Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Հրանտ Ներսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Անդրանիկ Շահբազյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Տիգրան Ենոքյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գուրգեն Գուրգենյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Մերինե Սահակյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արարատի մարզի դատախազի տեղակալ Ռեմ Ռշտունին ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Գագիկ Մնացականյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Շիրակի մարզի դատախազի տեղակալ Արեգ Խաչատրյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին. Արեգ Խաչատրյանին է վերապահվել Արարատի մարզի դատախազի պարտականությունների կատարումը:
• Ռաֆայել Արսենյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Աշոտ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Ալիկ Գրիգորյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Պետրոս Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:

Приказами генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в апреле-мае 2026 года в Прокуратуре произошел ряд кадровых изменений.
- Грант Нерсисян назначен старшим прокурором Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры, освобожден от должности прокурора Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры.
- Андраник Шахбазян назначен старшим прокурором Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры, освобожден от должности прокурора Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры.
- Заместитель начальника Управления по делам о преступлениях против здоровья населения Генеральной прокуратуры Тигран Енокян освобожден от занимаемой должности.
- Гурген Гургенян назначен заместителем прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освобожден от должности старшего прокурора прокуратуры тех же административных районов.
- Мерине Саакян назначена старшим прокурором Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, освобождена от должности прокурора прокуратуры тех же административных районов.
- Прокурор Араратской области Вардан Погосян освобожден от занимаемой должности.
- Заместитель прокурора Араратской области Рем Рштуни освобожден от занимаемой должности.
- Старший прокурор Прокуратуры Араратской области Гагик Мнацаканян освобожден от занимаемой должности.
- Заместитель прокурора Ширакской области Арег Хачатрян переведен на должность заместителя прокурора Араратской области. Арегу Хачатряну поручено исполнение обязанностей прокурора Араратской области.
- Рафаэль Арсенян назначен заместителем прокурора Араратской области, освобожден от должности старшего прокурора Прокуратуры Араратской области.
- Прокурор военной прокуратуры Гегаркуникского гарнизона Ашот Арутюнян освобожден от занимаемой должности.
- Прокурор военной прокуратуры Араратского гарнизона Алик Григорян освобожден от занимаемой должности.
- Прокурор военной прокуратуры Капанского гарнизона Петрос Арутюнян освобожден от занимаемой должности.