Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի շուրջ 79 միլիոն դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցով վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի փետրվարի 27-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել 2006 թվականի մարտի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի և ՓԲ ընկերության միջև կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակովի պողոտայում գտնվող՝ 0.17 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ փակ բաժնետիրական ընկերությունից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի հողամասի արժեքը՝ 78 միլիոն 860 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскано около 79 миллионов драмов. Решение по иску Прокуратуры о защите государственных интересов вступило в законную силу
Генеральная прокуратура сообщила, что 27 февраля 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры.
Решением суда признан недействительным договор купли-продажи земельного участка площадью 0,17 га, расположенного на проспекте Адмирала Исакова в общине Малатия-Себастия города Еревана, заключенный 3 марта 2006 года от имени Республики Армения между министром обороны РА Сержем Саргсяном и ЗАО.
Учитывая, что существует невозможность возврата указанного земельного участка, в качестве последствий недействительности договора с закрытого акционерного общества в пользу Республики Армения будет взыскана стоимость земельного участка в размере 78 миллионов 860 тысяч драмов.