Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Թատերական փողոցի 18/3 հասցեում գտնվող՝ 18 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հունվարի 26-ի վճռով՝ բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել էր Իջևանի Թատերական փողոցի 18/3 հասցեում գտնվող՝ 18 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեն 2026 թվականի մարտի 19-ին դադարեցրել է հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Իջևան համայնքին:

Ещё один земельный участок на территории городского парка Иджевана возвращён общине: Генеральная прокуратура
10 марта 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против физического лица, с привлечением в качестве третьего лица общины Иджеван Тавушской области, с требованием прекратить право застройки на земельный участок площадью 18 кв. м, расположенный по адресу: улица Татеракан, 18/3.
Решением Антикоррупционного суда от 26 января 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворён. Суд постановил прекратить право застройки физического лица на земельный участок площадью 18 кв. м, расположенный по адресу: г. Иджеван, ул. Татеракан, 18/3.
На основании обращения Генеральной прокуратуры Комитет кадастра 19 марта 2026 года прекратил право застройки физического лица на данный земельный участок. Участок возвращён общине Иджеван.