Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի շուրջ 79 միլիոն դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցով վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի փետրվարի 27-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել 2006 թվականի մարտի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի և ՓԲ ընկերության միջև կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող՝ 0.17 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ փակ բաժնետիրական ընկերությունից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի հողամասի արժեքը՝ 78 միլիոն 860 հազար դրամ:

About AMD 79 million to be confiscated in favor of the Republic of Armenia. The decision of the Prosecutor's Office on the claim for protection of state interests has entered into legal force
The Prosecutor General's Office informed that on February 27, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office.
According to the decision the purchase and sale agreement was declared invalid for a 0.17 ha plot of land located on Admiral Isakov Avenue, Malatia-Sebastia Administrative District of Yerevan City, signed on March 3, 2006, between the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan and the CJSC.
Taking into account that it is impossible to return the above-mentioned plot of land, as a consequence of the invalidity of the agreement, the value of the plot of land, AMD 78 million 860 thousand, will be confiscated from the closed joint-stock company in favor of the Republic of Armenia.