Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից բռնագանձված առանձնատան, հողամասի և բաժնետոմսերի նկատմամբ
2026 թվականի մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա՝ Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձված՝
- Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ անշարժ գույքի շուրջ 90%-ի նկատմամբ.
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասի նկատմամբ.
- «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2.000 հատ բաժնետոմսերի նկատմամբ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումը:
Համաձայն վճռի՝ բացի վերոնշյալ՝ արդեն Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող գույքերից, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձման են ենթակա՝
- 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունք.
- 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս.
- 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
- 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականին դատարան է հանձնվել 2008-2015 թվականների ընթացքում Աբովյանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը: Ըստ մեղադրանքի՝ Կարապետ Գուլոյանը, չարաշահելով իր լիազորությունները, Աբովյանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կամ այլ քաղաքացիների օժանդակությամբ, ընդհանուր՝ 65 դրվագով Աբովյան համայնքի զբոսայգիների, պուրակների և փողոցների տարածքներում գտնվող հողերն ուղղակի վաճառքով կամ կեղծ աճուրդների միջոցով տարբեր անձանց է օտարել (այդ թվում՝ 2 դեպքով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, իր հետ փոխկապակցված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, հանցավոր գործունեության հետևանքով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացրել է):

Право собственности Республики Армения зарегистрировано в отношении особняка, земельного участка и акций, конфискованных у бывшего губернатора Котайкской области Карапета Гулояна
12 и 13 мая 2026 года право собственности Республики Армения было зарегистрировано на основании вступившего в законную силу решения по делу о конфискации имущества незаконного происхождения в отношении имущества, конфискованного у бывшего главы Котайкской области и бывшего главы общины Абовян Карапета Гулояна и его супруги Розы Гагиковны Царукян, а именно:
• около 90% объекта недвижимости по адресу: Котайкская область, село Ариндж, квартал П. Севака, 14-я улица, дом 8 — части имущества, признанной незаконно приобретённой;
земельного участка по адресу: Котайкская область, община Цахкадзор, улица Тандзахбюр, 29/2;
• 2000 акций «ACBA Bank» ОАО.
Генеральная прокуратура ранее сообщала, что вступившим в законную силу решением Кассационного суда был удовлетворён иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Согласно решению суда, помимо вышеуказанного имущества, уже перешедшего в собственность Республики Армения, конфискации у бывшего главы Котайкской области Карапета Гулояна и его супруги Розы Гагиковны Царукян также подлежат:
• право требования 264 тысяч долларов США — невозвращённой части займа в размере 294 900 долларов США, предоставленного в 2021 году «Belglass» ООО;
1 миллиард 227 миллионов 490 тысяч драмов как расходы, не подтверждённые законными доходами Карапета Гулояна;
• 58 миллионов 120 тысяч драмов как остаток незаконного дохода, образовавшегося в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения;
• 934 тысячи драмов как стоимость 267 акций «Electramontazh» ОАО, приобретённых в 2019 году.
Напомним, что в 2025 году в суд было передано уголовное дело в отношении Карапета Гулояна, занимавшего должность мэра Абовяна в 2008–2015 годах. Согласно обвинению, Карапет Гулоян, злоупотребляя своими должностными полномочиями и при содействии других должностных лиц мэрии Абовяна или иных граждан, в общей сложности по 65 эпизодам отчуждал земельные участки, расположенные на территориях парков, скверов и улиц общины Абовян, посредством прямой продажи или фиктивных аукционов различным лицам. В том числе по двум эпизодам он, используя своё служебное положение и действуя по предварительному сговору со связанными с ним лицами, легализовал имущество, полученное в результате преступной деятельности, в особо крупном размере.