Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կվերադարձվի 0.12 հա մակերեսով հողամաս. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ 2011 թվականի հոկտեմբերի 7-ին անցկացված աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 26-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով՝ անվավեր է ճանաչվել 0.12 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2011 թվականի հոկտեմբերի 7-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր է ճանաչվել նաև հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կվերադարձվի 0.12 հա մակերեսով հողամասը:

Общине Арени Вайоцдзорской области будет возвращен участок площадью 0,12 га. Удовлетворен очередной иск Прокуратуры о защите государственных интересов
18 октября 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против общины Арени и физического лица Вайоцдзорской области с требованиями признать аукцион, проведенный 7 октября 2011 года, недействительным и применить последствия недействительности.
Решением от 26 марта 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры. Решением аукцион, проведенный 7 октября 2011 года на земельном участке площадью 0,12 га, был признан недействительным, и, среди прочего, была признана недействительной государственная регистрация права собственности на земельный участок, осуществленная на имя физического лица.
После вступления решения в законную силу общине Арени Вайоцдзорской области будет возвращен земельный участок площадью 0,12 га.