Ամփոփվել են Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 17-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Էդուարդ Հովհաննիսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Էդուարդ Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 2469 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2211 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 653 քրեական վարույթ՝ 689 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 436 քրեական վարույթ՝ 498 անձի վերաբերյալ):
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 369 քրեական գործ՝ 381 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 268 քրեական գործ՝ 272 անձի վերաբերյալ):
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններին` Էդուարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ դրանք վերաբերել են՝
- Դավիթ Բեկ փողոցի հ.71 հասցեում գտնվող՝ 18294 քմ մակերեսով հողամասի և 489.2 քմ մակերեսով 3 շինությունների աճուրդով վաճառքի, աճուրդի կազմակերպման և իրականացման գործընթացին:
- Երևան քաղաքի Նուբարաշեն վարչական շրջանում գտնվող՝ Մասիս տանող ճանապարհի ձախակողմյան մասի, Մասիս տանող խճուղուն հարող 3 տարածքների աճուրդով վաճառքի, աճուրդի կազմակերպման և իրականացման գործընթացին:
- Երևան քաղաքի Էրեբունի փողոցի 9 շենքի 1 հասցեում գործունեություն ծավալած թիվ 15 մանկապարտեզի օտարման գործընթացին:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Էդուարդ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում 2025 թվականին իրավասու դատարան հարուցվել է երկու հայց՝ որոնցից մեկը վերաբերում է Երևան համայնքին պատճառված՝ 1 միլիարդ 480 միլիոն 684 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջին, մյուսը՝ Էրեբունի փողոցում գտնվող շենքերից մեկում բնակարան հատկացնելու որոշումն անվավեր ճանաչելուն և հետևանքները վերացնելուն:

The activities of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen administrative districts of Yerevan city for 2025 have been summarized
On February 17, 2026, under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, the activities of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen administrative districts of the city of Yerevan for 2025 were summarized.
The meeting was attended by Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Yeghiazar Avagyan, Prosecutor of the city of Yerevan Rafael Manukyan, Prosecutor of the Erebuni and Nubarashen administrative districts Eduard Hovhannisyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office Mher Aprikyan, heads of the territorial subdivisions of the Ministry of Internal Affairs, the National Security Service and the Investigative Committee, prosecutors of the administrative districts, etc.
While presenting the annual report of the Prosecutor’s Office of the Erebuni and Nubarashen administrative districts for 2025, Eduard Hovhannisyan noted that 2,469 criminal proceedings were initiated (2,211 in 2024).
During the reporting period, prosecutors submitted to court 653 criminal proceedings with approved indictments concerning 689 persons (in 2024: 436 criminal proceedings concerning 498 persons).
According to the Prosecutor of the Erebuni and Nubarashen administrative districts, in 2025 courts completed 369 criminal cases concerning 381 persons (in 2024: 268 criminal cases concerning 272 persons).
Referring to studies carried out in the field of state (community) interests protection, Eduard Hovhannisyan informed that they concerned:
- The auction-based sale of a 18,294 sq. m land plot and three buildings with a total area of 489.2 sq. m, located at 71 Davit Bek Street, as well as the organization and conduct of the auction.
- The auction-based sale of three land plots located on the left side of the road leading to Masis in the Nubarashen administrative district of Yerevan, adjacent to the Masis highway, as well as the organization and conduct of the auction.
- The alienation process of Kindergarten No. 15, which operated at 9 Erebuni Street, building 1, Yerevan.
According to Eduard Hovhannisyan, in 2025 two claims were filed with the competent court in the field of state interests protection: one demanding recovery of damages amounting to AMD 1,480,684,000 caused to the Yerevan community, and the other demanding invalidation of a decision on the allocation of an apartment in one of the buildings located on Erebuni Street and elimination of its consequences.