Դատախազը դատարան է հանձնել պետական գույքի օտարման գործընթացում չարաշահում թույլ տված նախկին պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 25-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 շենքի թիվ 296 հասցեում գտնվող՝ 1719.96 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից 0.1030 հա չկառուցապատված հողամասը 2017 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը օտարելու գործընթացում թույլ տրված չարաշահման վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Դ.-ն, 2014 թվականի մայիսի 5-ից մինչև 2018 թվականի ապրիլի 16-ը զբաղեցնելով ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը և հանդիսանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, ապօրինի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեությանը՝ հովանավորելով իրեն և Վ.Պ.-ին պատկանող ու իրենց կողմից փաստացի ղեկավարվող «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերությանը։
Մասնավորապես՝ Հ.Դ.-ն, մի խումբ անձանց հետ հանցակցությամբ, խաբեության եղանակով խուսափել է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերության ունեցած վարկային պարտավորության մասնակի մարումից՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 529 միլիոն 533 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև դրդել է պաշտոնատար անձանց՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն։
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է նաև, որ Ա.Ս.-ն, 2011 թվականի հունիսի 22-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 12-ը զբաղեցնելով ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը, Հ.Դ.-ի հետ ունեցած հարաբերություններով պայմանավորված, վերջինիս օգտին գործողություններ կատարելու շահադիտական դրդումներով և խմբային շահերից ելնելով, իր իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին՝ պետության համար անզգուշությամբ առաջացնելով 529 միլիոն 533 հազար դրամի չափով ծանր հետևանքներ:
Ա.Ա.-ն, 2017 թվականին զբաղեցնելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը, ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում չի ներկայացրել առարկություններ և համաձայնություն է տվել պետական կարիքների համար ձեռք բերել այնպիսի գույք, որը չի համապատասխանել սահմանված չափորոշիչներին՝ այդպիսով նպաստելով «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերության գույքային դրության բարելավմանը։
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով պետությունը զրկվել է «ԴԻ Ընդ Էյջ Գրուպ» ՍՊ ընկերությանը տրամադրված 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար բյուջետային վարկից ընդհանուր 529 միլիոն 533 հազար դրամը ստանալու հնարավորությունից։
2026 թվականի ապրիլի 7-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել՝ Հ.Դ.-ի նկատմամբ՝ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, խարդախության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը դրդելու համար, Ա.Ս.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Երկու այլ անձի՝ Ա.Կ.-ի և Ա. Թ.-ի նկատմամբ, դատախազը հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ խարդախություն կատարելուն օժանդակելու, փաստաթուղթ կեղծելու և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանն օժանդակելու համար:
Դատախազը 2026 թվականի մայիսի 25-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ըստ էության քննության։

Прокурор направил в суд материалы уголовного производства в отношении бывших должностных лиц, допустивших злоупотребления в процессе отчуждения государственного имущества
25 мая 2026 года прокурор направил в компетентный суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства по факту злоупотреблений, допущенных в процессе отчуждения в 2017 году в пользу Республики Армения общественного помещения площадью 1719,96 кв. м, расположенного по адресу: г. Ереван, Цицернакабердское шоссе, 1/2, помещение 296, а также прилегающего незастроенного земельного участка площадью 0,1030 га.
Уголовным производством установлено, что Х.Д., занимая с 5 мая 2014 года по 16 апреля 2018 года должность главного советника Премьер-министра Республики Армения и являясь высокопоставленным должностным лицом, незаконно участвовал в предпринимательской деятельности, покровительствуя ООО «ДИ Энд Эйдж Груп», принадлежащему ему и В.П., и фактически управляемому ими.
В частности, Х.Д., действуя в соучастии с группой лиц, путём обмана уклонился от частичного погашения кредитных обязательств ООО «ДИ Энд Эйдж Груп» перед Республикой Армения, причинив государству ущерб в особо крупном размере — 529 миллионов 533 тысячи драмов, а также склонил должностных лиц к злоупотреблению должностными полномочиями.
Уголовным производством также обосновано, что А.С., занимавший с 22 июня 2011 года по 12 мая 2018 года должность начальника Управления по управлению государственным имуществом при Правительстве Республики Армения, в силу отношений с Х.Д., действуя из корыстной заинтересованности в пользу последнего и исходя из групповых интересов, использовал свои властные полномочия и обусловленное ими влияние вопреки интересам службы, чем причинил существенный вред законным интересам государства и по неосторожности повлёк тяжкие последствия для государства в размере 529 миллионов 533 тысяч драмов.
А.А., занимая в 2017 году должность министра труда и социальных вопросов Республики Армения, в ходе заседания Правительства Республики Армения не представил возражений и дал согласие на приобретение для государственных нужд имущества, не соответствовавшего установленным критериям, тем самым способствуя улучшению имущественного положения ООО «ДИ Энд Эйдж Груп».
В результате вышеуказанных действий государство лишилось возможности взыскать 529 миллионов 533 тысячи драмов из бюджетного кредита в размере 10 миллионов долларов США, предоставленного ООО «ДИ Энд Эйдж Груп».
7 апреля 2026 года надзирающий прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.Д. — за незаконное участие в предпринимательской деятельности, мошенничество и подстрекательство к злоупотреблению должностными полномочиями, а в отношении А.С. и А.А. — за злоупотребление должностными полномочиями, по неосторожности повлёкшее тяжкие последствия.
В отношении ещё двух лиц — А.К. и А.Т. — прокурор возбудил публичное уголовное преследование за пособничество в совершении мошенничества, подделку документов и пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями.
25 мая 2026 года прокурор направил материалы уголовного производства с утверждённым обвинительным заключением в Антикоррупционный суд Армении для рассмотрения по существу.