Դատախազը դատարան է հանձնել Շողակաթ համայնքի ղեկավարի և կառուցապատողի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ի և «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, կառուցապատող Ա.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Հ.-ն, նպատակ ունենալով Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի Դրախտիկ բնակավայրի 1-ին փողոցի թիվ 88/3-4, 88/2 և 88 հասցեներում կառուցել անհատական հանգստի գոտի, առանց սահմանված փաստաթղթերի, իրականացրել է շինարարական աշխատանքներ։ Բացի այդ, Ա.Հ.-ն օժանդակել է Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն և պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն, ինչպես նաև 2021 թվականի հունիսի 4-ին օգտագործել է կեղծ փաստաթուղթ։
Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ն, Ա.Հ.-ի օժանդակությամբ, 2021 թվականի մարտի 5-ին չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները։
Ս.Շ.-ի արաքը դրսևորվել է հետևյալում՝
• Առանց շինարարության թույլտվության, բնության հատուկ պահպանվող տարածքում անհատական հանգստի գոտու կառուցման աշխատանքների ընթացքում, լիազորված լինելով կանխարգելելու և կասեցնելու ինքնակամ շինարարությունը, ինչպես նաև ապահովելու դրանց հետևանքների վերացումը, դիտավորությամբ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները։
• Միջոցներ չի ձեռնարկել հողամասի ինքնակամ զավթումը, շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կանխարգելելու և կասեցնելու, ինչպես նաև ինքնակամ շինարարություն իրականացնող Ա.Հ.-ի նկատմամբ օրենքով նախատեսված վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ։
Ս.Շ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։
Հիշեցնենք, որ Սևանի ափամերձ տարածքներում կառուցված առանձնատների վերաբերյալ Դատախազության կողմից դատարան ներկայացված պետշահերի հայցերի թվում է նաև «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ա.Հ.-ի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի այս առանձնատան հայցը:

The Prosecutor hs submitted to the court the criminal proceedings files concerning the Head of Shoghakat community and a developer
The prosecutor has submitted to the Anti-Corruption Court, along with the approved indictment, the files of the criminal proceedings concerning S.Sh., the Head of Shoghakat community in Gegharkunik region and A.H., the Chairman of the Board of Directors of “Kapavor” LLC and a developer.
The criminal proceedings established that A.H., with the intention of constructing a private recreational area at addresses 88/3-4, 88/2, and 88, 1st Street, Drakhtik settlement, Shoghakat community, Gegharkunik region, carried out construction works without the required permits and documentation.
In addition, A.H. aided S.Sh., the Head of Shoghakat community, in abusing official powers and committing official forgeryz and on June 4, 2021, used a forged document.
S.Sh., the Head of Shoghakat community in Gegharkunik region, with the assistance of A.H., abused his official powers on March 5, 2021.
S.Sh.’s conduct was manifested as follows:
• During the construction of a private recreational area within a specially protected natural area and in the absence of a construction permit, despite being authorized to prevent and halt unauthorized construction and to ensure the elimination of its consequences, he intentionally failed to perform his official duties.
• He failed to take measures to prevent and stop the unauthorized occupation of the land plot and the unauthorized construction of buildings and structures, as well as to impose the administrative sanctions prescribed by law against A.H., who was carrying out the unauthorized construction.
S.Sh. has also been charged with committing official forgery.
It should be recalled that among the claims filed by the Prosecutor’s Office in protection of state interests concerning mansions built in the coastal areas of Lake Sevan is the claim regarding this mansion on the shore of Lake Sevan, which was allegedly constructed unlawfully by A.H., the Chairman of the Board of Directors of “Kapavor” LLC.