Ամփոփվել են Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 16-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գուրգեն Մադոյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության և Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Գուրգեն Մադոյանը, ներկայացնելով Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ նախաձեռնվել է 1903 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2017 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել  475 քրեական վարույթ՝ 480 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 237 քրեական վարույթ՝  258 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է  217 քրեական գործ՝ 225 անձի վերաբերյալ  (2024 թվականին՝ 166 քրեական գործ՝ 171 անձի վերաբերյալ):
Քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 1 միլիոն 460 հազար դրամը:
Գլխավոր դատախազ  Աննա Վարդապետյանն Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ ուղղված զբոսայգիների տարածքներում օտարումների և վարձակալությունների, մանկապարտեզների շենքերի օտարումների, օրենքի խախտմամբ գործող բենզալցակայանների և գազալցակայանների վերաբերյալ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում ուսումնասիրությունների ակտիվացմանն ու հանցավորության կանխարգելմանն ու բացահայտմանը:

Подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен за 2025 год
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 16 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен города Еревана за 2025 год.
В обобщении приняли участие Заместитель Генерального прокурора Егиазар Авагян, Прокурор города Ереван Рафаел Манукян, Прокурор административных районов Ачапняк и Давташен Гурген Мадоян, Генеральный секретарь прокуратуры Мгер Априкян, руководители территориальных подразделений Министерства внутренних дел и Следственного комитета, прокуроры прокуратур административных районов и другие.
Гурген Мадоян, представляя доклад о работе Прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен за 2025 год, отметил, что было возбуждено 1903 уголовных дела (в 2024 году — 2017 уголовных дел).
В отчетном периоде с обвинительными заключениями, утвержденными прокурорами, в суд было передано 475 уголовных дел в отношении 480 лиц (в 2024 году — 237 уголовных дел в отношении 258 лиц).
В 2025 году в судах было завершено 217 уголовных дел в отношении 225 лиц (в 2024 году — 166 уголовных дел в отношении 171 лица).
Из суммы ущерба, причиненного государству по уголовным делам, было возмещено 1 миллион 460 тысяч драмов.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян дала ряд поручений Прокурору административных районов Ачапняк и Давташен и прокурорам прокуратуры, направленных на активизацию исследований и защиту государственных (муниципальных) интересов, а также на предотвращение и раскрытие преступлений в следующих сферах: отчуждение и аренда территорий парков, отчуждение зданий детских садов, работа автозаправочных и газозаправочных станций с нарушением закона.