Պաշտոնատար անձի կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորություններն անցնելու դեպքում առկա է վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք. Գլխավոր դատախազը՝ Մարտի 1-ի գործի մասին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացրել է 2008 թվականի մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների առթիվ նախաքննական մարմիններում իրականացվող քննությունը, ինչպես նաև Դատախազության կողմից մեղադրանքի պաշտպանության, պետական շահերի պաշտպանության և այլ, այդ թվում՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի բացառիկ լիազորությունների շրջանակներում կատարված գործողությունները:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես նշել է.
«1. Գլխավոր դատախազի 2025 թվականի օգոստոսի 11-ի որոշմամբ վերացվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Ս.Ա.-ի նկատմամբ նախկին Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով դադարեցնելու մասին Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի՝ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը և այն հաստատելու մասին հսկող դատախազի վարութային ակտը՝ նկատի ունենալով, որ Ս.Ա.-ին վերագրվող արարքը հանդիսանում է վատ վերաբերմունքի դրսևորում, հավասարեցված է խոշտանգմանը, ինչով պայմանավորված՝ նրա նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը չէր կարող դադարեցվել վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելքի առկայության պատճառով:
2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին որոշում է կայացվել Սաշա Աֆյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին և նույն օրը նրան մեղադրանք է ներկայացվել նախկին Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերին) նախատեսված, պատժի սպառնալիքով արգելված, մեղավորությամբ կատարված այն արարքի համար, որ նա, 2008 թվականի մարտի 1-ին անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, Ոստիկանության այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ կազմակերպել է Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում իրականացվող խաղաղ ցույցը ցրելը, ցուցարարներին հրապարակից բռնության գործադրմամբ հարկադրաբար հեռացնելը, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելը, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, ինչպես նաև հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
2025 թվականի դեկտեմբերի 26-ին՝ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել քրեական վարույթից մեղադրյալ Ս.Ա.-ի (ըստ մեղադրանքի՝ նախկին Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով) վերաբերյալ քրեական վարույթն անջատելու, անջատված քրեական վարույթին համար շնորհելու մասին: Քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
1. 2025 թվականի նոյեմբերի 24-ին հանրային մեղադրողը դատարան է ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ նոր մեղադրանքի որոշումները:
2026 թվականի հունվարի 16-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորը հաստատել է Ռ.Ք.-ի, Ս.Օ.-ի, Յու.Խ.-ի և Ա.Գ.-ի վերաբերյալ նոր մեղադրանքի որոշումները:
1. 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացրել հայցադիմում ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմից հատուցված 670 միլիոն դրամը՝ որպես հետադարձ պահանջ, համապարտության կարգով բռնագանձելու պահանջի մասին:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը ներկայացրել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ խնդրելով հայցագնի՝ 670 միլիոն դրամի չափով արգելանք դնել պատասխանողներ Ռոբերտ Քոչարյանին, Արմեն Գևորգյանին, Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին պատկանող գույքերի վրա:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ, իսկ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը բավարարվել է:
1. Դատախազը 2026 թվականի մարտի 6-ին՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, նույն գնդի վաշտի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Մովսիսյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
«Ազատության» հրապարակում իրականացվող խաղաղ ցույցը և նշված հրապարակում հավաքների անցկացումը խոչընդոտելու նպատակով՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության պետի ակնհայտ ապօրինի հրամանով՝ մարտի 1-ին՝ ժամը 06:30-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները, այդ թվում՝ Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի ծառայողները՝ գնդի հրամանատար Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, պարեկապահակակետային գնդի վաշտի հրամանատարների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Սաշա Աֆյանի կազմակերպմամբ և հրամանով՝ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված՝ ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, բռնության ու հատուկ միջոցների ապօրինի գործադրմամբ, ցրել են նստացույցը՝ Ազատության հրապարակից հարկադրաբար հեռացնելով, այդ թվում՝ գիշերելու համար տեղադրված վրաններում քնած հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներին:
1. 2026 թվականի մարտի 3-ին դատախազը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալ՝ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը: Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Հովհաննես Թամամյանն առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության՝ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն»։
Գլխավոր դատախազը, անդրադառնալով պաշտոնատար անձի կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորություններն անցնելու դեպքում վաղեմության ժամկետներ կիրառելու հարցին, նշել է. «Վճռաբեկ դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ին կայացրած որոշման 47-րդ կետում կատարած արձանագրումից հետևում է, որ առնվազն 2003 թվականի օգոստոսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքում առկա է եղել խոշտանգման կամ դրան հավասարեցված վերաբերմունքի, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձի կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորություններն անցնելու դեպքում վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք:
«Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռի 205-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ՝ առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների որևէ նշանի, մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունը: Դատարանը պարզել է, որ չի եղել որևէ համոզիչ ապացույց, որով կհաստատվեր, որ Ազատության հրապարակում զենք է կուտակվել՝ անկարգություններ հրահրելու նպատակով, և մերժել է Կառավարության այն պնդումները, թե ոստիկանությունը տեղակայվել էր Ազատության հրապարակում զենքերի որոնման նպատակով, և որ զինված ցուցարարներն էին առաջինը հարձակվել ոստիկանության վրա։ Դատարանը պարզել է նաև, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան իրականացված ոստիկանության գործողության հիմնական՝ եթե ոչ միակ, նպատակը եղել է Ազատության հրապարակում անցկացվող հավաքը ցրելը, և որ այնտեղ տեղի ունեցած բախումներն ամենայն հավանականությամբ եղել են հավաքը ավարտելուն ուղղված ոստիկանության միջոցառումների, այդ թվում՝ ենթադրյալ չափից ավելի ուժի կիրառման հետևանք, այլ ոչ թե ցուցարարների կանխամտածված գործողությունների արդյունք: Դատարանն այնուհետև նշել է Ազատության հրապարակում ենթադրաբար հայտնաբերված զենքերի, այդ թվում՝ ատրճանակների, նռնակների և «ոզնիներ» հիշեցնող սուր առարկաների առնչությամբ ցուցարարներից որևէ մեկի հետ կապ ունեցող ցանկացած ապացույցի բացակայությունը և զարմանալի է համարել այն, որ Ազատության հրապարակում ոստիկանության գործողության ժամանակ ցուցարարները չեն կիրառել հրազեն, պայթուցիկներ կամ սառը զենքեր՝ հաշվի առնելով այն պնդումը, որ նրանք զինված են եղել այդպիսի զենքերով՝ զինված անկարգություններ սկսելու մտադրությամբ:
Վճռի 206-րդ կետում դատարանն արձանագրել է, որ Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքված մարդկանց հավաքը տեղի է ունեցել ինքնաբուխ և անկազմակերպ զարգացումների հետևանքով, մինչդեռ ավելի վաղ՝ Ազատության հրապարակից ցուցարարներին ցրելը, այդ թվում՝ դրա կոպիտ բնույթը, ինչպես նաև նույն օրը տեղի ունեցած մի շարք այլ նմանատիպ կամ անվերահսկելի իրադարձություններ հնարավոր է՝ դեր են խաղացել բռնության հետագա սրման գործում՝ ի հակադրություն նախապես պլանավորված և կազմակերպված անկարգության կամ հեղաշրջման փորձի, չի եղել Կառավարության պնդումները հաստատող որևէ համոզիչ ապացույց, որ տարածքում բռնություն գործադրած ցուցարարները զինված են եղել ոչ թե ինքնաշեն առարկաներով, այլ հրազենով, ինչպես նաև որևէ ապացույց, որը կհաստատեր, որ մահերն առաջացել են ցուցարարների կողմից դիտավորությամբ կամ նույնիսկ անզգուշությամբ իրականացված գործողությունների արդյունքում:
Վերոշարադրյալ արձանագրումների և մի շարք այլ տվյալների վերլուծության արդյունքում Վճռի 226-րդ կետում Դատարանը եզրակացրել է, որ արցունքաբեր գազի նռնակների օգտագործման վերաբերյալ պարզ, մանրամասն և պարտադիր հրահանգների բացակայությունը, համապատասխան պատրաստվածության և վերահսկողության բացը, ինչպես նաև արցունքաբեր գազի նռնակների վիճակի և գործադրման հետ կապված վերոնշյալ խնդիրները զգալի չափով նպաստել են այդ ամբոխի վերահսկման համար նախատեսված զենքերի ոչ պատշաճ գործադրմանը՝ անվտանգության կանոնների խախտմամբ, ինչի հետևանքով վրա է հասել 3 անձի մահ:
Վճռի 227-րդ կետում Դատարանը կասկածից վեր է համարել, որ հրազենի միջոցով պատճառված մյուս հինգ անձանց մահերը վերագրելի են պետությանը։
«Ֆարմանյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի», «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Մյասնիկ Մալխասյանն ընդդեմ Հայաստանի», «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ն ընդդեմ Հայաստանի», «Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով կայացված վճիռներում ձևավորված դիրքորոշումները հիմք են տալիս կարծիք հայտնել այն մասին, որ մարտի 1-ի լույս 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների քրեաիրավական գնահատականների մասով Դատարանի եզրահանգումները կապվում են պաշտոնատար անձանց կողմից բռնությամբ զուգորդված լիազորությունների անցման հետ, որի դեպքում առկա է վաղեմության ժամկետներ կիրառելու օրենսդրական արգելք»:

В случае превышения должностных полномочий, сопряжённого с насилием, существует законодательный запрет на применение сроков давности. Генеральный прокурор по делу 1 марта
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардaпетян сегодня в Национальном собрании Республики Армения представила расследование, проводимое органами предварительного следствия в связи с событиями, произошедшими в городе Ереване в ночь с 1 на 2 марта 2008 года, а также действия, осуществлённые Прокуратурой в рамках поддержки обвинения, защиты государственных интересов и иных полномочий, в том числе исключительных полномочий Генерального прокурора.
Напомним, что Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардaпетян, в соответствии с конституционным законом «О регламенте Национального собрания», сегодня представила Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Республики Армения доклад о деятельности Прокуратуры Республики Армения за 2025 год, который был направлен в Национальное собрание Республики Армения 31 марта 2026 года и опубликован на официальном сайте Прокуратуры.
Анна Вардaпетян, в частности, отметила:
«1. Решением Генерального прокурора от 11 августа 2025 года было отменено постановление следователя Специальной следственной службы от 30 января 2020 года о прекращении публичного уголовного преследования в отношении С.А., занимавшего по состоянию на 1 марта 2008 года должность заместителя начальника полиции РА, возбужденного по части 2 статьи 38-309 прежнего Уголовного кодекса, на основании истечения сроков давности, а также процессуальный акт надзирающего прокурора об его утверждении, принимая во внимание, что приписываемое С.А. деяние является проявлением жестокого обращения, приравненного к пыткам, в связи с чем уголовное преследование в отношении него не могло быть прекращено в силу наличия законодательного запрета на применение сроков давности.
25 декабря 2025 года было принято решение о возбуждении нового публичного уголовного преследования в отношении Саши Афяна, и в тот же день ему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-309 прежнего Уголовного кодекса (соответствует пунктам 1 и 3 части 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса) за деяние, запрещённое уголовным законом и совершённое с виной, а именно за то, что 1 марта 2008 года, превысив свои должностные полномочия и действуя в соучастии с другими высокопоставленными должностными лицами полиции, он организовал разгон мирной акции на площади Свободы в городе Ереване с применением насилия и специальных средств подразделениями полиции, принудительное удаление участников акции с площади с применением насилия, а также последующее пресечение скоплений, возможных акций и собраний в центральных частях города, в результате чего был причинён существенный вред правам и законным интересам лиц, а также законным интересам общества и государства.
26 декабря 2025 года орган, осуществляющий производство, принял решение о выделении из уголовного дела производства в отношении обвиняемого С.А. (по обвинению по части 2 статьи 38-309 прежнего Уголовного кодекса), присвоении выделенному производству отдельного номера. Уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением направлено в суд.
- 24 ноября 2025 года государственный обвинитель представил в суд новые постановления о предъявлении обвинения в отношении Роберта Кочаряна, Армена Геворгяна, Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна.
16 января 2026 года судья Антикоррупционного суда утвердил новые постановления о предъявлении обвинения в отношении Р.К., С.О., Ю.Х. и А.Г.
- 11 августа 2025 года Генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд иск против Роберта Кочаряна, Армена Геворгяна, Сейрана Оганяна и Юрия Хачатурова с требованием взыскания 670 миллионов драмов, компенсированных Республикой Армения, в качестве ретроактивного требования, в порядке соответственного производства.
Одновременно Генеральная прокуратура подала ходатайство о применении обеспечительных мер по иску, попросив наложить арест на имущество, принадлежащее Роберту Кочаряну, Армену Геворгяну, Сейрану Оганяну и Юрию Хачатурову, в размере суммы иска — 670 миллионов драмов.
Постановлением Антикоррупционного суда от 13 августа 2025 года иск был принят к производству, а ходатайство о применении обеспечительных мер удовлетворено.
- 6 марта 2026 года прокурор направил в суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства по делу 1 Марта в отношении обвиняемых: Роберта Мелконяна, занимавшего в 2008 году должность командира полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана РА, его заместителя Валерия Осипяна и командира роты того же полка Карена Мовсисяна.
С целью воспрепятствования мирной демонстрации на площади Свободы и проведению собраний на данной площади, 1 марта 2008 года около 06:30 по очевидно незаконному приказу начальника полиции РА сотрудники полиции, включая сотрудников полка патрульно-постовой службы управления полиции города Еревана, под организацией и руководством командира полка Роберта Мелконяна, его заместителя Валерия Осипяна, командиров рот, а также Саши Афяна, занимавшего должность заместителя начальника полиции РА, при отсутствии предусмотренных Законом «О полиции» оснований для применения физической силы и специальных средств, превысили свои полномочия и посредством незаконного применения насилия и специальных средств разогнали акцию, принудительно удалив с площади Свободы сотни мирных демонстрантов, включая тех, кто спал в установленных для ночёвки палатках.
- 3 марта 2026 года прокурор направил в суд с утверждённым обвинительным заключением материалы уголовного производства по другому обвиняемому по делу 1 Марта— первому заместителю начальника Главного управления уголовного розыска полиции РА Ованнесу Тамамяну.
В ходе расследования, проводимого в Следственном комитете, было установлено, что Ованнес Тамамян без какого-либо обоснования в ранние утренние часы 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции РА избить участника митинга на площади Свободы в Ереване Э.А. и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью полиции Республики Армения.
Генеральный прокурор, обращаясь к вопросу применения сроков давности в случаях превышения полномочий должностным лицом, сопряжённого с насилием, отметила: «Из вывода, содержащегося в пункте 47 решения Кассационного суда от 22 декабря 2023 года, следует, что как минимум с Уголовного кодекса РА, вступившего в силу 1 августа 2003 года, существует законодательный запрет на применение сроков давности в случаях пыток или приравненного к ним обращения, включая случаи превышения должностных полномочий, сопряжённого с насилием.
Позиции, сформированные в решениях по делам «Фарманян и другие против Армении», «Мушег Сагателян против Армении», «Мясник Малхасян против Армении», «Дарескизб ООО против Армении», «Вирабян против Армении», дают основания полагать, что выводы Суда относительно уголовно-правовой оценки событий, произошедших в Ереване в ночь с 1 на 2 марта, связаны с превышением полномочий должностными лицами, сопряжённым с насилием, в отношении которого существует законодательный запрет на применение сроков давности».