Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքին է վերադարձվել ընդհանուր շուրջ 3.15 հա մակերեսով 6 հողամաս. Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցի հիման վրա կայացված վճիռները մտել են օրինական ուժի մեջ
Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել շուրջ 3.15 հա ընդհանուր մակերեսով 6 հողամասի նկատմամբ. Գլխավոր դատախազության պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցերի հիման վրա Հակակոռուպցիոն դատարանի կայացրած վճիռները մտել են օրինական ուժի մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ին բավարարել է Դատախազության՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցը: Վճռով անվավեր էին ճանաչվել Մեղրի համայնքի Ալվանք բնակավայրում գտնվող՝ 0.9 հա, 0.2 հա, 0.4 հա և 0.6 հա մակերեսով հողամասերի վերաբերյալ 2016 թվականի մայիսի 16-ի և 2016 թվականի հունիսի 20-ի աճուրդները:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ի վճռով՝ բավարարվել էր Դատախազության մեկ այլ հայցը: Վճռով անվավեր էր ճանաչվել 2014 թվականի հուլիսի 4-ի աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր էին ճանաչվել Սյունիքի մարզի Ալվանք համայնքում գտնվող՝ 0.2 և 0.5 հա մակերեսով հողամասերի վերաբերյալ Ալվանք համայնքի ղեկավարի՝ 2014 թվականի հուլիսի 4-ի թիվ 17-Ա և 18-Ա որոշումները, Ալվանք համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2014 թվականի հուլիսի 15-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերը, ինչպես նաև 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ֆիզիկական երկու անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
2026 թվականի փետրվարի 11-ին, 16-ին և 17-ին Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում գտնվող 6 հողամասերի նկատմամբ Կադաստրի կոմիտեում կատարվել է Մեղրի համայնքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցում:

Общине Мегри Сюникской области возвращено 6 земельных участков общей площадью около 3.15 га. Решения, вынесенные на основании иска Прокуратуры о защите государственных интересов, вступили в законную силу
Восстановлено право собственности общины Мегри Сюникской области на 6 земельных участков общей площадью около 3.15 га. Решения Антикоррупционного суда, вынесенные на основании исков Генеральной прокуратуры о защите государственных (общинных) интересов, вступили в законную силу.
Генеральная прокуратура сообщила, что 23 декабря 2025 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Прокуратуры о защите государственных (общинных) интересов. Решением суда аукционы от 16 мая 2016 года и 20 июня 2016 года, касающиеся земельных участков площадью 0.9 га, 0.2 га, 0.4 га и 0.6 га, расположенных в населенном пункте Алванк общины Мегри, были признаны недействительными.
Решением Антикоррупционного суда от 23 октября 2025 года был удовлетворен еще один иск Прокуратуры. Решением суда аукцион от 4 июля 2014 года был признан недействительным и, как следствие недействительности, признаны недействительными решения главы общины Алванк № 17-А и 18-А от 4 июля 2014 года относительно земельных участков площадью 0.2 и 0.5 га, расположенных в общине Алванк Сюникской области, договоры купли-продажи, заключенные между общиной Алванк и физическим лицом от 15 июля 2014 года, а также государственная регистрация прав собственности, произведенная 11 сентября 2020 года на имя двух физических лиц.
11, 16 и 17 февраля 2026 года в Комитете кадастра произведена государственная регистрация права собственности общины Мегри на 6 земельных участков, расположенных в общине Мегри Сюникской области.