Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի օգնականից բռնագանձված գույքն ամրացվեց պետությանը. Գլխավոր դատախազը մանրամասներ է ներկայացրել
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Կառավարության նիստում անդրադարձել է նիստի օրակարգում ներառված՝ Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Քանաքեռավան գյուղի շուրջ 20.6 հա մակերեսով, 323 միլիոն 800 հազար դրամ միջին շուկայական արժեքով գույքը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացնելու նախապատմությանը։
Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ 20.6 հա մակերեսով անշարժ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը գրանցվել է 2026 թվականի ապրիլի 26-ին: Այն պետությանն է վերադարձվել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում՝ դատարանի կողմից հաստատված՝ հաշտության համաձայնության արդյունքում:
«Դատախազությունը 2023 թվականի օգոստոսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի օգնական Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ: 2026 թվականի փետրվարի 27-ին Դատախազությունը Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ հետ կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով հայցապահանջում ներառված՝ 323 միլիոն 800 հազար դրամ միջին շուկայական արժեքով Կոտայքի մարզի Նոր Հաճն համայնքի Քանաքեռավան գյուղի շուրջ 20.6 հա մակերեսով անշարժ գույքը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը: Հաշտության համաձայնությունը դատարանի 2026 թվականի մարտի 5-ին վճռով հաստատվել է:Դատախազության՝ այս հայցապահանջում ներառված մյուս գույքերի բռնագանձման պահանջի մասով քաղաքացիական գործի քննությունը շարունակվում է»,- նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու անդրադարձել նաև Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռին:
«Կարապետ Գուլոյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց մասով առկա է նաև Դատարանի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով 2026 թվականի ապրիլի 15-ին օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ: Վճռով Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Մուրադի Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր, ենթակա են բռնագանձման՝
- Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասը՝ անշարժ գույքի շուրջ 90%-ը (գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքի գրանցումն ընթացքի մեջ է).
- Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասն՝ ամբողջությամբ (գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքի գրանցումն ընթացքի մեջ է).
- «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2.000 հատ բաժնետոմս (Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն պաշտոնապես՝ գրավոր, տեղեկացվել է՝ բաժնետոմսերի նկատմամբ ՀՀ սեփականության իրավունքը գրանցելու նպատակով).
- 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունքը.
- 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս.
- 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
- 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը նաև հիշեցրել է Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ 2025 թվականին մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական գործի մասին, համաձայն որի՝ Կարապետ Գուլոյանը, չարաշահելով իր լիազորությունները, Աբովյանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կամ այլ քաղաքացիների օժանդակությամբ, ընդհանուր՝ 65 դրվագով Աբովյան համայնքի զբոսայգիների, պուրակների և փողոցների տարածքներում գտնվող հողերն ուղղակի վաճառքով կամ կեղծ աճուրդների միջոցով տարբեր անձանց է օտարել (այդ թվում՝ 2 դեպքով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, իր հետ փոխկապակցված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, հանցավոր գործունեության հետևանքով ստացված, առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացրել է:

Конфискованное у помощника бывшего главы общины Абовян Карапета Гулояна имущество было закреплено за государством. Генеральный прокурор представила подробности
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня на заседании правительства коснулась предыстории закрепления за Комитетом по управлению государственным имуществом министерства территориального управления и инфраструктур включенного в повестку заседания имущества площадью около 20,6 га, средней рыночной стоимостью 323 млн 800 тыс. драмов, около села Канакераван общины Нор Ачн Котайкской области.
Анна Вардапетян сообщила, что право собственности Республики Армения на недвижимое имущество площадью 20,6 га было зарегистрировано 26 апреля 2026 года. Оно было возвращено государству в рамках полномочий Генеральной прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения в результате мирового соглашения, утвержденного судом.
«29 августа 2023 года Прокуратура подала в Антикоррупционный суд иск о конфискации имущества незаконного происхождения против помощника бывшего главы общины Абовян Котайкской области Карапета Гулояна- Манука Акобяна, и его жены. 27 февраля 2026 года Прокуратура заключила мировое соглашение с Мануком Акобяном и его женой, в соответствии с которым в исковом требовании была указана средняя рыночная стоимость общины Нор Ачн Котайкской области в размере 323 миллионов 800 тысяч драмов. Недвижимость площадью около 20,6 га в селе Канакераван передана в собственность Республики Армения. Рассмотрение гражданского дела по части требования прокуратуры о конфискации другого имущества, включенного в это исковое требование, продолжается", - отметила генеральный прокурор РА и коснулась также вступившего в законную силу решения бывшего главы общины Абовян Карапета Гулояна по делу о конфискации имущества незаконного происхождения.
"В отношении Карапета Гулояна и связанных с ним лиц также имеется вступившее в законную силу решение суда от 15 апреля 2026 года по делу о конфискации имущества незаконного происхождения. По решению суда у бывшего главы общины Абовян Карапета Мурадовича Гулояна и его жены Розы Гагиковны Царукян, подлежит конфискации имущество имеющее незаконное происхождение, а именно:
- Признанная незаконной часть недвижимого имущества по адресу № 8, 14-я улица, квартал П. Севак, около 90% недвижимого имущества (регистрация права собственности Республики Армения на имущество находится в процессе);
- Земельный участок 29/2 на улице Тандзахпюр общины Цахкадзор Котайкской области, полностью (регистрация права собственности Республики Армения на имущество находится в процессе);
- 000 акций ОАО «АКБА банк» (Комитет по управлению государственным имуществом официально уведомлен в письменной форме с целью регистрации права собственности РА на акции).
- Право требования невозвращенной части кредита в размере 294 тысяч 900 долларов США, предоставленного ООО «Белглас» в 2021 году, в размере 264 тысяч долларов США.
- 1 миллиард 227 миллионов 490 тысяч драмов в качестве расходов, не оправданных законными доходами Карапета Гулояна.
- 58 миллионов 120 тысяч драмов в качестве остатка незаконного дохода, который представляет собой сумму, полученную в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения;
- 934 тыс. драмов в качестве стоимости 267 акций, приобретенных в 2019 году ОАО «Электромонтаж».
Генеральный прокурор Анна Вардапетян также напомнила об уголовном деле в отношении Карапета Гулояна, переданном в суд с обвинительным заключением в 2025 году, согласно которому Карапет Гулоян, злоупотребляя своими полномочиями, при содействии других должностных лиц мэрии Абовяна или других граждан, путем прямой продажи или посредством фиктивных аукционов отчуждал земли, расположенные на территориях парков, парков и улиц общины Абовян, в общей сложности по 65 эпизодам (в том числе в 2 случаях, используя свое должностное положение, по предварительному согласию, легализовал имущество в особо крупных размерах, полученное в результате преступной деятельности.