ՀՀ սեփականության իրավունքը կգրանցվի շուրջ 132.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ. Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Վարչական դատարանի 2026 թվականի փետրվարի 13-ի վճռով բավարարվել է. անվավեր է ճանաչվել «Ալմաստ» ԲԲԸ-ի անվամբ 2006 թվականի մարտի 17-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Կադաստրի կոմիտեում «Ալմաստ» ԲԲ ընկերության անվամբ Երևան քաղաքի Ռուբինյանց 28 հասցեում գտնվող՝ 1296 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, շուրջ 132.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 49 միլիոն 623 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ կգրանցվի Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:

Право собственности Республики Армения будет зарегистрировано в отношении земельного участка стоимостью около 132 000 долларов США: очередной иск Прокуратуры в защиту государственных интересов удовлетворён
Очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры удовлетворён решением Административного суда от 13 февраля 2026 года. Недействительной признана государственная регистрация права, осуществлённая 17 марта 2006 года на имя ОАО «Алмаст».
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности на земельный участок площадью 1296 кв. м, расположенный по адресу: г. Ереван, ул. Рубинянца, 28, зарегистрированную в Комитете кадастра на имя ОАО «Алмаст».
После вступления судебного акта в законную силу право собственности Республики Армения будет зарегистрировано на указанный земельный участок, кадастровая стоимость которого, приближённая к рыночной, составляет 49 623 000 драмов, что эквивалентно примерно 132 000 долларам США.