Դատախազը դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով ևս 3 մեղադրյալների՝ Ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
Դատախազը 2026 թվականի մարտի 6-ին՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, նույն գնդի վաշտի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Մովսիսյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևանում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին անցկացված՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հերթական ընտրության նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում արձանագրված խախտումների պատճառով, 2008 թվականի փետրվարի 20-ից սկսած, նաև Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել և անցկացվել են քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորված խաղաղ հավաքներ:
«Ազատության» հրապարակում իրականացվող խաղաղ ցույցը և նշված հրապարակում հավաքների անցկացումը խոչընդոտելու նպատակով՝ 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության պետի ակնհայտ ապօրինի հրամանով՝ մարտի 1-ին՝ ժամը 06:30-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները, այդ թվում՝ Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի ծառայողները՝ գնդի հրամանատար Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, պարեկապահակակետային գնդի վաշտի հրամանատարների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Սաշա Աֆյանի կազմակերպմամբ և հրամանով՝ «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված՝ ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, բռնության ու հատուկ միջոցների ապօրինի գործադրմամբ, ցրել են նստացույցը՝ Ազատության հրապարակից հարկադրաբար հեռացնելով, այդ թվում՝ գիշերելու համար տեղադրված վրաններում քնած հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարներին:
Ոստիկանության այլ պաշտոնատար անձանց հետ հանցակցությամբ իրենց ենթակա ստորաբաժանման ծառայողների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու՝ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու առերևույթ հանցավոր արարքի կազմակերպման համար դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային գնդի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Մելքոնյանի, վերջինիս տեղակալ Վալերիյ Օսիպյանի, նույն գնդի վաշտի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Մովսիսյանի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի մարտի 3-ին դատախազը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել Մարտի 1-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալ՝ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը: Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Հովհաննես Թամամյանն առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության՝ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Իսկ 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել էր Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը: Սաշա Աֆյանի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Սաշա Աֆյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2026 թվականի հունվարի 9-ին հանձնվել են դատարան:

Прокурор передал в суд материалы уголовного производства по делу 1 Марта в отношении ещё трёх обвиняемых — бывших высокопоставленных сотрудников полиции
6 марта 2026 года прокурор с утверждённым обвинительным заключением передал в суд материалы уголовного производства по делу 1 Марта в отношении обвиняемых: Роберта Мелконяна, занимавшего в 2008 году должность командира патрульно-постового полка управления полиции города Еревана; его заместителя Валерия Осипяна и Карена Мовсисяна, занимавшего должность командира роты того же полка.
Напомним, что по результатам уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете, в связи с событиями, произошедшими 1 и 2 марта 2008 года в Ереване, было установлено, что в результате нарушений, зафиксированных во время подготовки и проведения очередных выборов Президента Республики Армения 19 февраля 2008 года, начиная с 20 февраля 2008 года, на площади Свободы в Ереване были организованы и проведены мирные собрания граждан, гарантированные Конституцией.
С целью воспрепятствования проведению мирного митинга на Площади Свободы и сборов на указанной площади, 1 марта 2008 года около 06:30, по явно незаконному приказу начальника полиции РА сотрудники полиции, в том числе сотрудники патрульно-постового полка управления полиции города Еревана — командир полка Роберт Мелконян, его заместитель Валерий Осипян, командиры рот патрульно-постового полка, а также тогдашний заместитель начальника полиции РА Саша Афян — превысив свои полномочия и применяя насилие и специальные средства вопреки явному отсутствию оснований, предусмотренных Законом РА «О полиции», разогнали сидячую забастовку, насильно удалив сотни мирных демонстрантов, включая тех, кто спал в палатках, установленных для ночёвки.
За организацию якобы преступного деяния, заключавшегося в превышении должностных полномочий в сочетании с применением насилия и специальных средств подчинёнными сотрудниками и в соучастии с другими должностными лицами полиции, направленного на разгон мирных демонстрантов, проводивших сидячую забастовку на Площади Свободы, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Роберта Мелконяна, Валерия Осипяна и Карена Мовсисяна по части 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года.
Напомним, что 3 марта 2026 года прокурор с утверждённым обвинительным заключением передал в суд материалы уголовного производства по делу 1 Марта в отношении ещё одного обвиняемого: Оганеса Тамамяна, первого заместителя начальника Главного управления криминальной разведки полиции РА. В ходе расследования уголовного производства в Следственном комитете было установлено, что Оганес Тамамян, без какого-либо основания, ранним утром 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции избить Э.А., участника митинга на площади Свободы в Ереване, и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью полиции Республики Армения.
Кроме того, 11 августа 2025 года Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян отменила решение от 30 января 2020 года, которым было прекращено уголовное преследование в отношении бывшего заместителя начальника полиции Саши Афяна. В отношении Саши Афяна было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 38-309 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года. Материалы уголовного производства против Саши Афяна с утверждённым обвинительным заключением были переданы в суд 9 января 2026 года.