Մարդու և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը 2025 թվականի ընթացքում նվազել է, պետշահերի լիազորության շրջանակում պետությանն է վերադարձվել 124 գույք
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազների կողմից կատարված աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության և դատախազության ստորաբաժանումների՝ այս ոլորտում կատարած աշխատանքի մասին խոսելիս՝ Լիլիթ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ Ներքին գործերի նախարարության հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնում արձանագրված տվյալների համաձայն՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը 2025 թվականի ընթացքում նվազել է 23.2%-ով, իսկ առանց հանկարծամահության դեպքերի՝ 25.7%-ով: Նվազումն արձանագրվել է ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում: 2025 թվականի ընթացքում 36.7%-ով նվազել են առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքերը (2025 թվականին՝ 737 դեպք, 2024 թվականին՝ 1164 դեպք):  57 դեպքով նվազել է առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերի թիվը (2025 թվականին՝ 221 դեպք, 2024 թվականին՝ 278):
2025 թվականին դատարաններում Դատախազության ստորաբաժանումների՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով  ավարտվել է  769 գործ՝ 872 անձի վերաբերյալ, կայացվել է 619 մեղադրական դատավճիռ՝ 679 անձի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության և այս ոլորտում դատախազության մյուս ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ 2025 թվականի ընթացքում, 2024 թվականի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 13.7%-ով նվազում (2025 թվականին՝ 10.400 դեպք, 2024 թվականին՝ 12.050). Երևանում դեպքերը նվազել են 653-ով կամ 8.9%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության կողմից անմիջական դատավարական հսկողություն իրականացվող քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականի ընթացքում վերականգնվել է 1 միլիարդ 49 միլիոն 597 հազար դրամը, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է 32 միլիոն 475 հազար դրամը: Բացի այդ, 2025 թվականին բավարարվել է 2024 թվականին քրեական վարույթով դատարան ներկայացված՝ 127 միլիոն 118 հազար դրամի գույքային հայցը:
Ներկայացնելով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2025 թվականին կատարված աշխատանքները՝ Լիլիթ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 2025 թվականին կատարվել է 298 ուսումնասիրություն, հայտնաբերվել է 390 իրավախախ­տում, ներկայացվել է 9 միջնորդագիր, հարուցվել է պետական շահերի պաշտպանության 236 հայց, ներկայացվել է հանցանքի մասին 60 հաղորդում, որոնցով արձանագրված ընդհանուր վնասը կազմել է 13 միլիարդ 934 միլիոն դրամ:
2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայնքին են վերադարձվել և Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել 30 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ, որոնց շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 5 միլիարդ 870 միլիոն դրամ:
2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հայցերով կայացված 15 վճիռներով պետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել՝
• Արմավիրի մարզում՝ 6 հա, Գեղարքունիքի մարզում՝ 1.5 հա, Տավուշի մարզում՝ 3 հա, Լոռու մարզում՝ 4 հա, Կոտայքի մարզում՝ 3.8 հա «հատուկ պահպանվող» և «բնապահպանական» գործառնական նշանակության հողատարածքների նկատմամբ,
• Երևանում՝ Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող «անտառային, բնակավայրերի» նպատակային նշանակության շուրջ 6 հա մակերեսով 6 հողամասերի, Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանում, Նուբարաշենում՝ 2 հողատարածքների նկատմամբ,
• Ընդհանուր՝ 1 միլիարդ 640 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող շուրջ 2.8 հա մակերեսով հողատարածքի, հյուրանոցի, և այլ կառույցների, ինչպես նաև Ղափանցյան 59/11 հասցեի 0.04 հա հողամասի նկատմամբ:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի խոսքով՝ դատարանի 3 վճիռներով համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Վայոց ձորի մարզում գտնվող 1.66 հա «գյուղատնտեսական», «բնակավայրերի»  նշանակության 4 հողամասերի, Լոռու մարզում՝ 0.07 հա մակերեսով «բնակավայրերի» նպատակային նշանակության հողամասի նկատմամբ: Բացի այդ, դատարանի 9 բավարարված հայցերով և կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով Տավուշի մարզի Իջևան համայնքում 10 հողամասեր՝ ընդհանուր 4.164 քմ մակերեսով, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքում 2 հողամասեր՝ ընդհանուր 16.591 քմ մակերեսով, Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում 1 հողամաս՝ 4.16 հա մակերեսով, կառուցապատման իրավունքի դադարեցմամբ վերադարձվել են համայնքներին:
2025 թվականին պետական, համայնքային շահի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում առաջընթաց է արձանագրվել նաև Դատախազության մյուս ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքներում: Մասնավորապես՝ հաշվետու ժամանակահատվածում մարզերի, Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազությունների կողմից կատարվել է 242 ուսումնասիրություն, պետության շահերին հասցրած վնասը կամովին վերականգնելու մասին նախազգուշացվել է 29 անձ, ուսումնասիրության արդյունքներով ներկայացվել է 22 հաղորդում և միջնորդագիր, հարուցվել է պետական շահերի պաշտպանության 114 հայց՝ ընդհանուր 998 միլիոն 391 հազար դրամ բռնագանձելու պահանջով, ներկայացվել է հանցանքի մասին 32 հաղորդում:
«Ամփոփելով նշեմ, որ Դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակներում ներկայացված հայցերով կայացված վճիռներով, կնքված հաշտության համաձայնություններով և կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով 2025 թվականին պետության, համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել, ինչպես նաև պետության, համայնքի փաստացի տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 124 գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ»,- նշել է Լիլիթ Գրիգորյանը:

The number of crimes against human and property decreased in 2025, 124 items of property were returned to the state within the scope of state interest authority. Prosecutor General’s Office
Under the leadership of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, on March 7, 2026, an expanded session of the Prosecutor’s Office Collegium was held, during which the activity of the Prosecutor’s Office in 2025 was summarized.
Deputy Prosecutor General Lilit Grigoryan presented the work carried out in 2025 by the prosecutors of the Department for Combating Crimes against Human, the Department for Crimes against Property, as well as the Department of State Interests Protection.
While presenting the work carried out by the Department for Combating Crimes against Human of the Prosecutor General’s Office and other subdivisions of the Prosecutor’s Office in this field, Lilit Grigoryan reported that, according to data recorded at the Ministry of Internal Affairs’ Crime Statistics and Research Center, the number of crimes against human in 2025 decreased by 23.2%, and excluding sudden deaths — by 25.7%. The decrease was recorded both in Yerevan and in the regions. During 2025, cases of causing harm to health decreased by 36.7% (737 cases in 2025, compared to 1,164 cases in 2024). The number of cases of causing grave harm to health decreased by 57 cases (221 cases in 2025, compared to 278 cases in 2024).
In 2025, 769 cases concerning 872 individuals were completed in courts by the Prosecutor’s Office subdivisions handling crimes against human, and 619 convictions were issued concerning 679 individuals.
Referring to the work carried out in 2025 by the Department for Crimes Against Property of the Prosecutor General’s Office and other subdivisions of the Prosecutor’s Office in this field, the Deputy Prosecutor General noted that, compared to 2024, there was a 13.7% decrease in crimes against property in the Republic of Armenia in 2025 (10,400 cases in 2025, compared to 12,050 cases in 2024). In Yerevan, the number of cases decreased by 653 cases or 8.9%.
During the reporting period, of the damage caused to the state in criminal proceedings under the direct procedural supervision of the Department for Crimes Against Property of the Prosecutor General’s Office, AMD 1,049,597,000 was recovered in 2025, and of the property damage caused to legal entities and individuals, AMD 32,475,000 was recovered. In addition, during 2025, a claim for property of AMD 127,118,000 filed in 2024 under criminal proceedings was granted.
Presenting the work carried out in 2025 in the field of state and municipal interests protection, Lilit Grigoryan reported that the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office’s conducted 298 examinations, identified 390 violations of law, submitted 9 motions, filed 236 claims for the state interests protection, and submitted 60 reports on crime, with the total recorded damage amounting to AMD 13,934,000,000.
As a result of measures undertaken in 2025 by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office, 30 immovable properties were returned to the Republic of Armenia or communities and ownership rights registered in the name of the Republic of Armenia or communities, with their cadastral value approximating AMD 5,870,000,000.
During 2025, as a result of claims submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office, the ownership rights to state property were registered as follows:
• In Armavir region – 6 ha, Gegharkunik region – 1.5 ha, Tavush region – 3 ha, Lori region – 4 ha, Kotayk region – 3.8 ha of land plots of “specially protected areas” and “environmental” operational
• In Yerevan, in the area adjacent to the TV tower on G. Hovsepyan street, 6 plots of land with a total area of ​​about 6 ha of “forest and residential” intended purpose, in the Ajapnyak administrative district of Yerevan, and 2 plots of land in Nubarashen,
• In total – approximately 2.8 ha at 59 Ghapantsyan street, Yerevan, including hotel and other buildings, and 0.04 ha at 59/11 Ghapantsyan street, with a total market value of AMD 1,640,000,000.
According to the Deputy Prosecutor General, as a result of three court decisions, ownership rights of communities were restored over four land plots (1.66 ha) designated as “agricultural” and “residential” in Vayots Dzor region, and one land plot (0.07 ha) designated for “residential” use in Lori region. In addition, based on nine granted claims and applied prosecutorial measures, the following plots were returned to communities by terminating construction rights: 10 plots (4,164 m²) in Ijevan Community, Tavush region, 2 plots (16,591 m²) in Jermuk community, Vayots Dzor region and 1 plot (4.16 ha) in Kapan community, Syunik region.
In 2025, progress was also recorded within the scope of the authority of state and community interests protection in the work carried out by other subdivisions of the Prosecutor’s Office. In particular, during the reporting period, 242 examinations were conducted by the prosecutor’s offices of the regions, the city of Yerevan and the administrative districts; 29 persons were warned to voluntarily compensate the damage caused to state interests; 22 crime reports and motions were submitted based on the results of the examinations; 114 claims for the state interests protection were initiated demanding the recovery of a total of AMD 998,391,000; and 32 crime reports were filed.
In 2025 the ownership rights of the state and communities were restored, and 124 properties, with a cadastral value approximating market value of about AMD 66,934,000,000, were returned to the actual possession of the state and communities, including kindergartens, a cultural center, a stadium, a natural monument, parks, land plots, and monetary funds.