Դատախազության պետշահերի հայցը՝ «Դիլիջան» ազգային պարկի կողմից կառուցապատման իրավունքով տրամադրված 5 հողամասերի վերաբերյալ, ընդունվել է դատարանի վարույթ
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում, 2026 թվականի փետրվարին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական 3 և իրավաբանական 2 անձանց՝ ««Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ ընդհանուր 5.5 հա մակերեսով 5 հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշումներով՝ վերոնշյալ հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ, կիրառվել են հայցի ապահովման միջոցներ:

The claim of the Prosecutor’s Office on the state interests protection regarding 5 land plots granted for development by “Dilijan” National Park has been accepted for court proceedings
As a result of examinations carried out within the scope of its authority to file claims for state (community) interests protection, the Prosecutor’s Office of Tavush region submitted claims to the Anti-Corruption Court in February 2026 against 3 individuals and 2 legal entities with a demand to terminate development rights over 5 land plots with a total area of 5.5 ha located within the territory of the “Dilijan” National Park SNCO.
By decisions of the Anti-Corruption Court, the above-mentioned claims have been accepted for proceedings, and measures for securing the claims have been applied.