Պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 111 միլիոն 900 հազար դրամը
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից 14.000 տոննա բիտումի ձեռքբերման վերաբերյալ հայտարարված մրցույթին մասնակցած և հաղթող ճանաչված ընկերությունը 2016 թվականի օգոստոսից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կազմել և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին է ներկայացրել կեղծ հաշիվ ապրանքագրեր, որի արդյունքում պետությանը, նախնական հաշվարկով, պատճառվել է 171 միլիոն 515 հազար դրամի վնաս։
Դատախազը 2026 թվականի ապրիլի 7-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել ՓԲ ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկել չվճարելուն օժանդակելը), ՍՊ ընկերության հիմնադիր Ա.Մ.-ի նկատմամբ՝ 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկել չվճարելը կազմակերպելը) և ՍՊ ընկերության տնօրեն Խ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):

Возмещено 111 миллионов 900 тысяч драмов из ущерба, причиненного государству
9 апреля 2026 года возмещено 111 миллионов 900 тысяч драмов из ущерба, причиненного государству. В рамках уголовного дела, расследуемого Следственным комитетом, было установлено, что компания, участвовавшая и признанная победителем тендера, объявленного Всеармянским фондом «Айастан» 8 апреля 2015 года на приобретение 14 000 тонн битума, в период с августа по ноябрь 2016 года составила и представила Всеармянскому фонду «Айастан» поддельные счета-фактуры, в результате чего государству, по предварительным подсчетам, был причинен ущерб на сумму 171 миллион 515 тысяч драмов.
7 апреля 2026 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора ЗАО А.А. по части 2 статьи 38-205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (содействие неуплате налога в особо крупных размерах), в отношении учредителя ООО А.М. по части 2 статьи 38-205 (организация неуплаты налога в особо крупных размерах) и в отношении директора ООО Х.О. по части 2 статьи 205 (злоумышленное уклонение от уплаты налогов в особо крупных размерах).
В ходе уголовного производства возмещено 111 миллионов 900 тысяч драмов из нанесенного государству ущерба.