Դատախազության՝ միայն ապօրինի գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է շուրջ 14 միլիոն 464 հազար ԱՄՆ դոլարի գույք և դրամական միջոց. Աննա Վարդապետյան
«Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից 2025 թվականին նախաձեռնվել է 157 ուսումնասիրություն, դատարան է ներկայացվել 42 հայցադիմում: Այդ հայցադիմումներից ներկայում քննվող 38-ով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: 38 հայցերով դրամական պահանջը 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ է, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ»,- այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ (87 միլիոն 622 հազար դրամից 68 միլիոն 811 հազար դրամը բռնագանձվել է):
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ձևավորման օրվանից (2020 թվականի սեպտեմբերի 3) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում նախաձեռնվել է 758 ուսումնասիրություն:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ 2026 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, դատարաններում քննվող հայցերի ընդհանուր թիվը 166 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը 612 միլիարդ 592 միլիոն 172 հազար դրամ է: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1568 անշարժ գույք, 356 շարժական գույք, 467 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 530 միլիարդ 697 միլիոն 870 հազար դրամ: Այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքներն են պարզված, հայտնի չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքները:

Property and funds worth approximately USD 14.464 million have been confiscated in favor of the Republic of Armenia solely within the Prosecutor’s Office’s exclusive authority to confiscate property of illicit origin: Anna Vardapetyan
“The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office initiated 157 examinations in 2025 and submitted 42 claims to court, whereof 38 currently under examination demand the confiscation of 230 real estate properties, 68 movable properties, and participations in 76 legal entities in favor of the Republic of Armenia. The monetary claims in these 38 claims amount to AMD 31 billion 540 million, while the total value of the claims is AMD 35 billion 993 million”, Prosecutor General of the RA Anna Vardapetyan stated today at the National Assembly.
Let us recall that Prosecutor General Anna Vardapetyan, in accordance with the constitutional law “Rules of Procedure of the National Assembly,” today presented to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the RA the report on the activities of the Prosecutor’s Office of the RA for 2025, which was submitted to the National Assembly on March 31, 2026 and published on the official website of the Prosecutor’s Office.
According to Anna Vardapetyan, as of March 1, 2026, the total number of claims under examination in the courts is 166, with an overall claim value of AMD 612 billion 592 million 172 thousand. Through these claims, the Prosecutor’s Office demands the confiscation of 1,568 real estate properties, 356 movable properties and participations in 467 legal entities in favor of the Republic of Armenia. The monetary claim amounts to AMD 530 billion 697 million 870 thousand. This figure shows an upward trend, due to the fact that the market value of all properties has not yet been determined, and the value of participations in legal entities is also not known.