Մարդու և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը 2025 թվականի ընթացքում նվազել է, պետշահերի լիազորության շրջանակում պետությանն է վերադարձվել 124 գույք
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը ներկայացրել է 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազների կողմից կատարված աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության և դատախազության ստորաբաժանումների՝ այս ոլորտում կատարած աշխատանքի մասին խոսելիս՝ Լիլիթ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ Ներքին գործերի նախարարության հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնում արձանագրված տվյալների համաձայն՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը 2025 թվականի ընթացքում նվազել է 23.2%-ով, իսկ առանց հանկարծամահության դեպքերի՝ 25.7%-ով: Նվազումն արձանագրվել է ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում: 2025 թվականի ընթացքում 36.7%-ով նվազել են առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքերը (2025 թվականին՝ 737 դեպք, 2024 թվականին՝ 1164 դեպք):  57 դեպքով նվազել է առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերի թիվը (2025 թվականին՝ 221 դեպք, 2024 թվականին՝ 278):
2025 թվականին դատարաններում Դատախազության ստորաբաժանումների՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով  ավարտվել է  769 գործ՝ 872 անձի վերաբերյալ, կայացվել է 619 մեղադրական դատավճիռ՝ 679 անձի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով 2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության և այս ոլորտում դատախազության մյուս ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ 2025 թվականի ընթացքում, 2024 թվականի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 13.7%-ով նվազում (2025 թվականին՝ 10.400 դեպք, 2024 թվականին՝ 12.050). Երևանում դեպքերը նվազել են 653-ով կամ 8.9%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության կողմից անմիջական դատավարական հսկողություն իրականացվող քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականի ընթացքում վերականգնվել է 1 միլիարդ 49 միլիոն 597 հազար դրամը, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է 32 միլիոն 475 հազար դրամը: Բացի այդ, 2025 թվականին բավարարվել է 2024 թվականին քրեական վարույթով դատարան ներկայացված՝ 127 միլիոն 118 հազար դրամի գույքային հայցը:
Ներկայացնելով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2025 թվականին կատարված աշխատանքները՝ Լիլիթ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 2025 թվականին կատարվել է 298 ուսումնասիրություն, հայտնաբերվել է 390 իրավախախ­տում, ներկայացվել է 9 միջնորդագիր, հարուցվել է պետական շահերի պաշտպանության 236 հայց, ներկայացվել է հանցանքի մասին 60 հաղորդում, որոնցով արձանագրված ընդհանուր վնասը կազմել է 13 միլիարդ 934 միլիոն դրամ:
2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայնքին են վերադարձվել և Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի սեփականության իրավունքն է գրանցվել 30 միավոր անշարժ գույքի նկատմամբ, որոնց շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 5 միլիարդ 870 միլիոն դրամ:
2025 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հայցերով կայացված 15 վճիռներով պետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել՝
• Արմավիրի մարզում՝ 6 հա, Գեղարքունիքի մարզում՝ 1.5 հա, Տավուշի մարզում՝ 3 հա, Լոռու մարզում՝ 4 հա, Կոտայքի մարզում՝ 3.8 հա «հատուկ պահպանվող» և «բնապահպանական» գործառնական նշանակության հողատարածքների նկատմամբ,
• Երևանում՝ Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող «անտառային, բնակավայրերի» նպատակային նշանակության շուրջ 6 հա մակերեսով 6 հողամասերի, Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանում, Նուբարաշենում՝ 2 հողատարածքների նկատմամբ,
• Ընդհանուր՝ 1 միլիարդ 640 միլիոն դրամ շուկայական արժեքով Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող շուրջ 2.8 հա մակերեսով հողատարածքի, հյուրանոցի, և այլ կառույցների, ինչպես նաև Ղափանցյան 59/11 հասցեի 0.04 հա հողամասի նկատմամբ:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի խոսքով՝ դատարանի 3 վճիռներով համայնքների սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Վայոց ձորի մարզում գտնվող 1.66 հա «գյուղատնտեսական», «բնակավայրերի»  նշանակության 4 հողամասերի, Լոռու մարզում՝ 0.07 հա մակերեսով «բնակավայրերի» նպատակային նշանակության հողամասի նկատմամբ: Բացի այդ, դատարանի 9 բավարարված հայցերով և կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով Տավուշի մարզի Իջևան համայնքում 10 հողամասեր՝ ընդհանուր 4.164 քմ մակերեսով, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքում 2 հողամասեր՝ ընդհանուր 16.591 քմ մակերեսով, Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում 1 հողամաս՝ 4.16 հա մակերեսով, կառուցապատման իրավունքի դադարեցմամբ վերադարձվել են համայնքներին:
2025 թվականին պետական, համայնքային շահի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում առաջընթաց է արձանագրվել նաև Դատախազության մյուս ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքներում: Մասնավորապես՝ հաշվետու ժամանակահատվածում մարզերի, Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազությունների կողմից կատարվել է 242 ուսումնասիրություն, պետության շահերին հասցրած վնասը կամովին վերականգնելու մասին նախազգուշացվել է 29 անձ, ուսումնասիրության արդյունքներով ներկայացվել է 22 հաղորդում և միջնորդագիր, հարուցվել է պետական շահերի պաշտպանության 114 հայց՝ ընդհանուր 998 միլիոն 391 հազար դրամ բռնագանձելու պահանջով, ներկայացվել է հանցանքի մասին 32 հաղորդում:
«Ամփոփելով նշեմ, որ Դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու բացառիկ լիազորության շրջանակներում ներկայացված հայցերով կայացված վճիռներով, կնքված հաշտության համաձայնություններով և կիրառված դատախազական ներգործության միջոցներով 2025 թվականին պետության, համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել, ինչպես նաև պետության, համայնքի փաստացի տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 66 միլիարդ 934 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 124 գույք, այդ թվում՝ մանկապարտեզներ, մշակույթի տուն, մարզադաշտ, բնության հուշարձան, պուրակներ, հողատարածքներ և դրամական միջոցներ»,- նշել է Լիլիթ Գրիգորյանը:

Число преступлений против человека и собственности в 2025 году снизилось, в рамках полномочий по защите государственных интересов государству возвращено 124 объекта имущества. Генеральная прокуратура
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапеян 7 марта 2026 года состоялось расширенное заседание коллегии Прокуратуры, в ходе которого были подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год.
Заместитель Генерального прокурора Лилит Григорян представила работу, выполненную в 2025 году прокурорами Управления по делам преступлений против человека, Управления по преступлениям против собственности, а также Управления по защите государственных интересов.
Говоря о работе, выполненной в данной сфере Управлением по делам преступлений против человека Генеральной прокуратуры и подразделениями прокуратуры, Лилит Григорян сообщила, что, согласно данным, зафиксированным в Центре статистики преступности и исследований Министерства внутренних дел РА, число преступлений против человека в 2025 году снизилось на 23,2%, а без учета случаев внезапной смерти — на 25,7%. Снижение зафиксировано как в Ереване, так и в областях. В 2025 году на 36,7% снизилось число случаев причинения вреда здоровью (в 2025 году — 737 случаев, в 2024 году — 1164 случая). Число случаев причинения тяжкого вреда здоровью уменьшилось на 57 (в 2025 году — 221 случай, в 2024 году — 278).
В 2025 году в судах подразделениями прокуратуры по делам о преступлениях против человека завершено 769 дел в отношении 872 лиц, вынесено 619 обвинительных приговоров в отношении 679 лиц.
Касаясь работы, выполненной в 2025 году Управлением по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры и другими подразделениями прокуратуры в данной сфере, заместитель Генерального прокурора отметила, что по сравнению с 2024 годом в Республике Армения в 2025 году зафиксировано снижение преступлений против собственности на 13,7% (в 2025 году — 10 400 случаев, в 2024 году — 12 050). В Ереване число случаев уменьшилось на 653, или на 8,9%.
В отчетный период из ущерба, причиненного государству по уголовным производствам, находящимся под непосредственным процессуальным надзором Управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры, в 2025 году был возмещен 1 миллиард 49 миллионов 597 тысяч драмов, из имущественного ущерба, причиненного юридическим и физическим лицам, возмещено 32 миллиона 475 тысяч драмов. Кроме того, в 2025 году был удовлетворен имущественный иск на сумму 127 миллионов 118 тысяч драмов, представленный в суд в 2024 году в рамках уголовного производства.
Представляя работу, выполненную в 2025 году в сфере защиты государственных и муниципальных интересов, Лилит Григорян сообщила, что Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в 2025 году проведено 298 исследований, выявлено 390 правонарушений, представлено 9 ходатайств, возбуждено 236 исков в защиту государственных интересов, представлено 60 сообщений о преступлении, по которым общий зафиксированный ущерб составил 13 миллиардов 934 миллиона драмов.
В результате мер, предпринятых в 2025 году Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, 30 объектов недвижимого имущества были возвращены Республике Армения или общинам, и право собственности Республики Армения или общин было зарегистрировано на указанные объекты, кадастровая стоимость которых, приближенная к рыночной, составляет 5 миллиардов 870 миллионов драмов.
В 2025 году по 15 судебным решениям, вынесенным по искам, представленным Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, право собственности государства зарегистрировано в отношении:
— земельных участков площадью 6 га в Армавирской области, 1,5 га в Гегаркуникской области, 3 га в Тавушской области, 4 га в Лорийской области, 3,8 га в Котайкской области «особо охраняемого» и «экологического» функционального назначения;
— шести земельных участков общей площадью около 6 га целевого назначения «лесные земли, земли населенных пунктов», расположенных по улице Г. Овсепяна, на прилегающей к телебашне территории в Ереване, а также двух земельных участков в Нубарашене административного района Ачапняк;
— в целом земельного участка площадью около 2,8 га по адресу ул. Капанцян 59, Ереван, гостиницы и других сооружений, а также земельного участка площадью 0,04 га по адресу ул. Капанцян 59/11, рыночная стоимость которых составляет 1 миллиард 640 миллионов драмов.
По словам заместителя Генерального прокурора, тремя судебными решениями восстановлено право собственности общин на 4 земельных участка площадью 1,66 га сельскохозяйственного и поселенческого назначения в Вайоцдзорксой области, а также на 1 земельный участок площадью 0,07 га поселенческого назначения в Лорийской области. Кроме того, по 9 удовлетворенным искам и примененным мерам прокурорского вмешательства в общины возвращены: 10 земельных участков общей площадью 4164 кв. м в Иджеване, 2 земельных участка общей площадью 16 591 кв. м в Джермуке, а также 1 земельный участок площадью 4,16 га в Капане, с прекращением права застройки.
В 2025 году в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов прогресс был зафиксирован также в работе, выполненной другими подразделениями прокуратуры. В частности, в отчетный период прокуратурами областей, города Еревана и административных районов проведено 242 исследования, 29 лиц были предупреждены о необходимости добровольного возмещения ущерба, причиненного интересам государства, по результатам исследований представлено 22 сообщения и ходатайства, возбуждено 114 исков в защиту государственных интересов с требованием взыскания 998 миллионов 391 тысячи драмов, а также представлено 32 сообщения о преступлении.
В 2025 году было восстановлено право собственности государства и общин, а также в фактическое владение государства и общин возвращено 124 объекта имущества с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в размере около 66 миллиардов 934 миллионов драмов, в том числе детские сады, дом культуры, стадион, памятник природы, парки, земельные участки и денежные средства.