Մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանի հետ կապված քրեական վարույթից խոսելուց մոռանում եք նշել, որ դատարանում քննվում է նաև մեր կողմից նրա դեմ ներկայացված՝ ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումը. Գլխավոր դատախազն արձագանքել է ընդդիմադիր պատգամավորի քննադատությանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում, ամփոփելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, հանդես է եկել եզրափակիչ ելույթով և անդրադարձել ընդդիմադիր պատգամավորների՝ Դատախազությանն ուղղված քննադատություններին:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի՝ մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանի վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ Աննա Վարդապետյանը հայտարարել է. «Ձեր գործընկեր Արթուր Սարգսյանի հետ կապված քրեական վարույթից խոսելուց մոռանում եք նշել, որ 2025 թվականի հունիսի 27-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում»:
Դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել Սիսիանի նախկին քաղաքապետ, ԱԺ պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
- 2 անշարժ գույք Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում, 2 անշարժ գույք Սիսիան քաղաքում,
- 3 ավտոմեքենա,
- 6 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն,
- առևտրային բանկերում ներդրված 5 ավանդ՝ 11 հազար 865 ԱՄՆ դոլարի և 1 միլիոն 104 հազար դրամի չափով,
- 1 փոխառության պահանջի իրավունք՝ 1 միլիոն 400 հազար դրամի չափով,
- 1 միլիարդ 53 միլիոն 195 հազար դրամ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող՝ բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամական միջոցների հանրագումար:
«Ես ձեզ առնվազն մեկ շաբաթ առաջ, կրկին Պետաիրավական հանձնաժողովի նիստում, տեղեկացրել եմ, որ եթե ասելիք ունեք, համեցեք, ստորագրեք, որ տեղեկացված եք սուտ ցուցմունք տալու համար քրեական պատասխանատվության մասին, և այն, ինչ առաջին իսկ պատահած բարձրախոսով գոչում եք, համեցեք, քրեական վարույթի շրջանակներում, ցուցմունք տվեք, կրկնում եմ՝ ստորագրելով, որ տեղեկացված եք սուտ ցուցմունք տալու համար քրեական պատասխանատվության մասին: Ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ չեք անի»,- եզրափակել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը:

Говоря об уголовном производстве, связанном с обвиняемым Артуром Саргсяном, забываете отметить, что в суде также рассматривается поданный нами иск о конфискации имущества незаконного происхождения против него: Генеральный прокурор отреагировала на критику оппозиционного депутата
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардaпетян сегодня в Национальном собрании Республики Армения, подводя итоги доклада о деятельности Прокуратуры Республики Армения за 2025 год, выступила с заключительной речью и обратилась к критике, высказанной в адрес Прокуратуры со стороны оппозиционных депутатов.
Отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна, касающийся обвиняемого Артура Саргсяна, Анна Вардaпетян заявила: «Когда вы говорите об уголовном производстве, связанном с вашим коллегой Артуром Саргсяном, вы забываете отметить, что 27 июня 2025 года в Антикоррупционный суд был представлен иск о конфискации имущества незаконного происхождения».
Прокуратура представила требование о конфискации у бывшего мэра Сисиана, депутата Национального собрания Артура Лаврентиевича Саргсяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 2 объекта недвижимости в административном районе Кентрон города Еревана, 2 объекта недвижимости в городе Сисиан,
- 3 автомобиля,
- участие в 6 юридических лицах,
- 5 банковских вкладов на сумму 11 865 долларов США и 1 104 000 драмов,
- право требования по одному займу в размере 1 400 000 драмов,
- 1 053 195 000 драмов как остаток незаконного дохода и сумма денежных средств, не обоснованных законными доходами, переданных добросовестным третьим лицам.
«Я вас, по крайней мере, неделю назад, вновь на заседании Комиссии по государственно-правовым вопросам, предупредила: если вам есть что сказать — приходите и подпишите, что вы осведомлены об уголовной ответственности за дачу ложных показаний. А то, что вы выкрикиваете в первый попавшийся микрофон, приходите и дайте в рамках уголовного производства показания — повторяю, подписав, что вы осведомлены об уголовной ответственности за дачу ложных показаний. Что-то подсказывает мне, что вы этого не сделаете», — заключила Генеральный прокурор Республики Армения.