Պետշահերի պաշտպանության արդյունքում՝ պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 21-ին ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Սյունիքի մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Մասիս Պողոսյանը, ներկայացնելով Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 2363 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2412 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 446 քրեական վարույթ՝ 467 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 371 քրեական վարույթ՝ 398 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 405 քրեական վարույթ՝ 421 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 362 քրեական վարույթ՝ 379 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից 2025 թվականին վերականգնվել է շուրջ 101 միլիոն դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Մասիս Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանը կամ համայնքին է վերադարձվել շուրջ 5 հա ընդհանուր մակերեսով 10 անշարժ գույք, 102 միլիոն 665 հազար դրամ:
• Դատախազության կողմից ներկայացված հայցերի հիման վրա՝ Մեղրի համայնքում գտնվող՝ ընդհանուր 4.91391 հա մակերեսով 8 հողամասերի վերաբերյալ անցկացված աճուրդները ճանաչվել են անվավեր, կիրառվել են անվավերության հետևանքներ: Վճռի արդյունքում՝ վերոնշյալ 8 հողատարածքները վերադարձվել են Մեղրի համայնքին:
• Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրության և դատախազական ներգործության արդյունքում՝ դադարեցվել է ֆիզիկական երկու անձանց հատկացված՝ 190 քմ և 475 քմ մակերեսով հողամասերի կառուցապատման իրավունքը և Կապան համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել Վազգեն Սարգսյանի անվան զբոսայգում գտնվող՝ 665 քմ ընդհանուր մակերեսով երկու հողամաս: Հողամասերի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 4 միլիոն 544 հազար դրամ է:
Մասիս Պողոսյանի տեղեկացմամբ, 2025 թվականի ընթացքում Դատախազության կողմից ներկայացված՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության 20 հայցադիմումներից բավարարվել է 11-ը: Բավարարված հայցերի հայցագնի ընդհանուր չափը կազմում է 128 միլիոն 283 հազար դրամ: 9 հայցադիմումի քննություն ընթացքի մեջ է, որոնցից 1-ը՝ 1 միլիարդ 329 միլիոն 807 հազար դրամ հայցագնով:
Աննա Վարդապետյանը Սյունիքի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքների ակտիվացմանն ու հանցագործությունների կանխարգելմանը և բացահայտմանը:

В результате защиты государственных интересов государству возвращены 10 объектов недвижимости общей площадью около 5 га и около 103 млн драмов: подведены итоги работы Прокуратуры Сюникской области за 2025 год
21 февраля 2026 года под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян были подведены итоги работы Прокуратуры Сюникской области за 2025 год.
В подведении итогов приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Армения, военный прокурор Григор Элизбарян, губернатор Сюникской области Роберт Гукасян, прокурор Сюникской области Масис Погосян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие лица.
Представляя отчёт о деятельности за 2025 год, Масис Погосян отметил, что в 2025 году было инициировано 2 363 уголовных производства (в 2024 году — 2 412).
В отчётный период в суд было направлено 446 уголовных производств в отношении 467 лиц с утверждёнными прокурорами обвинительными заключениями (в 2024 году — 371 производство в отношении 398 лиц).
В 2025 году судами завершено 405 уголовных производств в отношении 421 лица (в 2024 году — 362 производства в отношении 379 лиц).
В 2025 году по уголовным производствам возмещено около 101 млн драмов причинённого государству ущерба.
В сфере защиты государственных (муниципальных) интересов в 2025 году Республике Армения либо общине возвращены 10 объектов недвижимости общей площадью около 5 га, а также 102 665 000 драмов.
• На основании исков прокуратуры признаны недействительными аукционы по 8 земельным участкам общей площадью 4,91391 га, расположенным в общине Мегри, применены последствия недействительности. В результате указанные 8 земельных участков возвращены общине Мегри.
• В результате проведённого изучения и прокурорского вмешательства в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов прекращено право застройки двух физических лиц на земельные участки площадью 190 кв. м и 475 кв. м, и в распоряжение общины Капан возвращены два земельных участка общей площадью 665 кв. м, расположенные в парке имени Вазгена Саргсяна. Приближённая к рыночной кадастровая стоимость земельных участков составляет 4 544 000 драмов.
По словам Масиса Погосяна, из 20 исковых заявлений в сфере защиты государственных (муниципальных) интересов, поданных прокуратурой в 2025 году, удовлетворены 11. Общая сумма удовлетворённых исков составляет 128 283 000 драмов. Рассмотрение 9 исков продолжается, из них один — на сумму 1 329 807 000 драмов.
Анна Вардапетян дала ряд поручений прокурору Сюникской области и прокурорам прокуратуры, направленных на активизацию работы по защите государственных и муниципальных интересов, а также на предупреждение и раскрытие преступлений.