Դատախազը դատարան է հանձնել Շողակաթ համայնքի ղեկավարի և կառուցապատողի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ի և «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, կառուցապատող Ա.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Հ.-ն, նպատակ ունենալով Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի Դրախտիկ բնակավայրի 1-ին փողոցի թիվ 88/3-4, 88/2 և 88 հասցեներում կառուցել անհատական հանգստի գոտի, առանց սահմանված փաստաթղթերի, իրականացրել է շինարարական աշխատանքներ։ Բացի այդ, Ա.Հ.-ն օժանդակել է Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն և պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն, ինչպես նաև 2021 թվականի հունիսի 4-ին օգտագործել է կեղծ փաստաթուղթ։
Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի ղեկավար Ս.Շ.-ն, Ա.Հ.-ի օժանդակությամբ, 2021 թվականի մարտի 5-ին չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները։
Ս.Շ.-ի արաքը դրսևորվել է հետևյալում՝
• Առանց շինարարության թույլտվության, բնության հատուկ պահպանվող տարածքում անհատական հանգստի գոտու կառուցման աշխատանքների ընթացքում, լիազորված լինելով կանխարգելելու և կասեցնելու ինքնակամ շինարարությունը, ինչպես նաև ապահովելու դրանց հետևանքների վերացումը, դիտավորությամբ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները։
• Միջոցներ չի ձեռնարկել հողամասի ինքնակամ զավթումը, շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կանխարգելելու և կասեցնելու, ինչպես նաև ինքնակամ շինարարություն իրականացնող Ա.Հ.-ի նկատմամբ օրենքով նախատեսված վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ։
Ս.Շ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։
Հիշեցնենք, որ Սևանի ափամերձ տարածքներում կառուցված առանձնատների վերաբերյալ Դատախազության կողմից դատարան ներկայացված պետշահերի հայցերի թվում է նաև «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ա.Հ.-ի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի այս առանձնատան հայցը:

Прокурор направил в суд материалы уголовного производства в отношении главы общины Шогакат и застройщика
Прокурор направил в Антикоррупционный суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства в отношении главы общины Шогакат Гегаркуникской области С.Ш. и председателя совета директоров ООО «Капавор», застройщика А.Х.
В ходе уголовного производства установлено, что А.Х., имея целью строительство индивидуальной зоны отдыха по адресам: Гегаркуникская область, община Шогакат, населённый пункт Драхтик, ул. 1-я, дома № 88/3-4, 88/2 и 88, осуществлял строительные работы без предусмотренных законодательством разрешительных документов.
Кроме того, А.Х. содействовал главе общины Шогакат С.Ш. в злоупотреблении должностными полномочиями и совершении должностного подлога, а также 4 июня 2021 года использовал поддельный документ.
Глава общины Шогакат Гегаркуникской области С.Ш., при содействии А.Х., 5 марта 2021 года злоупотребил своими должностными полномочиями.
Действия С.Ш. выразились в следующем:
- В ходе строительства индивидуальной зоны отдыха на особо охраняемой природной территории без разрешения на строительство, будучи уполномоченным предотвращать и пресекать самовольное строительство, а также обеспечивать устранение его последствий, он умышленно не исполнил свои служебные обязанности.
- Не принял мер по предотвращению и пресечению самовольного захвата земельного участка и самовольного строительства зданий и сооружений, а также по применению предусмотренных законом мер административной ответственности в отношении А.Х., осуществлявшего самовольное строительство.
С.Ш. также предъявлено обвинение в совершении должностного подлога.
Напомним, что среди исков в защиту государственных интересов, поданных прокуратурой в суд в отношении особняков, построенных в прибрежной зоне озера Севан, находится и иск, касающийся данного особняка, незаконно построенного председателем совета директоров ООО «Капавор» А.Х. на берегу Севана.