Դատախազության՝ միայն ապօրինի գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է շուրջ 14 միլիոն 464 հազար ԱՄՆ դոլարի գույք և դրամական միջոց. Աննա Վարդապետյան
«Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից 2025 թվականին նախաձեռնվել է 157 ուսումնասիրություն, դատարան է ներկայացվել 42 հայցադիմում: Այդ հայցադիմումներից ներկայում քննվող 38-ով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: 38 հայցերով դրամական պահանջը 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ է, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ»,- այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ (87 միլիոն 622 հազար դրամից 68 միլիոն 811 հազար դրամը բռնագանձվել է):
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ձևավորման օրվանից (2020 թվականի սեպտեմբերի 3) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում նախաձեռնվել է 758 ուսումնասիրություն:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ 2026 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, դատարաններում քննվող հայցերի ընդհանուր թիվը 166 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը 612 միլիարդ 592 միլիոն 172 հազար դրամ է: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1568 անշարժ գույք, 356 շարժական գույք, 467 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 530 միլիարդ 697 միլիոն 870 հազար դրամ: Այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքներն են պարզված, հայտնի չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքները:

Только в рамках полномочий прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения в пользу Республики Армения конфискованы имущество и денежные средства на сумму около 14 миллионов 464 тысяч долларов США: Анна Вардапетян
«В 2025 году Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры было инициировано 157 исследований, в суд подано 42 исковых заявления. По 38 из этих исков, которые в настоящее время находятся на рассмотрении, в пользу Республики Армения требуется конфисковать 230 объектов недвижимого имущества, 68 объектов движимого имущества и доли участия в 76 юридических лицах. Денежные требования по 38 искам составляют 31 миллиард 540 миллионов драмов, а общая цена исков — 35 миллиардов 993 миллиона драмов», — заявила сегодня в Национальном собрании РА Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян.
Напомним, что Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, в соответствии с конституционным законом «О регламенте Национального собрания», сегодня представила Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания РА сообщение о деятельности Прокуратуры РА за 2025 год, которое 31 марта 2026 года было направлено в Национальное собрание РА и опубликовано на официальном сайте Прокуратуры.
По словам Анны Вардапетян, по состоянию на 1 марта 2026 года общее число исков, находящихся на рассмотрении в судах, составляет 166, а их общая цена — 612 миллиардов 592 миллиона 172 тысячи драмов. По этим искам Прокуратура требует конфисковать в пользу Республики Армения 1568 объектов недвижимого имущества, 356 объектов движимого имущества и доли участия в 467 юридических лицах, при этом сумма денежных требований составляет 530 миллиардов 697 миллионов 870 тысяч драмов. Данная сумма имеет тенденцию к росту, поскольку рыночная стоимость не всех объектов имущества установлена, а также неизвестна стоимость долей участия в юридических лицах.