Դատախազը դատարան է հանձնել պետական գույքի օտարման գործընթացում չարաշահում թույլ տված նախկին պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 25-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 շենքի թիվ 296 հասցեում գտնվող՝ 1719.96 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից 0.1030 հա չկառուցապատված հողամասը 2017 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը օտարելու գործընթացում թույլ տրված չարաշահման վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Դ.-ն, 2014 թվականի մայիսի 5-ից մինչև 2018 թվականի ապրիլի 16-ը զբաղեցնելով ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը և հանդիսանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, ապօրինի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեությանը՝ հովանավորելով իրեն և Վ.Պ.-ին պատկանող ու իրենց կողմից փաստացի ղեկավարվող «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերությանը։
Մասնավորապես՝ Հ.Դ.-ն, մի խումբ անձանց հետ հանցակցությամբ, խաբեության եղանակով խուսափել է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերության ունեցած վարկային պարտավորության մասնակի մարումից՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 529 միլիոն 533 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև դրդել է պաշտոնատար անձանց՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն։
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Ա.Ս.-ն, 2011 թվականի հունիսի 22-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 12-ը զբաղեցնելով ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը, Հ.Դ.-ի հետ ունեցած հարաբերություններով պայմանավորված, վերջինիս օգտին գործողություններ կատարելու շահադիտական դրդումներով և խմբային շահերից ելնելով, իր իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին՝ պետության համար անզգուշությամբ առաջացնելով 529 միլիոն 533 հազար դրամի չափով ծանր հետևանքներ:
Ա.Ա.-ն, 2017 թվականին զբաղեցնելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը, ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում չի ներկայացրել առարկություններ և համաձայնություն է տվել պետական կարիքների համար ձեռք բերել այնպիսի գույք, որը չի համապատասխանել սահմանված չափորոշիչներին՝ այդպիսով նպաստելով «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերության գույքային դրության բարելավմանը։
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով պետությունը զրկվել է «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար բյուջետային վարկից ընդհանուր 529 միլիոն 533 հազար դրամը ստանալու հնարավորությունից։
2026 թվականի ապրիլի 7-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել՝ Հ.Դ.-ի նկատմամբ՝ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, խարդախության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը դրդելու համար, Ա.Ս.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Երկու այլ անձի՝ Ա.Կ.-ի և Ա. Թ.-ի նկատմամբ, դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ խարդախություն կատարելուն օժանդակելու, փաստաթուղթ կեղծելու և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանն օժանդակելու համար:
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 25-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ըստ էության քննության։

The prosecutor has submitted to the court the criminal proceedings files concerning former officials who allegedly abused their authority during the alienation of state property
On May 25, 2026, the prosecutor submitted to the competent court, along with the approved indictment, the files of the criminal proceedings concerning abuses committed in the course of the 2017 transfer of a 1,719.96 sq. m. public-purpose premises located at 296 Tsitsernakaberd Highway, Yerevan, along with the adjacent undeveloped land plot of 0.1030 hectares, to the Republic of Armenia.
The criminal proceedings established that H.D., while serving as Chief Adviser to the Prime Minister of the Republic of Armenia from May 5, 2014, to April 16, 2018, and being a high-ranking official, unlawfully participated in entrepreneurial activities by patronizing the company “DI End Ej Group” LLC, which was owned and actually controlled by him and V.P.
In particular, H.D., acting in complicity with a group of persons, fraudulently evaded partial repayment of the loan obligations owed by “DI End Ej Group” LLC to the Republic of Armenia, thereby causing particularly large-scale damage to the state in the amount of AMD 529 million 533 thousand, and also incited officials to abuse their official powers.
The criminal proceedings also substantiated that A.S., who served as Head of the State Property Management Department under the Government of the Republic of Armenia from June 22, 2011, to May 12, 2018, due to his relationship with H.D., and motivated by personal interest in acting in H.D.’s favor and by group interests, used his official powers and the influence arising therefrom against the interests of the service, causing substantial harm to the lawful interests of the state and negligently resulting in grave consequences for the state amounting to AMD 529 million 533 thousand.
A.A., while serving as Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia in 2017, did not present objections during a Government session and consented to the acquisition for state needs of property that did not meet the established criteria, thereby facilitating the improvement of the financial position of “DI End Ej Group” LLC.
As a result of the above-mentioned actions, the state lost the opportunity to recover AMD 529 million 533 thousand from the total USD 10 million budget loan granted to “DI End Ej Group” LLC.
On April 7, 2026, the supervising prosecutor initiated public criminal prosecution against H.D. for unlawful participation in entrepreneurial activities, fraud, and incitement to abuse of official powers; against A.S. and A.A. for abuse of official powers resulting negligently in grave consequences.
With respect to two other individuals, A.K. and A.T., the prosecutor initiated public criminal prosecution for aiding fraud, document forgery and aiding abuse of official powers.
On May 25, 2026, the prosecutor submitted the criminal case materials, together with the approved indictment, to the Anti-Corruption Court of Armenia for examination on the merits.