Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կվերադարձվի 0.12 հա մակերեսով հողամաս. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ 2011 թվականի հոկտեմբերի 7-ին անցկացված աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 26-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով՝ անվավեր է ճանաչվել 0.12 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2011 թվականի հոկտեմբերի 7-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր է ճանաչվել նաև հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կվերադարձվի 0.12 հա մակերեսով հողամասը:

A land plot with the area of 0.12 ha will be returned to Areni Community of Vayots Dzor Region. The claim of the Prosecutor’s Office for state interest protection was granted
On October 18, 2025, the General Prosecutor's Office filed a lawsuit in the Anti-Corruption Court against Areni Community and a physical person of the Vayots Dzor Region with demands to recognize the auction held on October 7, 2011 invalid and to apply the consequences of invalidity.
By the decision dated March 26, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the General Prosecutor's Office. By the decision, the auction held on October 7, 2011 on a land plot with an area of ​​0.12 hectares was declared invalid, and, among other things, the state registration of the ownership of the land plot carried out in the name of an individual was declared invalid.
After the entry into legal force of the decision, the land plot of 0.12 ha will be returned to  Areni Community in the Vayots Dzor Region.