Դատախազության աշխատանքից «լիովին գոհ» և «ավելի շուտ գոհ» է ՀՀ քաղաքացիների 43%-ը. նախորդ հարցման համեմատ՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 6%-ով
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հարցումների հետազոտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանում իրականացվել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն:
Տվյալները հավաքվել են 2026 թվականի փետրվարի 3-13-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Հարցման մասնակիցների 13%-ը նշել է, որ լիովին գոհ է Դատախազության աշխատանքից (2024 թվականի սեպտեմբերին անցկացված հարցման ժամանակ՝ 12%, 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 11%, 2023 թվականի մարտին՝ 7%): Հարցման մասնակիցների 30 տոկոսը ավելի շուտ գոհ է Դատախազության աշխատանքից (2024 թվականի սեպտեմբերին անցկացված հարցման ժամանակ՝ 25%, 2023 թվականի դեկտեմբերին անցկացված հարցման ժամանակ՝ 28%, 2023 թվականի մարտին՝ 24 %):
Ավելի շուտ դժգոհ է եղել հարցվածների 18%-ը (2024 թվականին՝ 17%-ը, 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 17%-ը, 2023 թվականի մարտին՝ 24%-ը), ընդհանրապես գոհ չի եղել 24%-ը ( 2024 թվականին՝ 28%-ը, 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 26%-ը, 2023 թվականի մարտին՝ 26%-ը). հարցման մյուս մասնակիցները` 14%-ը, դժվարացել կամ հրաժարվել են պատասխանել:

43% of Armenian citizens are “fully satisfied” or “somewhat satisfied” with the work of the Prosecutor’s Office: the satisfaction rate has increased by 6% compared to the previous survey
A public opinion survey was conducted in Armenia at the initiative of the International Republican Institute’s Center for Insights.
The data were collected between February 3 and February 13, 2026.
According to the survey results, 13% of respondents stated that they are fully satisfied with the work of the Prosecutor’s Office (during the survey conducted in September 2024 — 12%, in December 2023 — 11%, and in March 2023 — 7%).
30% of respondents said they are rather satisfied with the work of the Prosecutor’s Office (in September 2024 — 25%, in December 2023 — 28%, in March 2023 — 24%).