Դատախազության՝ միայն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 5 միլիարդ 454 միլիոն դրամի գույք և դրամական միջոց
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի փետրվարի 28-ին այցելել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն (այսուհետ՝ Վարչություն) և աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալ Էդգար Արսենյանի և Վարչության դատախազների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել Վարչության կողմից 2025 թվականին կատարված աշխատանքներին՝ նախաձեռնված ուսումնասիրություններին, դատարան ներկայացված հայցադիմումներին: Քննարկվել են նաև ոլորտում առկա մարտահրավերներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը տեղեկացրել է, որ Վարչությունը 2025 թվականին նախաձեռնել է 157 ուսումնասիրություն, դատարան է ներկայացրել 42 հայցադիմում: Այդ հայցադիմումներից ներկայում քննվող 38-ով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: 38 հայցերով դրամական պահանջը 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ է, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ:
Էդգար Արսենյանի խոսքով՝ 2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ. 87 միլիոն 622 հազար դրամից 68 միլիոն 811 հազար դրամը բռնագանձվել է:
Անդրադառնալով՝ Վարչության ձևավորման օրվանից (2020 թվականի սեպտեմբերի 3) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված ուսումնասիրություններին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ նախաձեռնվել է 758 ուսումնասիրություն:
«2026 թվականի փետրվարի 27-ի դրությամբ, դատարաններում քննվող հայցերի ընդհանուր թիվը 166 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը 612 միլիարդ 592 միլիոն 172 հազար դրամ է: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1568 անշարժ գույք, 356 շարժական գույք, 467 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 530 միլիարդ 697 միլիոն 870 հազար դրամ: Այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքներն են պարզված, հայտնի չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքները»,- ընդգծել է Էդգար Արսենյանն ու, ամփոփելով Վարչության՝ 2020-2025 թվականների աշխատանքները, հավելել, որ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում օրինական ուժի մեջ մտած 1 վճռով և հաշտության 9 համաձայնություններով՝ այս պահի դրությամբ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 9 անշարժ գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 4 միլիարդ 411 միլիոն 112 հազար 500 դրամ, 2 շարժական գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 26 միլիոն 100 հազար դրամ և 1 միլիարդ 13 միլիոն 281 հազար դրամ:
Այսպիսով, միայն  Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 5 միլիարդ 450 միլիոն 494 հազար 148 դրամի գույք և դրամական միջոց, որը համարժեք է շուրջ 14 միլիոն 464 հազար ԱՄՆ դոլարի:

Within the authority of the Prosecutor’s Office to seize property of illicit origin, property and funds amounting AMD 5.454 billion have been confiscated in favor of the Republic of Armenia
On February 28, 2026, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, visited the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office (hereinafter referred as the Department) and held a working meeting with Deputy Prosecutor General Edgar Arsenyan, who coordinates functions related to the confiscation of property of illicit origin and the prosecutors of the Department.
During the meeting, inter alia, attention was given to the works carried out by the Department in 2025, including initiated examinations and claims submitted to the courts. Challenges in the sector and ways to address them were also discussed.
Deputy Prosecutor General Edgar Arsenyan reported that in 2025, the Department initiated 157 examinations and submitted 42 claims to the courts, whereof 38 are currently under review and demand the confiscation of 230 immovable properties, 68 movable properties, and participation in 76 legal entities in favor of the Republic of Armenia. The monetary claim under these 38 amounts to AMD 31.54 billion, the total — AMD 35.993 billion.
According to Edgar Arsenyan, in 2025, one settlement agreement was signed, as a result of which AMD 87 million 622 thousand are subject to confiscation as property of illegal origin in favor of the Republic of Armenia. Out of AMD 87 million 622 thousand, AMD 68 million 811 thousand have been confiscated.
Referring to the examinations conducted from the date of the formation of the Department (September 3, 2020) to December 31, 2025, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia noted that 758 examinations were initiated.
“As of February 27, 2026, the total number of claims being examined in courts is 166, with a total claim value of AMD 612 billion 592 million 172 thousand. Under these claims, the Prosecutor's Office demands the confiscation of 1,568 real estate properties, 356 movable properties and participation in 467 legal entities in favor of the Republic of Armenia. The monetary claim amounts to AMD 530 billion 697 million 870 thousand. This number has a growing tendency due to the fact that not all property market values ​​have been determined and the values ​​of participation in legal entities are also unknown,” emphasized Edgar Arsenyan and, summarizing the works of the Department for 2020-2025, added that within the framework of the authority of the Prosecutor’s Office to confiscate property of illicit origin, 9 real estate properties have been confiscated in favor of the Republic of Armenia, with an average market value of AMD 4 billion 411 million 112 thousand 500, 2 movable properties, with an average market value of AMD 26 million 100 thousand and AMD 1 billion 13 million 281 thousand.
Thus, within the scope of the authority of the Prosecutor's Office to confiscate property of illicit origin, property and funds worth AMD 5 billion 450 million 494 thousand 148 have been confiscated in favor of the Republic of Armenia, which is equivalent to approximately 1USD4 million 464 thousand.
Thus, within the framework of the authority of the Prosecutor’s Office to confiscate property of illicit origin, property and funds amounting AMD 5,450,494,148 have been confiscated in favor of the Republic of Armenia, which is approximately equivalent to USD 14,464,000.