Վաղարշապատ համայնքին կվերադարձվի զբոսայգու տարածքում գտնվող 2 հողատարածք. Արմավիրի մարզի դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցը բավարարվել է
Արմավիրի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի մայիսի 14-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի, «Էջմիածնի Շուկա» ՍՊ ընկերության և երրորդ անձ Կարեն Մանվելի Գրիգորյանի, Կադաստրի կոմիտեի՝ ի թիվս այլնի, 2015 թվականի մրցույթներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 16-ի վճռով բավարարել է Արմավիրի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր են ճանաչվել 1175 քմ և 587 քմ մակերեսով, Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ զբոսայգի հանդիսացող 2 հողամասերը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու վերաբերյալ մրցույթները: Որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր են ճանաչվել նաև հողամասերի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքին կվերադարձվեն 1175 քմ և 587 քմ մակերեսով հողատարածքները:

Two land plots located within a park area will be returned to the Vagharshapat community: the claim of public interest of the Prosecutor’s Office of Armavir region granted
Within the framework of its authority to protect state (community) interests, the Prosecutor’s Office of Armavir region filed a claim with the Anti-Corruption Court on May 14, 2025 against the Head of the Vagharshapat community, “Ejmiatsin Shuka” LLC, and third party Karen Manvel Grigoryan, as well as the Cadastre Committee, demanding, i.a., to declare invalid the 2015 tenders and apply the legal consequences of invalidity.
By the verdict dated April 16, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor’s Office of Armavir region. The court declared invalid the tenders for granting development rights over two land plots with areas of 1,175 sq. m and 587 sq. m, which are classified under Article 60 of the Land Code as park areas.
As a consequence of invalidity, i.a., the state registration of ownership rights over the land plots in the names of private individuals was also declared invalid.
Once the verdict enters into legal force, the 1,175 sq. m and 587 sq. m land plots will be returned to the Vagharshapat community of Armavir region.