2008 թվականին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ, առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների որևէ նշանի, մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան Ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունը. Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է ՄԻԵԴ վճռին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում, ամփոփելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, հանդես է եկել եզրափակիչ ելույթով, որում, ի թիվս այլնի, անդրադարձել է 2008 թվականի մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններին:
««Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռի 205-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ՝ առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների որևէ նշանի, մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունը: Դատարանը պարզել է, որ չի եղել որևէ համոզիչ ապացույց, որով կհաստատվեր, որ Ազատության հրապարակում զենք է կուտակվել՝ անկարգություններ հրահրելու նպատակով, և մերժել է Կառավարության այն պնդումները, թե ոստիկանությունը տեղակայվել էր Ազատության հրապարակում զենքերի որոնման նպատակով, և որ զինված ցուցարարներն էին առաջինը հարձակվել ոստիկանության վրա։ Դատարանը պարզել է նաև, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան իրականացված ոստիկանության գործողության հիմնական՝ եթե ոչ միակ, նպատակը եղել է Ազատության հրապարակում անցկացվող հավաքը ցրելը, և որ այնտեղ տեղի ունեցած բախումներն ամենայն հավանականությամբ եղել են հավաքը ավարտելուն ուղղված ոստիկանության միջոցառումների, այդ թվում՝ ենթադրյալ չափից ավելի ուժի կիրառման հետևանք, այլ ոչ թե ցուցարարների կանխամտածված գործողությունների արդյունք: Դատարանն այնուհետև նշել է Ազատության հրապարակում ենթադրաբար հայտնաբերված զենքերի, այդ թվում՝ ատրճանակների, նռնակների և «ոզնիներ» հիշեցնող սուր առարկաների առնչությամբ ցուցարարներից որևէ մեկի հետ կապ ունեցող ցանկացած ապացույցի բացակայությունը և զարմանալի է համարել այն, որ Ազատության հրապարակում ոստիկանության գործողության ժամանակ ցուցարարները չեն կիրառել հրազեն, պայթուցիկներ կամ սառը զենքեր՝ հաշվի առնելով այն պնդումը, որ նրանք զինված են եղել այդպիսի զենքերով՝ զինված անկարգություններ սկսելու մտադրությամբ:
Վճռի 206-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքված մարդկանց հավաքը տեղի է ունեցել ինքնաբուխ և անկազմակերպ զարգացումների հետևանքով, մինչդեռ ավելի վաղ՝ Ազատության հրապարակից ցուցարարներին ցրելը, այդ թվում՝ դրա կոպիտ բնույթը, ինչպես նաև նույն օրը տեղի ունեցած մի շարք այլ նմանատիպ կամ անվերահսկելի իրադարձություններ հնարավոր է՝ դեր են խաղացել բռնության հետագա սրման գործում՝ ի հակադրություն նախապես պլանավորված և կազմակերպված անկարգության կամ հեղաշրջման փորձի, չի եղել Կառավարության պնդումները հաստատող որևէ համոզիչ ապացույց, որ տարածքում բռնություն գործադրած ցուցարարները զինված են եղել ոչ թե ինքնաշեն առարկաներով, այլ հրազենով, ինչպես նաև որևէ ապացույց, որը կհաստատեր, որ մահերն առաջացել են ցուցարարների կողմից դիտավորությամբ կամ նույնիսկ անզգուշությամբ իրականացված գործողությունների արդյունքում:
Վերոշարադրյալ արձանագրումների և մի շարք այլ տվյալների վերլուծության արդյունքում Վճռի 226-րդ կետում Դատարանը եզրակացրել է, որ արցունքաբեր գազի նռնակների օգտագործման վերաբերյալ պարզ, մանրամասն և պարտադիր հրահանգների բացակայությունը, համապատասխան պատրաստվածության և վերահսկողության բացը, ինչպես նաև արցունքաբեր գազի նռնակների վիճակի և գործադրման հետ կապված վերոնշյալ խնդիրները զգալի չափով նպաստել են այդ ամբոխի վերահսկման համար նախատեսված զենքերի ոչ պատշաճ գործադրմանը՝ անվտանգության կանոնների խախտմամբ, ինչի հետևանքով վրա է հասել 3 անձի մահ:
Վճռի 227-րդ կետում Դատարանը կասկածից վեր է համարել, որ հրազենի միջոցով պատճառված մյուս հինգ անձանց մահերը վերագրելի են պետությանը։
«Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի», «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Մյասնիկ Մալխասյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ն ընդդեմ Հայաստանի», «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով կայացված վճիռներում ձևավորված դիրքորոշումները հիմք են տալիս կարծիք հայտնել այն մասին, որ մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների քրեաիրավական գնահատականների մասով Դատարանի եզրահանգումները կապվում են պաշտոնատար անձանց կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորությունների անցման հետ, որի դեպքում առկա է վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք: Այսինքն, գործ ունենք բռնությամբ զուգորդված՝ իշխանական լիազորությունների անցման հետ, որն անժամկետ հանցագործություն է»:

В 2008 году акции, проводившиеся на Площади Свободы, носили мирный характер, без каких-либо признаков подстрекательства к насилию или насильственных действий, вплоть до полицейской операции, проведённой ранним утром 1 марта 2008 года: Генеральный прокурор сослалась на решение ЕСПЧ
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня в Национальном собрании РА, подводя итоги доклада о деятельности Прокуратуры Республики Армения за 2025 год, выступила с заключительной речью, в которой, среди прочего, обратилась к событиям, произошедшим в Ереване 1–2 марта 2008 года.
Анна Вардапетян, в частности, отметила:
«В пункте 205 постановления по делу “Фарманян и другие против Армении” Суд указал, что акции, проводившиеся на Площади Свободы, носили мирный характер и не содержали признаков подстрекательства к насилию или насильственных действий вплоть до полицейской операции, проведённой ранним утром 1 марта 2008 года. Суд установил, что не было представлено каких-либо убедительных доказательств того, что на Площади Свободы складировалось оружие с целью провоцирования беспорядков, и отклонил утверждения Правительства о том, что полиция была размещена на Площади Свободы для поиска оружия и что вооружённые демонстранты первыми напали на полицию. Суд также установил, что основной — если не единственной — целью полицейской операции, проведённой ранним утром 1 марта 2008 года, было разогнать собрание на Площади Свободы, и что столкновения, произошедшие там, с высокой вероятностью стали следствием действий полиции, направленных на прекращение собрания, включая предполагаемое чрезмерное применение силы, а не результатом преднамеренных действий демонстрантов. Суд также отметил отсутствие каких-либо доказательств связи демонстрантов с оружием, якобы обнаруженным на Площади Свободы, включая пистолеты, гранаты и острые предметы, напоминающие “ёжики”, и счёл поразительным тот факт, что демонстранты не применили огнестрельное оружие, взрывчатые вещества или холодное оружие во время полицейской операции на Площади Свободы, учитывая утверждение о том, что они были вооружены такими средствами с целью организации вооружённых беспорядков».
В пункте 206 постановления Суд установил, что собрание людей у памятника Мясникяна возникло в результате спонтанного и неорганизованного развития событий, тогда как ранее — разгон демонстрантов с Площади Свободы, включая его грубый характер, а также ряд других аналогичных или неконтролируемых событий, произошедших в тот же день, возможно, сыграли роль в последующей эскалации насилия, в отличие от заранее спланированной и организованной попытки массовых беспорядков или государственного переворота. При этом не было представлено никаких убедительных доказательств, подтверждающих утверждения Правительства о том, что применявшие насилие демонстранты были вооружены огнестрельным оружием, а не самодельными предметами, а также отсутствовали какие-либо доказательства того, что смерти наступили в результате умышленных или даже неосторожных действий демонстрантов.
На основании анализа вышеизложенных выводов и ряда других данных в пункте 226 постановления Суд заключил, что отсутствие чётких, детализированных и обязательных инструкций по использованию гранат со слезоточивым газом, недостаточная подготовка и контроль, а также вышеупомянутые проблемы, связанные с состоянием и применением таких гранат, в значительной степени способствовали ненадлежащему использованию средств для контроля толпы с нарушением правил безопасности, что привело к гибели трёх человек.
В пункте 227 постановления Суд счёл неоспоримым, что смерти ещё пяти лиц, причинённые огнестрельным оружием, могут быть отнесены на счёт государства.
Позиции, сформированные в постановлениях по делам «Фарманян и другие против Армении», «Мушег Сагателян против Армении», «Мясник Малхасян против Армении», «Дарескизб ООО против Армении», «Вирабян против Армении», дают основания полагать, что выводы Суда относительно правовой оценки событий, произошедших в Ереване в ночь с 1 на 2 марта, связаны со злоупотреблением полномочиями должностными лицами, сопровождавшимся насилием, в связи с чем существует законодательный запрет на применение сроков давности. Иными словами, речь идёт о злоупотреблении властными полномочиями, сопряжённом с насилием, которое является преступлением без срока давности.