Գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդունել է Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը 2026 թվականի մայիսի 26-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող՝ Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի և Կանադայի Դաշնային դատական գործերի հանձնակատարի գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող՝ 2025-2026 թվականների տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում:
Էդգար Արսենյանը ողջունել է կանադացի գործընկերներին Գլխավոր դատախազությունում և կարևորել Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ իրականացվող ծրագիրը:
Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդը ներկայացրել է Ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքների արդյունքները, կանադական փորձն ու դրա հնարավոր կիրառելիությունը Հայաստանի արդարադատության  համակարգում:
Գլխավոր դատախազի տեղակալն ու Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Deputy Prosecutor General received the delegation of the Chief Justice of New Brunswick of Canada
On May 26, 2026, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Edgar Arsenyan, received the delegation of the Chief Justice of New Brunswick, Canada, Mark Richard, who is on a working visit to Armenia.
The delegation has arrived in Armenia within the framework of the 2025-2026 technical assistance program implemented jointly with the Supreme Judicial Council of the Republic of Armenia and the Office of the Federal Judicial Commissioner of Canada.
Edgar Arsenyan welcomed the Canadian colleagues at the Prosecutor General's Office and highlighted the importance of the program implemented with the Supreme Judicial Council.
Chief Justice of New Brunswick of Canada, Mark Richard presented the results of the work carried out within the framework of the Program, the Canadian experience and its possible applicability in the justice system of Armenia.
The Deputy Prosecutor General and the Chief Justice of New Brunswick of Canada, discussed a number of issues of mutual interest.