Ստեփանավան համայնքին կվերադարձվի ընդհանուր օգտագործման կանաչապատ հողատարածք. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 13-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ֆիզիկական անձի, Ստեփանավան համայնքի, առևտրային բանկի և երրորդ անձ՝ Կադաստրի կոմիտեի: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքին կվերադարձվի Ստեփանավանի Բոնդարև 4/1 հասցեում գտնվող՝ 105 քմ մակերեսով ընդհանուր օգտագործման կանաչապատ հողատարածքը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականին հայց էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ Ստեփանավան համայնքի ղեկավարի 2011 թվականի դեկտեմբերի 26-ի որոշումն առոչինչ ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով: Հայցադիմումը Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա՝ Վարչական դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին վերահասցեագրել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:

A public green space will be returned to the Stepanavan community: another claim of the Prosecutor’s Office on state interests protection granted
By its decision of March 13, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor General’s Office against a private individual, the Stepanavan community, a commercial bank, and with the Cadastre Committee involved as a third party. After the judicial act enters into legal force, a 105 sq. m. public green space located at 4/1 Bondarev street in Stepanavan, Lori region, will be returned to the Stepanavan community.
It should be recalled that in 2024 the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Administrative Court demanding to declare invalid the decision of the Stepanavan community Head, dated  December 26, 2011, and to apply the consequences of invalidity. Based on a motion filed by the Prosecutor General’s Office, the Administrative Court forwarded the claim to the Anti-Corruption Court on April 10, 2025.