Ամփոփվել են Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 17-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Էդուարդ Հովհաննիսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Էդուարդ Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 2469 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2211 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 653 քրեական վարույթ՝ 689 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 436 քրեական վարույթ՝ 498 անձի վերաբերյալ):
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 369 քրեական գործ՝ 381 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 268 քրեական գործ՝ 272 անձի վերաբերյալ):
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններին` Էդուարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ դրանք վերաբերել են՝
- Դավիթ Բեկ փողոցի հ.71 հասցեում գտնվող՝ 18294 քմ մակերեսով հողամասի և 489.2 քմ մակերեսով 3 շինությունների աճուրդով վաճառքի, աճուրդի կազմակերպման և իրականացման գործընթացին:
- Երևան քաղաքի Նուբարաշեն վարչական շրջանում գտնվող՝ Մասիս տանող ճանապարհի ձախակողմյան մասի, Մասիս տանող խճուղուն հարող 3 տարածքների աճուրդով վաճառքի, աճուրդի կազմակերպման և իրականացման գործընթացին:
- Երևան քաղաքի Էրեբունի փողոցի 9 շենքի 1 հասցեում գործունեություն ծավալած թիվ 15 մանկապարտեզի օտարման գործընթացին:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Էդուարդ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում 2025 թվականին իրավասու դատարան հարուցվել է երկու հայց՝ որոնցից մեկը վերաբերում է Երևան համայնքին պատճառված՝ 1 միլիարդ 480 միլիոն 684 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջին, մյուսը՝ Էրեբունի փողոցում գտնվող շենքերից մեկում բնակարան հատկացնելու որոշումն անվավեր ճանաչելուն և հետևանքները վերացնելուն:

Подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана за 2025 год
17 февраля 2026 года под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана за 2025 год.
В обобщении приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиязар Авагян, прокурор города Еревана Рафаел Манукян, прокурор административных районов Эребуни и Нубарашен Эдуард Оганнисян, Генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители территориальных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры административных районов и другие.
Представляя отчет о деятельности Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен за 2025 год, Эдуард Оганнисян отметил, что было инициировано 2469 уголовных производств (в 2024 году — 2211).
В отчетный период прокурорами направлено в суд с утвержденным обвинительным заключением 653 уголовных производства в отношении 689 лиц (в 2024 году — 436 уголовных производств в отношении 498 лиц).
По словам прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен, в 2025 году судами завершено 369 уголовных дел в отношении 381 лица (в 2024 году — 268 уголовных дел в отношении 272 лиц).
Касаясь проведенных изучений в сфере защиты государственных (общинных) интересов, Эдуард Оганнисян сообщил, что они касались:
• продажи на аукционе земельного участка площадью 18 294 кв. м и трех зданий общей площадью 489,2 кв. м, расположенных по адресу ул. Давида Бека, 71, а также организации и проведения аукциона;
• продажи на аукционе трех участков, расположенных в административном районе Нубарашен города Еревана по левой стороне дороги, ведущей в Масис, прилегающих к масисскому шоссе, а также организации и проведения аукциона;
• процесса отчуждения детского сада № 15, осуществлявшего деятельность по адресу: ул. Эребуни, 9, здание 1, город Ереван.
По словам Эдуарда Оганнисяна, в 2025 году в компетентный суд предъявлены два иска в сфере защиты государственных интересов: один — о взыскании причиненного общине Еревана ущерба в размере 1 480 684 000 драмов, другой — о признании недействительным решения о предоставлении квартиры в одном из зданий по улице Эребуни и применении последствий его недействительности.