2008 թվականին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ, առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների որևէ նշանի, մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան Ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունը. Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է ՄԻԵԴ վճռին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում, ամփոփելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, հանդես է եկել եզրափակիչ ելույթով, որում, ի թիվս այլնի, անդրադարձել է 2008 թվականի մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններին:
««Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռի 205-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ՝ առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների որևէ նշանի, մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունը: Դատարանը պարզել է, որ չի եղել որևէ համոզիչ ապացույց, որով կհաստատվեր, որ Ազատության հրապարակում զենք է կուտակվել՝ անկարգություններ հրահրելու նպատակով, և մերժել է Կառավարության այն պնդումները, թե ոստիկանությունը տեղակայվել էր Ազատության հրապարակում զենքերի որոնման նպատակով, և որ զինված ցուցարարներն էին առաջինը հարձակվել ոստիկանության վրա։ Դատարանը պարզել է նաև, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան իրականացված ոստիկանության գործողության հիմնական՝ եթե ոչ միակ, նպատակը եղել է Ազատության հրապարակում անցկացվող հավաքը ցրելը, և որ այնտեղ տեղի ունեցած բախումներն ամենայն հավանականությամբ եղել են հավաքը ավարտելուն ուղղված ոստիկանության միջոցառումների, այդ թվում՝ ենթադրյալ չափից ավելի ուժի կիրառման հետևանք, այլ ոչ թե ցուցարարների կանխամտածված գործողությունների արդյունք: Դատարանն այնուհետև նշել է Ազատության հրապարակում ենթադրաբար հայտնաբերված զենքերի, այդ թվում՝ ատրճանակների, նռնակների և «ոզնիներ» հիշեցնող սուր առարկաների առնչությամբ ցուցարարներից որևէ մեկի հետ կապ ունեցող ցանկացած ապացույցի բացակայությունը և զարմանալի է համարել այն, որ Ազատության հրապարակում ոստիկանության գործողության ժամանակ ցուցարարները չեն կիրառել հրազեն, պայթուցիկներ կամ սառը զենքեր՝ հաշվի առնելով այն պնդումը, որ նրանք զինված են եղել այդպիսի զենքերով՝ զինված անկարգություններ սկսելու մտադրությամբ:
Վճռի 206-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքված մարդկանց հավաքը տեղի է ունեցել ինքնաբուխ և անկազմակերպ զարգացումների հետևանքով, մինչդեռ ավելի վաղ՝ Ազատության հրապարակից ցուցարարներին ցրելը, այդ թվում՝ դրա կոպիտ բնույթը, ինչպես նաև նույն օրը տեղի ունեցած մի շարք այլ նմանատիպ կամ անվերահսկելի իրադարձություններ հնարավոր է՝ դեր են խաղացել բռնության հետագա սրման գործում՝ ի հակադրություն նախապես պլանավորված և կազմակերպված անկարգության կամ հեղաշրջման փորձի, չի եղել Կառավարության պնդումները հաստատող որևէ համոզիչ ապացույց, որ տարածքում բռնություն գործադրած ցուցարարները զինված են եղել ոչ թե ինքնաշեն առարկաներով, այլ հրազենով, ինչպես նաև որևէ ապացույց, որը կհաստատեր, որ մահերն առաջացել են ցուցարարների կողմից դիտավորությամբ կամ նույնիսկ անզգուշությամբ իրականացված գործողությունների արդյունքում:
Վերոշարադրյալ արձանագրումների և մի շարք այլ տվյալների վերլուծության արդյունքում Վճռի 226-րդ կետում Դատարանը եզրակացրել է, որ արցունքաբեր գազի նռնակների օգտագործման վերաբերյալ պարզ, մանրամասն և պարտադիր հրահանգների բացակայությունը, համապատասխան պատրաստվածության և վերահսկողության բացը, ինչպես նաև արցունքաբեր գազի նռնակների վիճակի և գործադրման հետ կապված վերոնշյալ խնդիրները զգալի չափով նպաստել են այդ ամբոխի վերահսկման համար նախատեսված զենքերի ոչ պատշաճ գործադրմանը՝ անվտանգության կանոնների խախտմամբ, ինչի հետևանքով վրա է հասել 3 անձի մահ:
Վճռի 227-րդ կետում Դատարանը կասկածից վեր է համարել, որ հրազենի միջոցով պատճառված մյուս հինգ անձանց մահերը վերագրելի են պետությանը։
«Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի», «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Մյասնիկ Մալխասյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ն ընդդեմ Հայաստանի», «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով կայացված վճիռներում ձևավորված դիրքորոշումները հիմք են տալիս կարծիք հայտնել այն մասին, որ մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների քրեաիրավական գնահատականների մասով Դատարանի եզրահանգումները կապվում են պաշտոնատար անձանց կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորությունների անցման հետ, որի դեպքում առկա է վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք: Այսինքն, գործ ունենք բռնությամբ զուգորդված՝ իշխանական լիազորությունների անցման հետ, որն անժամկետ հանցագործություն է»:

In 2008, the rallies held in “Azatutyun” Square were peaceful, with no signs of incitement to violence or violent actions, up until the early morning police operation on March 1, 2008: the Prosecutor General referred to the ECtHR judgment
The Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan today delivered a concluding speech in the National Assembly of the RA while presenting the report on the activities of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia for 2025, wherein, inter alia, she referred to the events that took place in Yerevan on March 1–2, 2008.
Anna Vardapetyan, in particular, stated:
“In paragraph 205 of the judgment in the case “Farmanyan and Others v. Armenia”, the Court noted that the rallies held in “Azatutyun” Square were peaceful, with no signs of incitement to violence or violent actions, until the early morning police operation carried out on March 1, 2008. The Court found that there was no convincing evidence establishing that weapons had been stockpiled in “Azatutyun” Square for the purpose of inciting unrest, and it rejected the Government’s claims that the police had been deployed in “Azatutyun” Square to search for weapons and that armed protesters had been the first to attack the police. The Court further found that the main—if not the sole—purpose of the police operation carried out in the early morning of March 1, 2008, was to disperse the assembly taking place in “Azatutyun” Square, and that the clashes that occurred there were most likely the result of police measures aimed at ending the gathering, including the alleged excessive use of force, rather than the result of deliberate actions by protesters. The Court also noted the absence of any evidence linking any of the allegedly discovered weapons in “Azatutyun” Square—including pistols, grenades, and sharp objects resembling “hedgehogs”—to any of the demonstrators, and found it remarkable that protesters did not use firearms, explosives, or cold weapons during the police operation in “Azatutyun” Square, given the allegation that they had been armed with such weapons with the intent of initiating an armed uprising.”
In paragraph 206 of the judgment, the Court found that the gathering of people around the statue of Myasnikyan occurred as a result of spontaneous and uncoordinated developments, whereas the earlier dispersal of protesters from “Azatutyun” Square—including its forceful nature—as well as a number of other similar or uncontrolled events that took place on the same day may have played a role in the subsequent escalation of violence, as opposed to a pre-planned and organized attempt at mass disorder or a coup. There was no convincing evidence supporting the Government’s claims that the protesters who used violence in the area were armed with firearms rather than improvised objects, nor any evidence establishing that the deaths were caused by actions carried out by the protesters intentionally or even negligently.
Following the analysis of the above findings and a number of other data, in paragraph 226 of the judgment the Court concluded that the absence of clear, detailed, and mandatory instructions regarding the use of tear gas grenades, the lack of adequate training and supervision, as well as the aforementioned issues related to the condition and deployment of tear gas grenades, significantly contributed to the improper use of crowd-control weapons in violation of safety rules, which resulted in the deaths of three persons.
In paragraph 227 of the judgment, the Court considered it beyond doubt that the deaths of the other five persons caused by firearms were attributable to the State.
The positions established in the judgments in the cases “Farmanyan and Others v. Armenia”, “Mushegh Saghatelyan v. Armenia”, “Myasnik Malkhasyan v. Armenia”, “Dareskizb LLC v. Armenia” and “Virabyan v. Armenia” provide grounds to conclude that the Court’s findings regarding the legal assessment of the events that took place in Yerevan on the night of March 1–2 are connected to the abuse of powers by officials involving violence, in which case there is a legislative prohibition on the application of statutes of limitation. In other words, this concerns an abuse of power accompanied by violence, which constitutes a non-prescriptible offence.