Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Լևոն Մկրտչյանից բռնագանձել 35 անշարժ և շարժական գույք, շուրջ 893 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Լևոն Հովհաննեսի Մկրտչյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 26 անշարժ գույք.
- 7 տրանսպորտային միջոց.
- 5 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 893 միլիոն 449 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 276 հազար դրամ (շտկված), որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

Прокуратура требует конфисковать у бывшего министра образования и науки РА Левона Мкртчяна 35 объектов движимого и недвижимого имущества и около 1,2 млрд драмов
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры представило в суд требование о конфискации у бывшего министра образования и науки Республики Армения Левона Оганнесовича Мкртчяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 26 объектов недвижимого имущества;
- 7 транспортных средств;
- доли участия в 5 юридических лицах;
- 893 449 000 драмов — как остаток незаконных денежных средств;
- 276 106 000 драмов, происхождение которых не подтверждается законными доходами лица, имеет незаконный характер, были переданы добросовестному приобретателю либо их невозможно идентифицировать и конфисковать.