաջնորդության դպրոց»-ի ավարտական միջոցառմանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 29-ին, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանի հրավերով, մասնակցել է Դպրոցի 2025-2026 ուսումնական տարվա ավարտական միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանները, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, Դպրոցի դասախոսներն ու ուսանողները:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է շրջանավարտներին՝ «Առաջնորդության դպրոց»-ը հաջողությամբ ավարտելու կապակցությամբ և անդրադարձել այն հարցին՝ ո՞վ է առաջնորդը, ի՞նչ որակներով է օժտված նա:
Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է ժամանակակից աշխարհում արժեքների խեղաթյուրման ու նենգափոխման խնդրին: «Որքան էլ այսօրվա աշխարհում արժեքները նենգափոխվեն, կան արժեքներ, որոնք երբեք չեն «հնանալու». դրանք են՝ բարեվարքությունը, աշխատասիրությունը, պատասխանատվությունը և այլոց համեստաբար ծառայելու ունակությունը: Խոսքը ծառայամտության մասին չէ: Խոսքը գիտելիքը հանրային բարիքի վերածելու կարողության մասին է: Առաջնորդներն այլոցից տարբերվում են նրանով, որ այս մարդիկ թեև «ընկնում» են, սխալվում են, բայց նրանք միշտ բարձրանում են ու որ ամենակարևորն է, ամեն անգամ վեր են կենում՝ առանց իրենց արժեքները գետնին թողնելու»,- ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը և հավելել, որ քաղաքակիրթ մարդու կյանքը չափվում է այն գաղափարախոսության հարատևությամբ, որին անձը «զոհաբերում» է իր կյանքը: Աննա Վարդապետյանն այս ճանապարհին կարևոր է համարել չհիասթափվելն ու չընկրկելը:
Գլխավոր դատախազը կրկին շնորհավորել է շրջանավարտներին և բարի երթ մաղթել բարդ և պատասխանատու ճանապարհին:

Leaders are characterized by the fact that when they “fall”, they do not leave their values on the ground when they get up. The Prosecutor General participated in the graduation ceremony of the “Leadership School”
On May 29, 2026, at the invitation of the Head of the “Leadership School” Foundation, Samvel Movsisyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan participated in the graduation ceremony 2025-2026 academic year of the School.
The event was also attended by the Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia Arpine Sargsyan, the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, ambassadors accredited to the Republic of Armenia, representatives of international organizations, lecturers and students of the School.
Anna Vardapetyan congratulated the graduates on the successful completion of the “Leadership School” and touched upon the questions: who is a leader, what qualities does he/she possess?
In this context, the Prosecutor General of the Republic of Armenia touched upon the issue of distortion and manipulation of values ​​in the modern world. “No matter how much values ​​are manipulated in today’s world, there are values ​​that will never “go out of date.” These are: good conduct, diligence, responsibility, and the ability to modestly serve others. This is not about servility. This is about the ability to turn knowledge into a public good. Leaders differ from others in that although these people “fall”, make mistakes, they always rise and, most importantly, they get up every time without leaving their values ​​on the ground,” the Prosecutor General of the Republic emphasized and added that the life of a civilized person is measured by the durability of the ideology to which a person “sacrifices” his life. Anna Vardapetyan considered it important on this path not to be disappointed and not to give up.
The Prosecutor General congratulated the graduates once again and wished them success on their difficult and responsible journey.