ՀՀ սեփականության իրավունքը կգրանցվի շուրջ 132.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասի նկատմամբ. Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Վարչական դատարանի 2026 թվականի փետրվարի 13-ի վճռով բավարարվել է. անվավեր է ճանաչվել «Ալմաստ» ԲԲԸ-ի անվամբ 2006 թվականի մարտի 17-ին կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Կադաստրի կոմիտեում «Ալմաստ» ԲԲ ընկերության անվամբ Երևան քաղաքի Ռուբինյանց 28 հասցեում գտնվող՝ 1296 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, շուրջ 132.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 49 միլիոն 623 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ կգրանցվի Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:

The RA property right will be registered for a land plot worth about 132,000 USD. The claim of the Prosecutor's Office's for the state interests protection has been satisfied
The claim of the Department for the State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted by the decision of the Administrative Court of February 13, 2026. The state registration of the right in the name of "Almast" OJSC, made on March 17, 2006, was declared invalid.
The Department for the Protection of State Interests of the Prosecutor General's Office had requested the court to declare invalid the state registration of the right in the name of "Almast" OJSC related to the land plot with an area of 1296 square meters, located at address Rubinyants 28, Yerevan.
The ownership right of the Republic of Armenia will be registered over the land plot with an approximate cadastral value of AMD 49 million 623 thousand, equivalent to about 132,000 US dollars. After the judicial act enters into legal force.