Դատախազության պետշահերի հայցը՝ «Դիլիջան» ազգային պարկի կողմից կառուցապատման իրավունքով տրամադրված 5 հողամասերի վերաբերյալ, ընդունվել է դատարանի վարույթ
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում, 2026 թվականի փետրվարին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական 3 և իրավաբանական 2 անձանց՝ ««Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ ընդհանուր 5.5 հա մակերեսով 5 հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշումներով՝ վերոնշյալ հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ, կիրառվել են հայցի ապահովման միջոցներ:

Иск о защите государственных интересов Прокуратуры относительно 5 земельных участков, предоставленных Национальному парку «Дилижан» с правом застройки, принят в судебное производство
Прокуратура Тавушской области в результате исследований, проведенных в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов, в феврале 2026 года подал иски в Антикоррупционный суд против 3 физических и 2 юридических лиц с требованием прекратить право на застройку 5 земельных участков общей площадью 5,5 га на территории ГНКО «Национальный парк «Дилижан»».
Согласно постановлениям Антикоррупционного суда, вышеуказанные исковые заявления были приняты к производству, были применены меры по обеспечению иска.