2025 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 957-ով կամ 9,7%-ով ավելի գործ, քան 2024 թվականին. Գլխավոր դատախազ
2025 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 10.787 քրեական գործ՝ 11.457 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 9830 գործ՝ 10.691 անձի վերաբերյալ): 2025 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 957-ով կամ 9,7%-ով ավելի գործ, քան 2024 թվականին: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականին դատարաններում քննված և ավարտված` 11.457 անձի վերաբերյալ 10.787 քրեական գործից 7998-ը կամ 74,1%-ը եղել է ոչ մեծ ծանրության՝ 8136 անձի նկատմամբ (71%), 1771-ը կամ 16,5%-ը՝ միջին ծանրության՝ 2014 անձի նկատմամբ (17,6%), 855-ը կամ 7,9%-ը՝ ծանր՝ 1115 անձի նկատմամբ (9,7%) և 163-ը կամ 1,5%-ը՝ առանձնապես ծանր՝ 192 անձի նկատմամբ (1,7%): Նշված քրեական գործերից 9879-ով դատապարտվել է 10.348 անձ (2024 թվականին՝ 8660 գործով՝ 9224 անձ, 2023 թվականին՝ 4163 գործով՝ 4419 անձ):
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին Առաջին ատյանի դատարաններ է ներկայացվել մեղադրյալի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին 2559 միջնորդություն, որոնցից ամբողջությամբ բավարարվել է 1566-ը կամ 61,2%-ը, մասնակի բավարարվել՝ 672-ը կամ 26,3%-ը, մերժվել՝ 321-ը կամ 12,5%-ը (2024 թվականին` 2282 միջնորդություն, որոնցից ամբողջությամբ բավարարվել է 1581-ը կամ 69,3%-ը, մասնակի բավարարվել՝ 432-ը կամ 18,9%-ը, մերժվել՝ 269-ը կամ 11,8%-ը): 2023-2025 թվականների ընթացքում արձանագրվել է ինչպես ներկայացված միջնորդությունների, այնպես էլ փաստացի դատարանի կողմից բավարարված միջնորդությունների տեսակարար կշռի նվազման միտում՝ մեղադրյալ ներգրավված անձանց թվի հետ համեմատությամբ:
«Վերջին 8 տարիների միջինացված ցուցանիշների հետ համեմատությամբ՝ 2025 թվականին 2,5%-ով նվազել է կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու՝ դատարան ներկայացված միջնորդությունների տեսակարար կշիռը՝ մեղադրյալների ընդհանուր թվի համեմատությամբ»,- հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:

In 2025, 957 more cases, or 9.7% more, were examined and completed in courts than in 2024: Prosecutor General
In 2025, 10,787 criminal cases concerning 11,457 persons were examined and completed in courts (in 2024 — 9,830 cases concerning 10,691 persons). In 2025, 957 more cases, or 9.7% more, were examined and completed in courts than in 2024. This was stated today at the National Assembly of the RA by Prosecutor General Anna Vardapetyan, who also informed that out of 10,787 criminal cases concerning 11,457 persons examined and completed in courts in 2025, 7,998 or 74.1% were of minor gravity (concerning 8,136 persons — 71%), 1,771 or 16.5% were of medium gravity (concerning 2,014 persons — 17.6%), 855 or 7.9% were grave (concerning 1,115 persons — 9.7%), and 163 or 1.5% were particularly grave (concerning 192 persons — 1.7%). Of these criminal cases, convictions were secured in 9,879 cases involving 10,348 persons (in 2024 — 8,660 cases involving 9,224 persons, in 2023 — 4,163 cases involving 4,419 persons).
Let us recall that Prosecutor General Anna Vardapetyan, in accordance with the constitutional law “Rules of Procedure of the National Assembly,” today presented to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the RA the report on the activities of the Prosecutor’s Office for 2025, which was submitted to the National Assembly on March 31, 2026 and published on the official website of the Prosecutor’s Office.
According to the Prosecutor General, in 2025, 2,559 motions were submitted to courts of first instance demanding the application of detention as a measure of restraint against defendants. Of these, 1,566 or 61.2% were fully granted, 672 or 26.3% were partially granted, and 321 or 12.5% were rejected (in 2024 — 2,282 motions, of which 1,581 or 69.3% were fully granted, 432 or 18.9% were partially granted, and 269 or 11.8% were rejected). During 2023–2025, a downward trend has been recorded both in the number of motions submitted and in the share of motions actually granted by courts, relative to the number of persons charged.
“Compared to the average indicators of the last 8 years, the share of motions submitted to the court to choose detention as a measure of restraint decreased by 2.5% in 2025, compared to the total number of defendants’, the Prosecutor General of RA stated.