Գլխավոր դատախազը ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Դեյվիդ Ալենին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, բարձր է գնահատել մի շարք ուղղություններով Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հետ փոխգործակցությունն ու ընդգծել, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը ՀՀ դատախազության վստահելի գործընկերն է. այդ մասին են վկայում 2025 թվականին ամերիկյան կողմի ներկայացուցիչների հետ ՀՀ դատախազության ներկայացուցիչների հանդիպումների հաճախականությունն ու արդյունավետությունը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը արդյունավետ է գնահատել ՀՀ դատախազության հետ փոխգործակցությունը և ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են քրեական վարույթների շրջանակում իրավական օգնությանը, հանձնումներին և այլն:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ թեմաների, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում՝ ԱՄՆ իրավասու դատարանի որոշմամբ հաստատված՝ հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ԱՄՆ Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան վաճառքից ստացված դրամական միջոցների գերակշիռ մասը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու ընթացքին և ժամկետներին:

The RA Prosecutor General has discussed a number of issues of mutual interest with the Chargé d'affaires, ad interim, of the USA in Armenia
Today Prosecutor General Anna Vardapetyan received the delegation headed by the Chargé d'affaires, ad interim, of the United States of America in the Republic of Armenia, David Allen.
Anna Vardapetyan welcomed David Allen to the RA Prosecutor General's Office, highly appreciated the cooperation with the US Embassy in Armenia in a number of areas and underlined that the US Embassy in Armenia is a reliable partner for the RA Prosecutor's Office; this is evidenced by the frequency and effectiveness of meetings between representatives of the RA Prosecutor's Office and representatives of the American side in 2025.
The U.S. Charge d'affaires in Armenia appreciated the effective cooperation with the RA Prosecutor's Office and discussed a number of issues of mutual interest with the RA Prosecutor General related to legal assistance, extradition in criminal proceedings, etc.
During the meeting, they discussed the procedure and the timing of returning the most part of funds receives from the sale of the private house located in Los Angeles owned by the family of the former Minister of Finance of the Republic of Armenia, Gagik Khachatryan, as a property of illicit origin as a result of effective cooperation between the Prosecutor General’s Office and the competent authority of the United States in the framework of the criminal case initiated in Armenia.