Գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդունել է Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը 2026 թվականի մայիսի 26-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող՝ Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի և Կանադայի Դաշնային դատական գործերի հանձնակատարի գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող՝ 2025-2026 թվականների տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում:
Էդգար Արսենյանը ողջունել է կանադացի գործընկերներին Գլխավոր դատախազությունում և կարևորել Բարձրագույն դատական խորհրդի հետ իրականացվող ծրագիրը:
Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդը ներկայացրել է Ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքների արդյունքները, կանադական փորձն ու դրա հնարավոր կիրառելիությունը Հայաստանի արդարադատության  համակարգում:
Գլխավոր դատախազի տեղակալն ու Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Заместитель Генерального прокурора принял делегацию, возглавляемую председателем Верховного суда провинции Нью-Брансуик, Канада
26 мая 2026 года заместитель Генерального прокурора Республики Армения Эдгар Арсенян принял находящуюся с рабочим визитом в Армении делегацию во главе с председателем Верховного суда канадской провинции Нью-Брансуик Марком Ричардом.
Делегация прибыла в Армению в рамках программы технической поддержки на 2025-2026 годы, осуществляемой совместно с Высшим судебным советом РА и Офисом федерального комиссара по судебным делам Канады.
Эдгар Арсенян поприветствовал канадских коллег в Генеральной прокуратуре и отметил важность программы, реализуемой совместно с Высшим судебным советом.
Председатель Верховного суда канадской провинции Нью-Брансуик Марк Ричард представил результаты работ, проведенных в рамках программы, канадский опыт и его возможное применение в системе правосудия Армении.
Заместитель Генерального прокурора и председатель Верховного суда канадской провинции Нью-Брансуик обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.