Վաղարշապատ համայնքին կվերադարձվի զբոսայգու տարածքում գտնվող 2 հողատարածք. Արմավիրի մարզի դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցը բավարարվել է
Արմավիրի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի մայիսի 14-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի, «Էջմիածնի Շուկա» ՍՊ ընկերության և երրորդ անձ Կարեն Մանվելի Գրիգորյանի, Կադաստրի կոմիտեի՝ ի թիվս այլնի, 2015 թվականի մրցույթներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 16-ի վճռով բավարարել է Արմավիրի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր են ճանաչվել 1175 քմ և 587 քմ մակերեսով, Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ զբոսայգի հանդիսացող 2 հողամասերը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու վերաբերյալ մրցույթները: Որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր են ճանաչվել նաև հողամասերի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքին կվերադարձվեն 1175 քմ և 587 քմ մակերեսով հողատարածքները:

Два земельных участка, расположенных на территории парка, будут возвращены общине Вагаршапат: иск Прокуратуры Армавирской области в защиту государственных интересов удовлетворён
Прокуратура Армавирской области в рамках своих полномочий по защите государственных (общинных) интересов 14 мая 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против главы общины Вагаршапат, ООО «Эджмиацни Шука», третьего лица Карена Манвеловича Григоряна, а также Кадастрового комитета с требованием, помимо прочего, признать недействительными конкурсы 2015 года и применить последствия их недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 16 апреля 2026 года иск Прокуратуры Армавирской области был удовлетворён. Суд признал недействительными конкурсы по предоставлению права застройки на два земельных участка площадью 1175 кв. м и 587 кв. м, которые в соответствии со статьёй 60 Земельного кодекса относятся к категории парковых территорий.
В качестве последствия недействительности, помимо прочего, также признана недействительной государственная регистрация права собственности на указанные земельные участки, оформленная на физических лиц.
После вступления решения в законную силу земельные участки площадью 1175 кв. м и 587 кв. м будут возвращены общине Вагаршапат Армавирской области.