Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից բռնագանձված առանձնատան, հողամասի և բաժնետոմսերի նկատմամբ
2026 թվականի մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձված՝
- Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ անշարժ գույքի շուրջ 90%-ի նկատմամբ.
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասի նկատմամբ.
- «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2.000 հատ բաժնետոմսերի նկատմամբ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումը:
Համաձայն վճռի՝ բացի վերոնշյալ՝ արդեն Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող գույքերից, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձման են ենթակա՝
- 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունք.
- 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս.
- 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
- 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականին դատարան է հանձնվել 2008-2015 թվականների ընթացքում Աբովյանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը: Ըստ մեղադրանքի՝ Կարապետ Գուլոյանը, չարաշահելով իր լիազորությունները, Աբովյանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կամ այլ քաղաքացիների օժանդակությամբ, ընդհանուր՝ 65 դրվագով Աբովյան համայնքի զբոսայգիների, պուրակների և փողոցների տարածքներում գտնվող հողերն ուղղակի վաճառքով կամ կեղծ աճուրդների միջոցով տարբեր անձանց է օտարել (այդ թվում՝ 2 դեպքով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, իր հետ փոխկապակցված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, հանցավոր գործունեության հետևանքով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացրել է):

Ownership rights of the Republic of Armenia have been registered over a mansion, land plot and shares confiscated from former Head of Kotayk Karapet Guloyan
On May 12 and 13, 2026, pursuant to a legally effective judgment in the case on the confiscation of property of illegal origin, ownership rights of the Republic of Armenia were registered over the following property confiscated from former Head of Kotayk region and former Head of the Abovyan community Karapet Guloyan and his wife Rosa Gagik Tsarukyan:
- approximately 90% of the real estate property at 8 P. Sevak district, 14th street, Arinj village, Kotayk region — the part recognized as illegally acquired;
the land plot located at 29/2 Tandzaghbyur street, Tsaghkadzor community, Kotayk region;
• 2,000 shares of “ACBA Bank” OJSC.
The Prosecutor General’s Office had previously announced that, by a legally effective judgment of the Court of Cassation, the claim for confiscation of property of illegal origin filed by the Prosecutor General’s Office had been granted.
According to the ruling, in addition to the above-mentioned assets already transferred into the ownership of the Republic of Armenia, the following assets are also subject to confiscation from former Kotayk Governor Karapet Guloyan and his wife Rosa Gagiki Tsarukyan:
- the right to claim USD 264,000, representing the unpaid part of a USD 294,900 loan granted in 2021 to Belglass LLC;
AMD 1 billion 227 million 490 thousand as expenses not justified by Karapet Guloyan’s lawful income;
• AMD 58 million 120 thousand as the remainder of illegal income generated through the transformation or use of property of illegal origin;
• AMD 934 thousand as the value of 267 shares of “Electramontazh” OJSC acquired in 2019.
It should be recalled that in 2025 a criminal case against Karapet Guloyan, who served as Mayor of Abovyan from 2008 to 2015, was submitted to court. According to the indictment, Karapet Guloyan abused his official powers and with the assistance of other officials of the Abovyan Municipality or other citizens, alienated lands located in the parks, public gardens and streets of the Abovyan community through direct sales or fraudulent auctions in a total of 65 counts. In two cases, by using his official position and in prior agreement with persons affiliated with him, he allegedly laundered property obtained through criminal activity in especially large amounts.